Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Fotografia ojczysta Józefa Dańdy Lipońska-Sajdak

06-02-2014, 22:06
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 34.99 zł     
Użytkownik sezamksiazek
numer aukcji: 3865183549
Miejscowość Mikołów
Wyświetleń: 4   
Koniec: 06-02-2014 21:26:08

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 1.26 [kg]
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2005
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

 
 
Jeżeli zakupiony na mojej aukcji towar posiada usterkę, której nie zauważyłęm, został uszkodzony w transporcie bądź z innego powodu nie spełnia Twoich oczekiwań skontaktuj sie ze mną - na pewno wyjaśnimy sytuacje. Wszystkie aukcje staram sie przeprowadzać bardzo szybko, a wszelkie problemy rozwiązywać na korzyść kupującego. Caly Regulamin mozesz przeczytać tutaj.

Kontakt:

 

Andrzej 

telefon: 696[zasłonięte]927

GG: [zasłonięte]26635

 

Fotografia ojczysta Józefa Dańdy  

 

 

Autor:  Jadwiga Lipońska-Sajdak, Jacek Mastalerz

Wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic, 2005

Ilość stron: 146 (44+ fotografie) 

Stan: dobry

 

Album prezentuje wybór 166 fotografii czarno-białych autorstwa zapomnianego wybitnego fotografa amatora Józefa Dańdy. Jest to pierwsza publikacja jego zbiorów, posiadających ogromną wartość dokumentalno-historyczną i artystyczną.
Największą pasją Józefa Dańdy było fotografowanie. Jego celem był nie tylko Śląsk, uwieczniał na kliszy całą ówczesną Polskę. Mistrzem stał się dla niego Jan Bułhak oraz jego szkoła fotografii ojczystej. W połowie lat 30. XX wieku pojawiły się pierwsze sukcesy fotografa amatora. Największym osiągnięciem była pierwsza nagroda w ogólnopolskim konkursie „Piękno Ziemi Śląskiej” w 1938 roku, za pracę Babcia śląska. W 1960 roku powrócił do Katowic, zrezygnował z pracy i poświęcił się fotografii. Jeździł po kraju, dokumentując wojenne zniszczenia i odbudowę. Niedługo przed śmiercią podjął starania o zorganizowanie muzeum fotografii. Niestety, nikt kompetentny nie chciał z nim rozmawiać. Dańda przekazał dorobek swego życia ‒ ogromne, liczące kilkanaście tysięcy sztuk, zbiory fotograficzne ‒ miastu Katowicom. W 1984 roku jego zbiory trafiły do Muzeum Historii Katowic.
Prezentowany album ukazuje Katowice, Śląsk, całą niemal Polskę w przed- i powojennych granicach, od 1922 roku po lata 60. XX wieku. Fotografie Józefa Dańdy umożliwiają kontakt z dawną Polską ‒ taką, jaka przetrwała w stanie niezmienionym, i tą, która zniknęła na zawsze. Oglądając fotografie, czytelnik może poznawać specyficzną historię regionu śląskiego i naszego państwa, może przenieść się w rzeczywistość sprzed pięćdziesięciu czy nawet osiemdziesięciu lat.