Staw to ruchome połączenie między składnikami szkieletu. Typowymi elementami stawu są: powierzchnia stawowa, torebka stawowa oraz jama stawowa. Największym problemem w stawie jest tarcie, dlatego też, powierzchnie stawowe są pokryte bardzo odporną na ścieranie chrząstką szklistą.
Jama stawowa jest wypełniona lepkim, bezbarwnym płynem stawowym galaretowatej konsystencji. Płyn stawowy pełni bardzo ważną funkcję: jest on odpowiedzialny za odżywianie chrząstki stawowej. Jego główną składową jest kwas hialuronowy, którego cząsteczki przyciągają 200 razy większą ilość wody od masy własnej.
W chwili pojawienia się stanu zapalnego w stawie, stężenie kwasu hialuronowego w płynie stawowym ulega zmniejszeniu, przez co zaburzona zostaje jego funkcja ochronna oraz pogarsza się odżywianie chrząstki stawowej. Powierzchnie stawowe zaczynają ocierać o siebie, a warstwa chrząstki stawowej staje się coraz cieńsza.
Chrząstka stawowa zbudowana jest z chondrocytów oraz sieci włókien kolagenu. W jej skład wchodzi kwas hialuronowy z glukozaminą, siarczan chondroityny oraz zestaw innych glukozaminoglikanów.
Kolagen typu II to podstawowy składnik tkanki chrzęstnej. Stanowi on ok. 50% suchej masy tejże tkanki. Z biegiem czasu w organizmie maleje aktywność chondrocytów, wytwarzających kolagen i z czasem tkanka chrzęstna traci zdolność regeneracji. W celu spowolnienia degeneracji tkanki chrzęstnej, należy dostarczać organizmowi kolagen.