Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Freski z Supraśla (9 pocztówek)

22-04-2015, 15:35
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 9 zł     
Użytkownik innomine51
numer aukcji: 5270083455
Miejscowość Kielce
Wyświetleń: 3   
Koniec: 22-04-2015 15:09:53

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1984
Forma: album, atlas
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Antykwariat Internetowy In Nomine - książki, albumy, atlasy, encyklopedie
Antykwariat Internetowy In Nomine
25-363 Kielce, ul. Wesoła 51/613

telefon: 605-[zasłonięte]-305
e-mail: [zasłonięte]@innomine.pl
Wpłaty prosimy dokonywać na konto:

NET System Igor Białogoński
25-363 Kielce, ul. Wesoła 51/613

86 1500 [zasłonięte] 1[zasłonięte]4581406 [zasłonięte] 550700
Bank Zachodni WBK S.A. 5 O/Kielce
  • List polecony ekonom.: 5,20 zł
  • List polecony prioryt.: 6,80 zł
  • Paczka ekonomiczna: 11,70 zł
  • Paczka priorytetowa: 13,60 zł
  • koperta ochronna ("bąbelkowa")
  • Przez PayU
  • Przelew na konto (przedpłata)
  • Przed złożeniem oferty prosimy o szczegółowe zapoznanie się z:
    - Regulaminem aukcji dostępnym na stronie O nas;
    - pełnym opisem oferowanych przedmiotów wraz z ich rzeczywistymi zdjęciami.

  • Nie wycofujemy ofert na 24 godziny przed końcem aukcji, nie kończymy aukcji przed czasem.

  • Po zakończeniu aukcji prosimy o potwierdzenie zamówienia z podaniem swojego nicka, numeru aukcji, rodzaju przesyłki oraz potwierdzeniem adresu do wysyłki - koniecznie jeśli adres będzie inny niż ten z profilu użytkownika.

  • Koszt przesyłki jest zawsze podawany w treści aukcji.

  • Oferowane przedmioty wysyłamy najczęściej w ciągu 24 godzin (w dni robocze) od zaksięgowania pełnej należności, łącznie z kosztami wysyłki.

  • Zachęcamy do zakupu kilku przedmiotów jednocześnie - koszt wysyłki jest zależny od ich łącznej wagi - szczegóły na stronie O nas.
Wysyłka w ciągu 24h od otrzymania wpłaty

Satysfakcja gwarantowana - 100%
k02079
Witamy na naszej aukcji.

Przed przystąpieniem do licytacji prosimy zapoznać się z jej zasadami na stronie O nas.

Przedmiotem aukcji jest zestaw pocztówek (bez obiegu):

Freski z Supraśla - Muzeum Okręgowe w Białymstoku (9 pocztówek)

Ilość sztuk: 9
Format: 10,5 x 15,0 cm
Waga: 48 g.
Rok wydania: 1984
Nakład: 10000 szt.
Wydawca: Krajowa Agencja Wydawnicza (Warszawa)
Stan pocztówek: bardzo dobry (-)

Opis stanu: obwoluta lakierowana, lekko pożółkła, posiada ślady niewielkich zarysowań i zabrudzeń, pocztówki w stanie praktycznie bez wad.

Zestaw 9 pocztówek bez obiegu w obwolucie, przedstawiających reprodukcje zachowanych fresków z kościoła pod wezwaniem Zwiastowania NMP z Supraśla, odrestaurowanych i eksponowanych w dawnej kaplicy klasztoru bazyliańskiego w Supraślu.

Freski z Supraśla

"W Supraślu odległym o 16 km na wschód od Białegostoku, przez ponad 430 lat wznosiła się wspaniała budowla sakralna, którą w dniu 23 lipca 1944 roku wysadzili w powietrze cofający się okupanci hitlerowscy.
Świątynia wzniesiona w latach 1[zasłonięte]503-15 (pod wezwaniem Zwiastowania NMP) z fundacji Aleksandra Chodkiewicza, wyróżniała się swą sylwetką spośród budynków zespołu klasztornego. Budowla o charakterze obronnym łączyła w sobie cechy architektury bizantyńskiej z gotyckimi.
Gospodarze klasztoru, bazylianie, sprowadzeni w roku 1500 do Supraśla z niezbyt odległego Gródka, dzięki zapobiegliwości archimandryty Sergiusza Kimbara, w roku 1557 przystąpili do ozdobienia malowidłami wnętrza świątyni. Wykonanie prac powierzono mnichowi serbskiego pochodzenia, Nektarijemu. Polichromie pokrywały powierzchnie ścian, sklepienia prezbiterium i wnętrza korpusu głównego. Wykonane były techniką wapienno-temperową. W celu uzyskania lepszej przyczepności farb wykonano je na częściowo podeschnię-tym tynku z domieszką włókna konopnego. Freski przedstawiały sceny z życia Marii i Chrystusa oraz postacie licznie w religii prawosławnej występujących świętych i męczenników, apostołów i proroków, archaniołów i cherubinów, uzupełnione dekoracjami w formie pasów ornamentalnych i fryzów.
Do surowego, ale wytwornego wnętrza świątyni w 2 połowie w. XVII w okresie obowiązującej nowej unickiej reguły zakonu, zostały wprowadzone dodatkowo cztery przyfilarowe ołtarze oraz późnorenesansowy ikonostas wykonany na zamówienie bazylianów przez gdańskiego snycerza i złotnika Andrzeja Modzelewskiego. Dalsze zmiany wnętrza świątyni następują w roku 1771 w wyniku prowadzonych prac remontowych. Wprowadzono wówczas rokokowy wystrój sztukatorski, a freski prezbiterium pokryto nowymi malowidłami. Zgodnie także z duchem epoki ściany i filary do wysokości okien obudowano boazerią. Zmiany te doprowadziły do zasłonięcia polichromii w dolnej części wnętrza, pozostawiając widoczne jedynie górne powierzchnie ścian i sklepienie. Konfiskata dóbr klasztoru przeprowadzona przez rząd pruski w roku 1796 uszczupliła dochody zakonu. Zabrakło środków na konserwację zarówno świątyni, jak też i pozostałych budynków klasztornych. Spowodowało to stopniowe niszczenie malowideł ściennych. W połowie wieku XIX zapadła decyzja zabielenia całości wnętrza wapnem, które dopiero w roku 1887 za czasów archimandryty Nikołaja Dałmatowa zostało usunięte. Dalszy etap prac remontowych przypada na rok 1910. Zdjęto wówczas ze ścian północnej i południowej boazerię, a odsłonięte freski poddano konserwacji. Malowidła supraślskie przetrwały do momentu zniszczenia świątyni przez wojska niemieckie. Pozostałe dolne partie murów ceglanych zostały zabezpieczone jako trwała ruina. Ocalałe resztki polichromii odcięte w latach 1945-46 wraz z tynkiem z filarów i łuków cerkwi, poddano w roku 1964 dokładnym zabiegom konserwatorskim w Pracowni Konserwacji Zabytków w Warszawie. W ciągu trwających dwa lata prac konserwatorskich zdołano zrekonstruować i zabezpieczyć 30 fresków. W zespole tym znajduje się 7 przedstawień całopostaciowych, 3 medaliony, a pozostałe stanowią fragmenty polichromii niepełnych figur oraz dekoracji ornamentalnej. W wielu wypadkach są one zrekonstruowane z zachowanych drobnych elementów.
Uratowany cenny zespół fresków z Supraśla wzbogaca ilość zachowanych w Polsce obiektów malarstwa monumentalnego o tradycjach bizantyńskich, które w nielicznych ośrodkach dotrwały do naszych czasów. Powstałe wcześniej freski na ziemiach Małopolski historycznej (Lublin, Wiślica, Kraków, Sandomierz) wykazują łączność z Rusią Halicko-Włodzimierską, zaś polichromie supraślskie znajdują pokrewieństwo z malarstwem Półwyspu Bałkańskiego, a przede wszystkim z Serbią. Związki klasztoru bazylianów z odległą Serbią oraz z górą Athos były dość silne. Stamtąd między innymi przybywali zakonnicy do Supraśla, wśród których mógł znajdować się również mnich artysta Nektarij. Na górze Athos już w wieku XIV-XV rozwijała się z powodzeniem klasztorna sztuka malarstwa, będąca pod znacznym wpływem serbskiej szkoły malarstwa ściennego, zaś średniowieczne malarstwo serbskie znajdowało się wówczas pod wpływem malarstwa zachodnioeuropejskiego, głównie włoskiego. (...)"

Janina Hościłowicz

SPIS POCZTÓWEK
  • Fragment postaci męczennika, 1557 r.
  • Święta Ulita, 1557 r.
  • Fragment postaci męczennika, 1557 r.
  • Fragment postaci męczennika, 1557 r.
  • Fragment postaci męczennika, 1557 r.
  • Głowa męczennika, 1557 r.
  • Fragment postaci męczennika, 1557 r.
  • Fragment postaci męczennika, 1557 r.
  • Fragment postaci męczennika, 1557 r.


Zapraszamy do udziału w licytacji!

Zdjęcia:











Antykwariat Internetowy In Nomine jest prowadzony przez firmę NET System Igor Białogoński

25-363 Kielce, ul. Wesoła 51/613, NIP: 657[zasłonięte]115-24, REGON: 260[zasłonięte]547

Kontakt - tel. 605 [zasłonięte] 305, e-mail: [zasłonięte]@innomine.pl