Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

FRANCISZEK WALCZOWSKI, Z KSIĄG TADEUSZ KUDLIŃSKI

11-05-2015, 21:10
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 12 zł     
Użytkownik MaPaMiK
numer aukcji: 5332525216
Miejscowość Zagorzany
Wyświetleń: 1   
Koniec: 11-05-2015 20:23:25
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

WYFRANCISZEK WALCZOWSKI, Z KSIĄG TADEUSZ KUDLIŃSKI,  cynkotypia 1971, sygn. i dat. na rysunku, wym. rys. 105 x 72 mm. Stan b. dobry.

 

Franciszek WALCZOWSKI
ur. 1902 r. w Żbiku w woj. krakowskim. Studiował w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego w Krakowie (1[zasłonięte]918-19). Do roku 1939 pracował w Łodzi w artystycznym szkolnictwie zawodowym, między innymi w Żeńskiej Szkole Przemysłowej. W czasie II wojny światowej był głównym plastykiem w zespole teatralnym Juliusza Osterwy. Po wojnie pracował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych a od 1950 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1972 roku jako doc. dr hab. kierował II Katedrą Tkaniny Artystycznej (haft, tkanina malowana, batik, tkanina żakardowa). Zaprojektował i wykonał między innymi polichromię w kościele św. Szczepana przy placu Axentowicza w Krakowie. Zmarł w 1983 roku w Krakowie.
Malarz, scenograf i antropozof, który podjął próbę artystycznego wskrzeszenia pradziejów, tworząc malarskie wizje odwołujące się do mitów i legend, zachowanych w obrzędach Słowian.Autor, żywo zainteresowany legendowymi (bajecznymi) dziejami Polski przed chrześcijaństwem, przedmiotem narracji plastycznych uczynił postacie (boginki, rusałki i inne), oraz sceny obrzędowe i wierzeniowe odnoszące się do tamtych mitycznych czasów. Pozostawał przy tym pasjonatem antropozofii, i dzieje Polski wykładał w duchu ezoterycznym, czego dowodem jest twórczość plastyczna z charakterystycznym językiem pomagającym mu nazywać i tytułować swoje prace (np. „Światowit objawiający rok”, „Odczynianie uroków”, „Belin uczeń Skitiana”, „Lechicki wuj”, „Łada krospani Luba”, „Dziewa i Ładon”, „Dedbuk” itp.).

WYSTAWIAM WSZYSTKIE (18) EKSLIBRISY WYKONANE PRZEZ F. WALCZOWSKIEGO TĄ TECHNIKĄ.