GÓRECKI, Mikołaj - Sonata
wydawca: EUTERPE
Sonata na fortepian została skomponowana w 2010 roku i jest zadedykowana siostrze kompozytora, wybitnej pianistce – Annie Góreckiej. Utwór jest jednoczęściowy, jednak można wyróżnić w nim wstęp oraz odcinki luźno nawiązujące do ekspozycji, przetworzenia i repryzy występujących w klasycznej formie sonatowej. Sonatę scala główny temat kompozycji, złożony z izolowanych dźwięków i współbrzmień, pojawiający się w utworze w różnych odsłonach. Powrót do klasycznych form – jak mówi kompozytor – jest ucieczką przed muzyczną anarchią, nawiązaniem do tradycji, wyzwaniem. Jak najbardziej wierzę, że sonata, tak jak symfonia i kwartet itp., bronią się dzisiaj. [...] Oczywiście, rozumienie, czym jest np. sonata, zmieniło się, ale sama idea form klasycznych jest, wydaje mi się, ponadczasowa. Prawykonanie utworu miało miejsce w Katowicach 24 października 2011. Sonatę wykonała wówczas Anna Górecka.
CHOPIN, Fryderyk (opr. Z. Noskowski) - Chopin dla młodzieży
wydawca: EUTERPE
Powodów, dla których można nazwać ten zbiór publikacją wyjątkową, jest kilka, wymieńmy trzy najważniejsze. Można zacząć od najbardziej oczywistego – każda publikacja z utworami Fryderyka Chopina jest wyjątkowa, tak jak wyjątkowa jest muzyka tego kompozytora. O ile jednak przez dziesiątki lat wydawano, poza oryginalnymi wersjami kompozycji Chopina, transkrypcje jego muzyki fortepianowej na inne instrumenty, tutaj, po raz pierwszy chyba, mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Publikacja ta zawiera bowiem wybór pieśni Chopina w opracowaniu na fortepian solo. Trzecia, bodaj najbardziej znacząca cecha wyróżniająca ten zbiorek od innych, to osoba opracowującego – jest nią wybitny polski kompozytor i pedagog końca XIX wieku – Zygmunt Noskowski.
Niewygórowany poziom trudności zamieszczonych w publikacji utworów pozwoli już najmłodszym adeptom pianistyki na praktyczne zaznajamianie się z twórczością Fryderyka Chopina.
CWOJDZIŃSKI, Andrzej - Obrazki wyczarowane dźwiękami
wydawca: EUTERPE
Publikacja przeznaczona jest dla początkujących pianistów – uczniów szkół muzycznych I stopnia. Zamieszczone tu utwory charakteryzują się melodyjnością, współcześnie brzmiącą harmonią, zastosowaniem nowoczesnych środków wyrazu (np. klasterów), umożliwiając rozwijanie zarówno techniki, jak i wrażliwości młodego wykonawcy. Cztery ostatnie utwory zostały pomyślane jako pastisze – utwory naśladujące innych kompozytorów (Mozarta, Chopina, Szymanowskiego i Bacha). Z pewnością więc każdy młody pianista z tej różnorodności nastrojów i stylów „wyczaruje dźwiękami” swoje ulubione „obrazki”.