Fotogrametria
Zdzisław Kurczyński
rok wydania: 2014
oprawa: twarda
format: 16,5 x 24 cm
stron: 696
wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Geoinformacja niepostrzeżenie wślizgnęła się do naszego życia codziennego. Kto z nas nie zagląda do serwisów mapowych w sieci, nie planuje podróży z wykorzystaniem takich serwisów, nie korzysta z nawigacji satelitarnej w samochodzie, nie ogląda prognoz pogody ze zdjęciem satelitarnym w tle itp. Wyrobiliśmy sobie nawyk korzystania z takich danych jak z telefonu.
Ta wszechobecność geoinformacji stała się tak oczywista, że nie zadajemy sobie prostego pytania: skąd się one biorą? Kto, na bazie jakich danych i jak wytwarza te informacje? Krótka odpowiedź brzmi: fotogrametria.
(Z Przedmowy)
Nowoczesna i aktualna książka poświęcona współczesnej fotogrametrii cyfrowej. Jest podzielona na 3 części dotyczące:
* pozyskiwania danych fotogrametrycznych za pomocą kamer analogowych i cyfrowych, realizacji lotów fotogrametrycznych, obrazowania lotniczego i satelitarnego przy użyciu mikrofal i promieniowania laserowego;
* metod opracowania zdjęć i obrazów, w tym transformacji geometrycznych, pomiaru współrzędnych tłowych, stereoskopii, dopasowania obrazów, opracowania zdjęć analogowych na instrumentach fotogrametrycznych;
* najważniejszych cyfrowych technologii fotogrametrycznych: aerotriangulacji, numerycznego modelu terenu, wykonywania ortofotomap oraz tzw. prawdziwych ortofotomap zarówno ze zdjęć lotniczych, jak i obrazów satelitarnych.
Publikacja zawiera liczne odniesienia do obecnych krajowych i europejskich uwarunkowań technicznych, organizacyjnych i ekonomicznych prowadzenia prac fotogrametrycznych.
Książka adresowana jest do studentów geodezji i kartografii oraz specjalistów zajmujących się wytwarzaniem produktów fotogrametrycznych i korzystających z gotowych opracowań fotogrametrycznych znajdujących się w państwowym zasobie geodezyjnym (m.in. pracownicy właściwych urzędów rządowych i samorządowych). Skorzysta z niej również szerokie grono użytkowników tych produktów.