FUNDAMENTOWANIE NA PALACH , STUDNIACH , KESONACH , KOLUMNACH , ZAPORY , JAZY ,
BUDOWNICTWO WODNE , FUNDAMENTY POD MASZYNY I URZĄDZENIA PRZEMYSŁOWE
PRZEDMOWA
Obiekty budowlane i inżynierskie wznoszone sę na terenach coraz mniej do tego przydatnych. Zmusza to do stosowania specjalnych zabiegów w technologii prowadzenia robót inżynierskich oraz szukania nowych sposobów posadowienia. Rozwój teorii konstrukcji umożliwia obecnie projektowanie konstrukcji oszczędnych. Wymaga to, by w obliczeniach uwzględniać wiele czynników majęcych wpływ na współdziałanie budowli z podłożem gruntowym poprzez element konstrukcji, jakim jest fundament. Takimi czynnikami sę przykładowo: sztywność konstrukcji i podłoża gruntowego, sposób powiązania fundamentu z konstrukcję i gruntem.Spowodowało to bardzo intensywny rozwój zwięzany z działem techniki, jakim jest fundamentowanie.
Skrypt obejmuje podstawowy zakres informacji potrzebnych studentom wydziałów budowlanych oraz ich absolwentem. Oprócz zagadnień typowych omówione zostały technologie w Polsce mało stosowane, na przykład takie jak projektowanie i wykonanie ścian szczelinowych czy też pali wielowymiarowych, jednocześnie omówiono problemy związane z posadowieniem obiektów budownictwa wodnego, fundamentami pod maszyny i urzędzenia przemysłowe oraz fundamentami na terenach specjalnie trudnych, jak na przykład na terenach górniczych.
Składam podziękowanie współpracownikom z Zespołu Geotechniki Budowlanej z Instytutu Geotechniki Politechniki Wrocławskiej za uwagi merytoryczne oraz za to, że mogłem powołać się na ich publikacje, a Pani Małgorzacie Krzysztofik-Kuberze za pomoc przy przygotowaniu technicznym maszynopisu.
Autor