Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

FORTYFIKACJE STAŁE NA POLSKIM PRZEDMURZU

20-02-2014, 5:20
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 55 zł     
Użytkownik goodmoney_pl
numer aukcji: 3962750148
Miejscowość Wysyłka
Wyświetleń: 7   
Koniec: 20-02-2014 05:30:18

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2004
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

FORTYFIKACJE STAŁE NA POLSKIM PRZEDMURZU OD POŁOWY XV DO KOŃCA XVII WIEKU plus mapa rozkładana na końcu
Autor: JAN LESZEK ADAMCZYK
Wydawnictwo: Politechnika Świętokrzyska
Ilość stron: 249
Format 21 x 29,5 cm
Książka jest nowa i nieużywana

Tematem pracy są fortyfikacje stałe na obszarze historycznych województw (nazywanym w niniejszej pracy przedmurzem), które współtworzyły południowo-wschodnią granicę Rzeczypospolitej od połowy XV do końca XVII w. Budowle obronne, z których zdecydowana większość nie dotrwała do naszych czasów, rozpoznano w oparciu o przekazy źródłowe oraz dotychczasową literaturę przedmiotu. W pracy uwzględniono nie tylko fortece, ale i te budowle obronne, które służyły ochronie osadnictwa.
Książka dzieli się na dwie części. Pierwsza zawiera opis historyczno-geograficzny przedmurza oraz toczonych do końca XVII w. na jego obszarze działań wojennych (rozdział I); omówienie państwowej organizacji obrony południowo-wschodnich kresów Rzeczypospolitej, opis i systematykę państwowych i prywatnych budowli fortecznych, wznoszonych od schyłku średniowiecza do końca XVII w., które odgrywały ponadlokalną rolę (rozdział II); charakterystykę specyficznych dla tego terenu fortyfikacji stałych chroniących zespoły osadnicze (rozdział III). Druga część książki ma postać naukowo opracowanego katalogu 730 miejscowości, w których były fortyfikacje stałe.
W opisywanym okresie uderza mnogość obwarowań „osadniczych”, kontrastująca z niedostatkiem dużych fortec, odgrywających rolę w regionalnym lub państwowym systemie obrony. Obraz ten w niczym nie przypomina krajobrazu Zachodniej Europy, w tym zachodniego, „habsburskiego” odcinka europejskiego przedmurza, gdzie liczne twierdze blokowały wszelkie newralgiczne węzły komunikacyjne. W Rzeczypospolitej nie doszło, głównie z przyczyn ustrojowych, do budowy systemu silnych twierdz państwowych, mimo że próby takie były podejmowane. Od drugiej połowy XVI w. wyrastają na tych terenach ogromne fortuny i to magnaci, a nie państwo budowali największe fortece, które jednak i tak były zbyt nieliczne, wręcz „ginęły” w tamtejszych ogromnych przestrzeniach. Jednak przez dwa stulecia polskie przedmurze opierało się skutecznie nieustannym najazdom, nie tracąc nic ze swego terytorium. Było to przede wszystkim zasługą polskiego wojska, złożonego głównie z jazdy, gotowego podjąć walkę z tak ruchliwym przeciwnikiem jakim byli Tatarzy. W tej specyficznej wojnie ruchowej wielekroć oparciem dla wojska były istniejące fortyfikacje.
Murowane, a znacznie częściej drewniano-ziemne dzieła obronne na przedmurzu wywodziły się z różnych tradycji tak zachodnich, jak i wschodnich, ruskich. Zwraca uwagę żywotność wywodzącego się z Włoch systemu bastejowego, bardzo tu popularnego jeszcze w XVII w. Najczęściej był to zamek zbudowany na regularnym planie z bastejami w narożach. Inną formą były wielkie fortece o grubych murach i potężnych bastejach wznoszone na nieregularnym planie na skalistych wzniesieniach. Na Podolu wykształciła się charakterystyczna dla ziem przedmurza forma bastejowego zamku z tzw. angułami, opisana przez W. Guerquina.
Od ostatniej ćwierci XVI w. coraz powszechniej wznoszono na przedmurzu fortyfikacje bastionowe, pierwotnie typu włoskiego. Bastionowe narysy zyskały też magnackie miasta-twierdze: Zamość, Brody, Stanisławów. W XVII w. wielką popularnością cieszyły się ziemne fortyfikacje bastionowe typu holenderskiego. We wschodniej części przedmurza, przyłączonej do Królestwa Polskiego po 1569 r., funkcjonowały drewniane zamki zbudowane wedle tradycji sięgającej Rusi Kijowskiej. Wyróżniały je drewniane „mury”, składające się z przęseł zwanych horodniami. Podobnie jak w średniowieczu, w czasach nowożytnych na przedmurzu powszechnie fortyfikowano wszelkie osady, miasta i siedziby feudalne, a nawet wsie. Popularna była też, znana ze średniowiecza, forma „refugium” – dzieła obronnego, które mogło służyć za schronienie dla okolicznej ludności. W przeważającej większości były to budowle drewniano-ziemne, nierzadko archaiczne, wręcz średniowieczne w formie. Najczęściej, korzystając z rozwiązań nowożytnej sztuki fortyfikacyjnej, nadawano im w miarę regularne narysy i wyposażano w ziemne basteje lub bastiony.

Spis treści:

Rozdział pierwszy. Przedmurze

Opis geograficzno-historyczny ziem przedmurza

Procesy urbanizacyjne na przedmurzu

Teatr działań wojennych na przedmurzu od 2 poł. XV do końca XII w.

Najazdy Tatarów

Pierwsze konflikty zbrojne z Turcją i wyprawa na Mołdawię

Uciążliwe sąsiedztwo Chanatu Krymskiego

Kozaczyzna

Wojny z Turcją 1[zasłonięte]617-16

Powstania kozackie

Przystąpienie do wojny Rosji i podział Ukrainy

Wojny z Turcją 1[zasłonięte]672-16

Uwagi na marginesie rozdziału

Rozdział drugi. Fortyfikacje przedmurza w regionalnym i państwowym systemie obrony

Organizacja obrony kresów południowo-wschodnich Rzeczypospolitej w systemie obrony państwa

Obrona przedmurza w piśmiennictwie wojskowym

Fortyfikacje stałe na przedmurzu w systemie obrony państwa

System wieżowy i basztowy

System bastejowy

System bastionowy

Drewniane „mury” zamków przekazanych Koronie przez Litwę po 1569 r.

Rozdział trzeci. Fortyfikacje stałe służące obronie osadnictwa

Refugium

Zameczki i dwory obronne

Wykorzystanie przeszkód wodnych

Wykorzystanie obwałowań średniowiecznych „horodyszczy”

Materiały używane do budowy umocnień

Budowle ziemne

Konstrukcje drewniane

Zakończenie

Fortyfikacje stałe na przedmurzu – Katalog
Województwa: ruskie, bełskie, podolskie, bracławskie i kijowskie



FORTYFIKACJE STAŁE NA POLSKIM PRZEDMURZU