Oprawa: Miękka
Format: 12.0x17.0cm
Liczba stron: 80
Rok wydania: 2014
Pokonaj swoje słabości i uwolnij się od nałogu!
Zakopiańska „Górka” to dla górali miejsce szczególne – tu decydowały się i wciąż decydują losy wielu osób
i rodzin. Przed obliczem Matki Bożej Nieustającej Pomocy osoby uzależnione ślubują abstynencję od alkoholu
i innych uzależnień.
Alkoholizm jest na Podtatrzu prawdziwą plagą. Kilka lat temu media informowały o tym, że mieszkańcy Podhala, według przeprowadzonych badań, należą do grupy naszych rodaków szczególnie mocno zagrożonych depresją i samobójstwami,
a w piciu alkoholu dochodzą do stanów delirycznych.
Jednym ze sposobów zapobiegania alkoholizmowi są uroczyste ślubowania od alkoholu, szczególnie popularne na południu Polski, zwłaszcza wśród górali. Wzmacnia je modlitwa, która zawsze stanowi pomoc w walce przeciw zasadzkom Złego, dodaje sił, wytrwałości w postanowieniu poprawy, pomaga podnieść się w momentach upadku.
Niezwykłym walorem proponowanej książki jest rozmowa z o. Andrzejem Gęgotkiem, jezuitą, przełożonym
Domu Rekolekcyjnego „Górka” w Zakopanem, który przyjmuje ślubowanie wstrzemięźliwości od alkoholu.
To właśnie tytułowa Górka jest tym wyjątkowym i niezwykłym miejscem, gdzie rocznie do wstrzemięźliwości
zobowiązuje się ok. 5000 osób! To prawdziwy fenomen na skalę naszego kraju, a może nie tylko… .
Jak feniks z butelki
Oprawa: Kartonowa Foliowana
Format: 14.8x21.0cm
Liczba stron: 304
Wojciech Maziarski, dziennikarz, publicysta „Gazety Wyborczej", były redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska". W 2000 r. otrzymał nagrodę ministra zdrowia za publicystykę poświęconą tematyce uzależnień.
Pierwsza wersja tej książki ukazała się w 2000 roku. Autor, który w 1997 roku przeszedł terapię odwykową, rozmawiał z ludźmi uzależnionymi od alkoholu i narkotyków. Wśród jego rozmówców byli przedstawiciele różnych pokoleń, środowisk i zawodów, m.in. aktor, uczony, ksiądz, biznesmen, dziennikarka, robotnik, gospodyni domowa, założycielka fundacji, terapeuta.
Wszyscy dotarli do dna i odbili się od niego, podejmując wysiłek zerwania z nałogiem. Autor dociekliwie wypytuje o najdrobniejsze szczegóły ich drogi w głąb uzależnienia i z powrotem na powierzchnię. Nie ma w tych rozmowach żadnego tabu ani taryfy ulgowej, jest tylko szczerość, często bolesna.
Dziś, po 14 latach Wojciech Maziarski wraca do swoich dawnych rozmówców, by sprawdzić, jak potoczyły się ich dalsze losy. Czy utrzymali się na powierzchni, czy ponownie wciągnął ich wir uzależnienia? Które z ich planów, marzeń i nadziei sprzed 14 lat udało się im zrealizować, a które pozostały niespełnione