Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

GÓRY STOŁOWE Broumovske Steny - przewodnik TD

28-02-2012, 19:18
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 24.90 zł     
Użytkownik GEOGRAF_2009
numer aukcji: 2083598401
Miejscowość Żarki
Wyświetleń: 18   
Koniec: 26-02-2012 13:15:31

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2005
Język: polski
Typ publikacji: przewodnik
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

GÓRY STOŁOWE. BROUMOVSKE STENY

 
I wydanie
Autor: Marek Jacek Rumiski
ISBN: 83[zasłonięte]88859-1
Format: B6
Ilość stron: 160 + 16
Oprawa miękka klejona
Kolorowe wkładki z fotografiami
Mapa Gór Stołowych, fotografie, plany miast

 

Ze wstępu:

Położone w środkowej części Sudetów Góry Stołowe stanowią jedno z najciekawszych pod względem krajobrazowym pasm górskich Polski i Czech (gdzie zwane są Broumowskimi Ścianami). Budujące je skały, płasko zalegające i odporne na wietrzenie piaskowce, utworzyły rodzaj wyniosłego bastionu, wznoszącego się do 300 m ponad sąsiednimi terenami. Opadają ku nim skalistymi progami.

Niepowtarzalny w swym pięknie, fantastyczny labirynt kształtów tworzy górna powierzchnia pasma, w rejonie szczytów Małego i Wielkiego Szczelińca. Niezliczone kamienne kolumny, maczugi, grzyby, pielgrzymy, wielbłądy i inne stwory pobudzają wyobraźnię i stanowią o szczególnej atrakcyjności pasma. Cennym elementem górskiej przyrody są rozwinięte na powierzchniach wierzchowinowych torfowiska.

U podnóża pasma leżą jedne z najpopularniejszych polskich uzdrowisk: Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój i Polanica Zdrój, rokrocznie przyciągające rzesze kuracjuszy, wczasowiczów i turystów. Dla ochrony najcenniejszych walorów przyrodniczych gór w 1993 r. powołano w ich polskiej części Park Narodowy.

Główną część przewodnika stanowią opisy znakowanych szlaków pieszych, przeplatane szczegółowymi opisami krajoznawczymi i ilustracjami mijanych miejsc i miejscowości po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Część ogólna przewodnika przybliży nam środowisko geograficzne i przyrodnicze oraz historię Gór Stołowych, a bogate informacje praktyczne z pewnością przydadzą się przy planowaniu wycieczek, rezerwacji noclegów, czy w sytuacjach awaryjnych.

Transgraniczny układ przewodnika, w dobie ułatwień w podróżowaniu związanych z jednoczeniem się Europy, sprawi że będziemy mogli równie dokładnie poznać obie, w naturalny sposób ze sobą połączone, części gór. Opisy tras i aktualizację danych zawartych w przewodniku zakończono w październiku 2004 r.

Czytelnikom przewodnika życzymy przyjemnego i aktywnego wypoczynku w Górach Stołowych.

 

GÓRY STOŁOWE. BROUMOVSKE STENY

GÓRY STOŁOWE. BROUMOVSKE STENY

Szczeliniec

Tekst: Marek Jacek Rumiński

Zdjęcia: Sławomir Adamczak

Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem polskich Gór Stołowych i zarazem całego pasma. Wznosi się charakterystycznym płaskim stoliwem około 150 m ponad Karłowem. Wierzchowina

Fot. 1. Szczeliniec Mały i Wielki - widok ze Skalniaka.
składa się z dwóch części - Szczelińca Wielkiego i oddzielonego od niego niewielką przełęczą Szczelińca Małego (895 m n.p.m.). Ten ostatni z uwagi na brak ciekawych form skalnych nigdy nie był udostępniony do zwiedzania i zachował bardziej pierwotny charakter.

Masyw Szczelińca zbudowany jest z piaskowców ciosowych powstałych w płytkim górnokredowym morzu (91-88 mln lat temu). W okresie trzeciorzędu utwory te zostały wypiętrzone tworząc najwyższe stoliwa Gór Stołowych. W dalszym etapie intensywne procesy erozji i denudacji, trwające do dziś, a nasilone zwłaszcza podczas zlodowaceń doprowadziły do powstania na szczycie

Fot. 2. Skała "Wielbłąd".
rozległego labiryntu skalnego. Znajdują się tam liczne skały, często o oryginalnych formach i posiadających własne nazwy nawiązujące do kształtu lub legend o Szczelińcu. Jest to największe "skalne miasto" w Polsce. Wierzchowina szczytowa tworzy dolny poziom o wys. 895-905 m n.p.m., z którego przechodzi się na wyższy o 5-10 m poziom środkowy, tworzący właściwy labirynt skalny. Powyżej niego wznoszą się pojedyncze ostańcowe masywy partii szczytowej. Znajdują się tam najbardziej znane formy skalne m.in.: Wielbłąd, Kaczęta, Głowa Księżniczki Emilii, Świątynia Indyjska i stanowiący kulminację Szczelińca, Fotel Dziadka (Tron Liczyrzepy) - 919 m n.p.m.

Szczyt stanowi jeden z najlepszych w Sudetach punktów widokowych**. Widać stąd wszystkie pasma górskie okalające kotlinę kłodzką z górującym na południowym wschodzie Śnieżnikiem, czeskie Jeseniki i masyw Pradziada. Na północy i północnym wschodzie otwiera się widok na kotlinę Broumova, Broumovské stěny, graniczne Góry Suche, Kamienne, Wałbrzyskie i Sowie z Wielka Sową. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Karkonosze ze Śnieżką.

W najgłębiej położonych szczelinach skalnych panuje specyficzny chłodny mikroklimat, a śnieg zalega w nich do lipca. Występują tam endemiczne gatunki mchów i wątrobowców. Masyw Szczelińca porastają lasy świerkowe z domieszką brzozy, jarzębiny i buka.

Fot. 3. Skała "Mamut".
Szczyt objęto już w 1938 r. ochroną rezerwatową, ponownie w 1957 r. jako rezerwat przyrody "Szczeliniec Wielki" o powierzchni 50,26 ha. Zwiedzanie odbywa się po wyznaczonej trasie. Po jej przejściu schodzi się osobnym zejściem bezpośrednio do Karłowa. (nie ma możliwości powrotu do schroniska, chyba że tą samą trasą "pod prąd"). W kasie można dostać ulotkę z opisem trasy zwiedzania. Można też nabyć (niestety nie zawsze) broszurę omawiającą przystanki Ścieżki Dydaktycznej Skalnej Rzeźby. Ze względu na ruchy górotworu z trasy zwiedzania wyłączona jest Świątynia Indyjska. Z tarasu widokowego przed schroniskiem rozciąga się rozległa panorama** na położoną u podnóża Pasterkę, kotlinę Broumova, Broumovské stěny i dalsze pasma Sudetów Środkowych i Zachodnich, przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet Śnieżkę. Na skałach tarasu widokowego przed schroniskiem znajduje się tablica pamiątkowa upamiętniająca pobyt Goethego na Szczelińcu w 1790 r. oraz tablica poświęcona F. Pablowi. Obok nich w 2002 r. Park Narodowy Góry Stołowe (PNGS) umieścił tablicę upamiętniającą wizytę na Szczelińcu prezydenta USA J. Quincy Adamsa z fragmentem jego listu.

Trochę historii

Szczeliniec (niem. Heuscheuer) od dawna przyciągał ludzi swymi tajemniczymi formami skalnymi. Pierwsza wzmianka o górze w brzmieniu Heuscheune pochodzi z 1562 r. Das Heu znaczy po niemiecku siano. Według miejscowej tradycji podawanej m.in. przez F. Pabla nazwa wywodzi się stąd, że u podnóża Szczelińca rozciągają się rozległe łąki, na których zbierano siano. Przyjmując ten wywód niektórzy polscy XIX-wieczni turyści tłumaczyli ją na Siennica (Franciszek Skobel) lub Stóg (przewodnik K. F. Moscha). Według opinii niektórych badaczy nazwa Heuscheuer to słowiańska Chyszowa (od chysza - chałupa kryta strzechą, którą Szczeliniec jakoby przypomina kształtem). Warto dodać, że w Czechach funkcjonuje nazwa Hejszovina, która zresztą obowiązywała w Polsce przez krótki okres po wojnie zanim wprowadzono nową nazwę Szczeliniec (od szczelin skalnych).

Uważa się, że pierwsze udokumentowane wejście na szczyt miało miejsce w 1576 r.,

Fot. 4. Skała "Fotel Dziadka".
o czym świadczą znalezione niegdyś (dziś już nieistniejące) wyryte na najwyższej skale - Fotelu Dziadka litery IHSV i data 1576. Litery te to skrót Jezus Chrystus Zbawiciel, można też odczytać jako łacińskie Iu hoc signo vinces - "Pod tym znakiem (Chrystusa) zwyciężysz". Przypuszcza się, że zdobywcą szczytu i autorem inskrypcji był jakiś bliżej nieokreślony zakonnik. Później, w okresie wojny trzydziestoletniej (1[zasłonięte]618-16) miała się tu chronić ludność z okolicznych wsi, ale nie jest to pewne. W 1730 r. u podnóża Szczelińca powstał Karłów. Miejscowa ludność penetrowała masyw w poszukiwaniu jagód i grzybów, zapewne też docierała na szczyt, ale turystycznych wejść jeszcze wówczas nie było. W 1790 r. na pobliskim Ptaku (841 m n.p.m.) wzniesiono Fort Karola. Była to jedna z fortyfikacji mająca zabezpieczyć przygraniczne obszary ziemi kłodzkiej przed spodziewaną wojną z Austrią. Budowniczego fortu, majora Bonaventurę von Raucha zainteresowały walory obronne Szczelińca, który mógł być dobrym miejscem na lokalizację twierdzy. Wkrótce też z pomocą miejscowego chłopa, Franciszka Pabla, późniejszego sołtysa wyszukał i zabezpieczył dogodne wejście na szczyt. Konflikt z Austrią został niebawem zażegnany po rokowaniach w Dzierżoniowie, gdzie 27 lipca 1790 r. podpisano układ pokojowy. Po zawarciu traktatu król pruski Fryderyk Wilhelm II wizytował fort Karola i wszedł na Szczeliniec (10.08.1790 r.). Oglądał stamtąd rozmieszczenie wojsk, podziwiając przy okazji piękno krajobrazu i oglądając formy skalne. Nieco wcześniej (7.08.1790 r.) na szczyt wszedł następca tronu Fryderyk Wilhelm, a niewiele później (28.08) Johann Wolfgang Goethe. Poeta był członkiem orszaku księcia weimarskiego, Karola Augusta, zaproszonego na rokowania pokojowe z Austrią. Zażegnanie
Fot. 5. Fotel Dziadka w czasach F. Pabla.
konfliktu sprawiło, że myśl od budowie fortu porzucono, jednak królewskie wizyty nadały rozgłos górze, która odtąd zaczęła być licznie odwiedzana przez turystów. W 1791 r. szczyt zwiedzał minister do spraw Śląska Karl Georg Henryk von Hoym, który na tarasie przy wejściu do labiryntu wydał obiad. Dla upamiętnienia tego wydarzenia miejsce to zaczęto nazywać Stołową Skałą (Tafelstein). Po 1945 r. przez krótki czas nazwą tą określano cały Szczeliniec. W dniu 26 sierpnia 1800 r. na szczyt wszedł ambasador USA w Prusach, John Quincy Adams (1[zasłonięte]767-18), późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych. Dotarł tutaj pieszo z Radkowa w towarzystwie przewodnika. Wycieczkę tę opisał w swoich Listach o Śląsku. Napływ zwiedzających był na tyle duży, że w 1804 r. ustanowiono tzw. Kasę Szczelińca Wielkiego, a opłaty pobierane za wstęp przeznaczano na renowację i zabezpieczenie ścieżki na szczyt. W 1813 r. kasę i przewodnictwo na wiele lat przejął F. Pabel, który położył duże zasługi w dziele udostępniania i popularyzacji Szczelińca. W tym samym roku na szczyt wszedł ponownie, tym razem jako król, Fryderyk Wilhelm III. Wśród zwiedzających wytworzyła się z czasem moda na wchodzenie na Szczeliniec dla podziwiania wschodów słońca. Z roku na rok liczba turystów rosła. Według danych prowadzonych przez F. Pabla w latach 1[zasłonięte]813-18 górę zwiedziło ponad 60 tysięcy turystów. Należała ona do największych atrakcji ziemi kłodzkiej. Wśród zwiedzających nie brakowało Polaków. Pierwszy polski opis, pióra Józefa Morawskiego pochodzi z 1815 r. W tym samym roku byli tu dwaj polscy studenci, przemierzający Sudety - Piotr Wojczyński z Rogoźna i Grabski z Warszawy. Trasę ich wędrówki znamy z wpisu jaki pozostawili w księdze pamiątkowej w budzie Hampla (ob. "Strzecha Akademicka") w Karkonoszach. Opis Szczelińca zawiera wydany w 1821 r. w języku polskim przewodnik Karola Fryderyka Moscha Wody mineralne Szląskie i hrabstawa glackiego. Wspomina o nim także w liście do przyjaciela, przebywający na kuracji w Dusznikach F. Chopin:

Jest tu w bliskości Reinerz (Duszniki) góra ze skałami zwana Heuscheuer (Szczeliniec), miejsce, z którego widoki zachwycające, ale dla niezdrowego powietrza na samym wierzchołku nie wszystkim dostępna, a ja jestem jednym z tych pacjentów, na nieszczęście, którym tam nie wolno.

W 1837 r. zwiedził Szczeliniec Karol Bołoz Antoniewicz, poeta i kaznodzieja. Opisał to dość szczegółowo w swoich Wspomnieniach z wędrówki przez Góry Olbrzymie (Riesengebirge). W 1853 r. na szczyt wszedł lekarz, prof. UJ Fryderyk Skobel, a w dwa lata później Zygmunt Bogusz Stęczyński, który obszerny opis Szczelińca zawarł w poemacie "Śląsk". Dla wygody turystów już w 1815 r. pobudowano przy wejściu do labiryntu drewniany pawilon, zastąpiony w 1845 r. istniejącym do dziś schroniskiem. Jest to najstarsze schronisko górskie w Sudetach.

Po śmierci długoletniego przewodnika F. Pabla opiekę nad Szczelińcem przejął Klemens Stibler, właściciel gospody w Karłowie (rodzina Stiblerów prowadziła ją do 1945 r.). On też prowadził dalsze prace nad udostępnieniem szczytu. Zwyczaj wchodzenia tam z przewodnikiem przetrwał aż do ostatniej wojny. W latach PRL-u zaniedbania i nadmierny ruch turystyczny spowodowały daleko idącą dewastację urządzeń turystycznych Szczelińca. Zmiany na lepsze nastąpiły po powstaniu PNGS. Udostępniono turystom zamkniętą od lat 70. południowo-wschodnią część tarasu widokowego za tunelem. W 1995 r. odtworzono schody do platformy widokowej na Fotelu Dziadka. Najpoważniejszą inwestycją było odnowienie w 2000 r. nie użytkowanego po wojnie osobnego zejścia z tarasów południowych do Karłowa, co rozładowało ruch turystyczny na trasie dojściowej.

Fot. 6. Tarasy południowo-wschodnie.

żródło : td.com.pl