Flushed Away studia Monkey Byte to gra oparta na animowanym filmie kinowym. Tytuł łączy elementy właściwe grom akcji i platformówkom, a poczynania bohatera oglądamy z perspektywy trzeciej osoby. W trakcie rozgrywki odwiedzamy miejsca znane z filmu, a także kilka nowych lokacji.
Wcielamy się w postać Roddy’ego, nieco bufonowatego szczura, żyjącego w kanalizacji luksusowego apartamentu. Pewnego dnia staje się nieszczęście - zostajemy spłukani w głąb kanałów, aż do podziemi Londynu, gdzie znajduje się Szczuropolis. Nie zwlekając ani chwili postanawiamy wrócić na stare śmieci. Wędrówka do łatwych nie należy ale na szczęście spotykamy na swej drodze Ritę – przedsiębiorczą szczurzycę, która na dodatek posiada własną łódkę. Dwójka bohaterów musi poradzić sobie w podziemnym mieście pokonując niezliczone przeciwności losu. Na drodze staje im także zepsuty do szpiku kości szczur Toad i dwójka jego kompanów Spike i Whitey.
Do przejścia jest dziesięć poziomów, rozgrywających się w kilku zróżnicowanych lokacjach (między innymi apartament Roddy’ego na Kensington Street, podziemne kanały i Arachne’s Lair). Do pomyślnego ukończenia gry konieczne są dwa elementy: umiejętne korzystanie ze znajdowanych przedmiotów i power-upów, a także rozwijanie zdolności Rity i Roddy’ego. Na swej drodze znajdujemy szereg urządzeń i broni, ułatwiających nam rozprawę z wysłannikami Toada. Twórcy gry dają nam możliwość używania takich gadżetów jak Rat Trap Catapult, Dashing Cocktail Sword, Pudding Mix itp. (wszystkie umożliwiają bezkrwawe pokonanie rywali). Podczas wędrówki dwójka bohaterów rozwija się, zdobywając nowe, inne dla każdej postaci, umiejętności (np. Dashing Fence Attack Roddy’ego lub Bouncing Bungee Rity). Bardzo ważną rolę odgrywa Jammy Dodger, łódź Rity, spełniająca rolę środka transportu i pojazdu bojowego. Łódka może być modyfikowana według naszego uznania, za pomocą znajdowanych przedmiotów. W ten sposób zyskujemy np. możliwość wystrzeliwania kredkowych pocisków ze specjalnej kuszy.
Gra przeznaczona jest dla młodszej części graczy, dlatego też twórcy gry zdecydowali się na szereg posunięć dopasowujących tytuł do takiej grupy wiekowej. Mamy więc do czynienia z niezbyt wysokim poziomem trudności oraz wyeliminowaniem elementów przemocy. W ciekawy sposób rozwiązano także kwestię ilości „żyć” głównych postaci. Zdecydowano się na zastosowanie szeregu checkpointów, automatycznie zapisujących stan gry. Kiedy naszego bohatera spotka coś niemiłego, nie odejmujemy mu „życia” z puli, lecz automatycznie powracamy do miejsca ostatniego zapisu (a te występują bardzo często, dzięki czemu nie tracimy wiele czasu).
We Flushed Away możemy grać samodzielnie lub w trybie multiplayer. Rozgrywka wieloosobowa nazywa się tu Rat Traps & Crayons, i umożliwia grę w dwie osoby, na podzielonym ekranie. Dodatkową atrakcją jest możliwość odblokowania kilku mini gier (np. Pathfinder, Castle Siege).