Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

FRYDERYK CHRYSTYAN HEBBEL - DZIENNIKI 1911

22-01-2014, 19:04
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Użytkownik ikonotheka
numer aukcji: 3859972277
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 3   
Koniec: 19-01-2014 19:50:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



Fryderyk Chrystyan Hebbel (ur. 1813 urn. 1863), jeden z koryfeuszow poezyi niemieckiej, celowat w dramacie i liryce. Glowne jego dramaty: ,,Judyta", wGenowefa", MMarya Magdalena", ,,Herod i Mariam-na",HAgnieszka Bernauer", MPierscieri Gigesa", ,,Nibe-Iungi". Blizsze szczegoly o jego tworczosci znajdzie czytelnik w mojem dzielku p. t: wFryderyk Hebbel jako poeta koniecznosci" (Wyd. ,,Literatura i sztuka". T. IV. Stanisiawow); ,,Judyte." i ,,Marye. Magdalene/', wydala w polskim przekladzie zJoczowska Biblioteka Powszechna (Nr. 671/672 i 541). Przeklad polski ,,Maryi Magdaleny" wyszedJ ponadto w Bibliotece pisarzy nowoczesnych (Brody 1905).
Powierzajqc mi polski przeklad ,,Dziennik6w" Hebbla w wyja.tkach, redakcya BSymposionu" wy-swiadczyia mi wielki zaszczyt. ,,Dzienniki" sa. nie-tylko w tworczosci Hebbla dokumentem najswiet-niejszym i najcharakterystyczniejszym; jest to prze-dewszystkiem — zdaniem Scherera — Mpomnik lite-racko-historyczny pierwszorz^dnej wartosci". Pierw-szy ich zeszyt zaczal Hebbel w r. 1835-ym jako
,,Refleksye o swiecie, zyciu i ksigzkach, glownie zas o mnie samym, sposobem dziennika" i prowadzil je do korica zycia. Znajdujemy w ,,Dziennikach" zapiski autobiograficzne — ska.pe zreszta. i wstrzemi§zliwe, choc czasem vvytryska z nich prawdziwy krzyk duszy, rozlewajqc si§ w serdeczny rachunek sumienia; zapiski z podrozy; roztrzqsania estetyczne i filozo-ficzne, krytyki i uwagi; pomysly poetyckie w formie juzto embryonalnej juzto rozwini^tej w szkic dziela, refleksye nad wŁasn§ tworczosci^ wogole i komen-tarze do poszczegolnych dziel swoich; aforyzmy; sny wiasne i cudze; wyjqtki z wiasnych listow; wyciggi z ksifjzek; wreszcie rozne anegdoty, autentyczne la-pidarne odezwania si§ i szczegolne wypadki, ktore Hebbel jako uwazny obserwator wiklania si§ linii zycia z zamilowaniem notowal. Wsz^dzie goruje styl epigramatu, ktorego Hebbel najwi^kszym jest mi-strzem. ,,Dzienniki" wprowadzaja^ nas w warsztat pracy silnego i bogatego ducha, czynig nas widzami jego walk wewngtrznych; mogq bye dia kazdego adepta literatury szkolg, daj^c^ wzor pracy powaznej, gl^bokiej i samotnej. Swiat mysli Hebbla ma przy tern bardzo malo wspolnosci z nowoczesn^ autoana-liz^; nie mozna tez tych ,,Dziennikow" porownywac z dziennikiem Amiela, ani z dziennikiem Goncourtow, ani innemi dzielami tego rodzaju — porownanie to zresztg, zdaniem wielu znawcow (mi^dzy nimi St. Brzozowskiego), wypadJoby znaczng przewagq na ko-rzysc Hebbla.
Polskie wydanie ,,Dziennikow" Hebbla musialo poprzestac na wyjatkach i nie mogJo dac calej peJni zycia oryginalu, ktore uwydatnia si? nie tyle w zwar-tych poszczegolnych ust^pach, co w ich masie, gdyz wtedy dopiero wystepuje bujnosc i ciggiosc ideologii Hebblowskiej. Kieruj^c si? w wyborze wyj^tkow wska-zowkq redakcyi ,,Symposionu", by dawac gJownie to, co jest wartosciowe lub zajmuj^ce, opuscilem prawie wszystkie zapiski autobiograficzne, niezrozumiate bez znajomosci zyciorysu Hebbla; dale] refleksye zbyt specyalne, wymagaj^ce blizszej znajomosci dziel i za-patrywan autora lub owczesnych stosunkow literac-kich w Niemczech. Z zalem musialem wykluczyc takze prawie wszystkie szkice planow poetyckich, gdyz zaj^lyby one razem osobny torn; nie daJem rowniez tych wszystkich aforyzmdw, ktore Hebbel pozniej wcielil do zbioru swoich epigramatow, uj^wszy je w pelniejszq i szcz^sliwszq form^ — to bowiem byloby juz zapozyczaniem si^ z jego liryki i wyma-gaioby od tlomacza juz nie tylko poprawnosci, lecz wspol'wzlotow poetyckich.


Zachowalem natomiast wszystkie mysli, ktore mi sie, wydawaly cennemi i dzis, chociaz wyrazone sq w bardzo abstrakcyjnej, dla tlomacza trudnej termi-nologii. Kto w mojem powyzej zacytowanem dzielku przeczyta rozdzial o pantragizmie Hebbla, ulatwi sobie petniejsze zrozumienie owych mysli i ich wza-jemnych stosunkow. Zachowalem nadto dla tla wiele nastrojow czysto dziennikowych, subjektywnych i tro-
ch§ barwnych drobiazgow. — Co do tJomaczenia to zaznaczyc musz§, ze pewne ust^py sa. cwiczeniami mysli, ktorych nie miaiem ani obowigzku ani prawa precyzowac lepiej niz to uczynil autor. Gdzieniegdzie, tam, gdzie zachodzila potrzeba scislosci wyrasenia a nie byJo przystajqcego polskiego odpowiednika, podalem w nawiasie albo w notce tekst niemiecki. Za tekst do tlomaczenia uzylem uDziennik6w" w wydaniu prof. R. M. Wernera {Fr. Cl)Y. HebbeL Samtlicije Werke. Histor.-krit. Gesammtausgabe fyrsg. v. R. M. Werner. II. Abteihng. Tagebucfyer. (4 Bde) Berlin, Befyrs Verlag).
KAROL IRZVKOWSKL



WIELKOŚĆ 18,5x14CM,MIĘKKA OKŁADKA,LICZY 230 STRON.

STAN:OKŁADKA DB,STRONY SĄ POŻÓŁKŁE,PODKREŚLENIA W TEKŚCIE,POZA TYM STAN W ŚRODKU DB/DB+ .

WYSYŁKA GRATIS NA TERENIE POLSKI / PRZESYŁKA POLECONA PRIORYTETOWA + KOPERTA BĄBELKOWA ,W PRZYPADKU PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ PROSZĘ O KONTAKT W CELU USTALENIA JEJ KOSZTÓW / .

WYDAWNICTWO KSIĘGARNI POLSKIEJ B.POŁONIECKIEGO LWÓW 1911.

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE