Fruktoza, czyli cukier owocowy (z łac. fructus – owoc) – monosacharyd występujący w stanie wolnym (w owocach, miodzie i nektarze kwiatów) oraz związanym (między innymi wchodzi w skład dwucukru sacharozy – glukoza + fruktoza, a także inuliny).
Fruktoza w temperaturze pokojowej jest białą substancją krystaliczną. Temperatura topnienia to około 100 stopni Celsjusza. Fruktoza charakteryzuje się słodkim smakiem (jest nieco słodsza od sacharozy i znacznie słodsza od glukozy) oraz dobrą rozpuszczalnością w wodzie.
Fruktoza to naturalny środek słodzący, który doskonale zastępuje cukier. Jest to znakomite rozwiązanie dla ludzi ze skłonnościami do nadmiernego spożywania słodkich produktów, którzy pragną zmniejszyć swoją wagę.
Fruktoza nie zwiększa bezpośrednio stężenia glukozy w krwi, dlatego nadaje się również dla osób chorych na cukrzycę. Stabilizacja poziomu cukru w krwi, uzyskana na skutek spożywania fruktozy (niski wskaźnik glikemiczny), korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, a także może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób nowotworowych.
Właściwości:
- - korzystnie działa na mięsień sercowy;
- - jest słodsza od cukru, dlatego dodajemy jej około 40% mniej niż cukru;
- - nadaje się dla osób chorych na nadciśnienie, miażdżycę naczyń krwionośnych czy cukrzycę;
- - zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy zębów;
- - nie powoduje nadkwaśności i zgagi.
UWAGA!!! Nadmiar Nadmiar fruktozy w diecie jest szkodliwy, może powodować dnę moczanową.