Frezowanie kominów42-530 Dąbrowa Górnicza,
ul. Strzemieszycka 31 A, tel. (32)[zasłonięte]260 03kom. 784 [zasłonięte] 450, 504 [zasłonięte] 741
oraz
-montażem wkładów ceramicznych
-uszczelnianiem kominów masą SKD Schiedel (szlamowanie komina)
-montażem wkładów kominowych
-odgruzowywaniem kominów
-remontami kominów
WYKONUJEMY USŁUGI NA TERENIE -
ŚLĄSKA I MAŁOPOLSKI
Frezowanie komina (rozwiercanie komina) jest to mechaniczne powiększenie średnicy przewodu kominowego, dzięki któremu możemy przystosować istniejący wąski przewód kominowy dla podłączenia urządzeń grzewczych wymagających kominów o większym przekroju.
Przy podłączaniu urządzeń grzewczych na opał stały należy pamiętać o prostej zasadzie: średnica komina powinna być zbliżona do średnicy czopucha czyli elementu łączącego urządzenie grzewcze z kominem. Bardzo często właściciele domów podłączają kotły lub kominki do przewodów kominowych bez konsultacji z kominiarzem - i na przykład kocioł C.O. węglowy o średnicy czopucha fi 200mm zostaje podłączony do komina o wymiarach 14x14cm. Grozi to zatruciem lub pożarem.
Frezowanie kominów (rozwiercanie kominów) umożliwia przystosowanie istniejącego komina np. o wymiarach 14x14cm do podłączenia większości kotłów lub kominków.
W jakich kominach możemy wykonać usługę frezowania?
-frezujemy kominy wykonane z cegły.
- kominy które wybudowane zostały bez dużych skosów lub załamań. Najprostszą metodą na sprawdzenie czy dany komin jest prosty, jest tzw. metoda na lusterko. Należy umieścić lusterko w dolnej części komina (wyczystka) i powinno być widać światło. Jeżeli widać światło z dachu to najprawdopodobniej komin jest wybudowany w pionie. Natomiast jeżeli nic nie widać, to taki komin musi zostać sprawdzony przez Naszych pracowników podczas wizji na miejscu.
- do wylotu komina musi być zapewniony dostęp (ławy kominowe lub wsporniki przy dachach spadzistych).
- Jaka jest maksymalna średnica do której można wyfrezować komin o wymiarach 14x14cm ?
- komin o w/w wymiarach możemy wyfrezować maksymalnie do średnicy fi 220 mm.
- Czy po frezowaniu komina koniecznie należy zamontować wkład kominowy ?
- po wyfrezowaniu komina należy zabezpieczyć go wkładem kominowym lub wyszlamować masą SKD Schiedel. Szczelność komina po rozwierceniu go ulegnie pogorszeniu. Wkład lub szlamowanie mają za zadanie zagwarantować pełną szczelność.
- Jak długo trwa usługa frezowania komina ?
- średnio frezowanie komina wraz z przygotowaniem urządzenia frezującego trwa od 1- 2 dni roboczych.
- Czy należy się liczyć z zabrudzeniem mieszkania podczas frezowania komina?
- całość prac odbywa się z dachu, natomiast wybieranie urobku odbywa się od wyczystki komina. W pomieszczeniu w którym znajduję wyczystka może wystąpić zapylenie podczas wybierania urobku. Nie frezujemy metodą na mokro ( tak jak to robią niektóre firmy), także nie ma możliwości aby zalać mieszkanie wodą.
- Czy maszyna do frezowania kominów wymaga podłączenia do źródła zasilania ?
- nasza frezarka kominowa zasilana jest z własnego agregatu, dzięki temu oszczędzamy państwa pieniądze.
Sygnały świadczące o tym że, konieczne może być frezowanie i uszczelnienie komina !!!
- w miejscach, przez które przebiega przewód kominowy, wyczuwamy zapach dymu lub specyficzny swąd kojarzący sie z zapachem wędzonki.
- podczas palenia w kominku lub w kotle wydobywa się dym do pomieszczenia.
- przy wylocie kominowym ponad dachem zbierają sie osady smolne (czarna lub brązowa mazista, kleista substancja o bardzo intensywnym zapachu) tzw. smoła kominowa.
(więcej o zjawisku smołowania komina poniżej)
- na kominie ponad dachem, na strychu lub na ostatniej kondygnacji zaczynają pojawiać się brązowe plamy .
Wszystkie w/w objawy świadczą o tym, że komin jest rozszczelniony, zawężony lub w kominie zbiera się smoła kominowa co powoduje zagrożenie życia lub zdrowia mieszkańców oraz stwarza zagrożenie pożaru.
Smoła kominowa
Smoła kominowa to specyficzny rodzaj sadzy. Jest to mazista, kleista, o bardzo intensywnym zapachu substancja przypominająca smołę (stąd nazwa), powstająca w momencie wykraplania się pary wodnej w przewodzie kominowym. Bardzo często właściciele domów dziwią się, że tyle czasu eksploatowali stary kocioł węglowy lub kominek i nic się nie działo, natomiast po zainstalowaniu nowego kotła czy kominka zaczęły sie problemy ze smołowaniem komina. Nowoczesne urządzenia grzewcze (kominki oraz kotły C.O.) projektowane są tak, aby maksymalnie dużo ciepła z paleniska odzyskać, co skutkuje maksymalnym obniżeniem temperatury spalin. Natomiast to powoduje wykraplanie się w kominie pary wodnej. W skutek tego w przewodzie kominowym zaczyna wytwarzać sie tzw smoła kominowa. Tego rodzaju sadzy nie da się wyczyścić podczas czyszczenia komina metodą "lina-szczotka-kula". Jedyną skuteczną metodą na wyczyszczenie takiego komina jest wyfrezowanie go i zamontowanie wkładu kominowego. Frezowanie usuwa nie tylko osady smolne, ale również wewnętrzną warstwę zniszczonych cegieł. Po frezowaniu komina montujemy wkład kominowy, który zabezpiecza w pełni komin przed wnikaniem wilgoci do cegieł z których zbudowany jest komin.
Wykwity smolne na kominie