Przekrojowy rys procesu kształtowania się współczesnych instytucji politycznych
Niemal wszystkie społeczeństwa ludzkie miały niegdyś organizację plemienną, z czasem jednak większość z nich wypracowała nowe instytucje polityczne, takie jak scentralizowane państwo zdolne do utrzymania pokoju, oraz jednolite prawa obowiązujące wszystkich obywateli. Niektóre poszły o krok dalej, tworząc rządy odpowiedzialne przed swoimi wyborcami. Traktujemy te instytucje jako oczywiste, a jednak są one nieobecne w wielu dzisiejszych krajach rozwijających się - co nierzadko ma fatalne konsekwencje dla reszty świata.
Francis Fukuyama, autor bestsellerów Koniec historii, Ostatni człowiek i Budowanie państwa, oraz jeden z najważniejszych myślicieli politycznych naszych czasów, w pierwszym z dwóch tomów Historii ładu politycznego przedstawia rozwój polityczny od czasów przedludzkich do przedednia rewolucji francuskiej i amerykańskiej. Omawia hordę pierwotną i poprzez społeczeństwa plemienne przechodzi do początków państwa i dalej rządów prawa oraz odpowiedzialności politycznej. W drugim tomie doprowadzi te rozważania do czasów współczesnych.
Korzystając ze zdobyczy licznych dziedzin nauki - historii, biologii ewolucyjnej, archeologii i ekonomii - Fukuyama stworzył błyskotliwe, prowokacyjne dzieło, oferujące świeże spojrzenie na kształtowanie się demokracji i stawiające istotne pytania na temat charakteru polityki oraz jej niedociągnięć.
Francis Fukuyama jest politologiem, filozofem polityki oraz ekonomistą, profesorem ekonomii politycznej w Stanford University. Wcześniej wykładał m.in. w Johns Hopkins University. Fukuyama był analitykiem w RAND Corporation i pełnił funkcję zastępcy dyrektora zespołu planowania politycznego Departamentu Stanu. Spośród jego książek Dom Wydawniczy REBIS opublikował Budowanie państwa oraz Amerykę na rozdrożu.
"Fukuyama podróżuje przez Chiny, Indie, świat islamu i różne regiony Europy, poszukując źródeł i składników ładu politycznego. I choć interesuje go przede wszystkim całokształt spraw, ma niezwykle celne oko, jeśli chodzi o wychwytywanie frapujących niuansów. Książki traktujące o teoriach politycznych bardzo rzadko są ekscytujące - ta jest".
"The Economist"
"Choć z jego tezami można zgadzać się lub nie, Fukuyama wprowadził do rozważań o polityce poważną filozofię, nadając im przez to nową jakość".
Mackubin Thomas Owens, "The Washington Times"
- WYDANIE
- 1 (2012)
- LICZBA STRON
- 640
- FORMAT
- 150 x 225
- CENA
- 69.90 zł
- CENA PROMOCYJNA
- 49,99 zł