Witamy serdecznie na naszej aukcji
Przedmiotem aukcji
jest flaga
Produkt oczywiscie jest nowy.
Calosc oryginalnie zapakowana.
Idealnie nadaje sie na prezent.
Flaga posiada dwa nierdzewne oczka
Material: poliester
Rozmiar: 150cm x 90cm
1. Flaga Norwegii
Zobacz inne flagi
Flaga Norwegii - jeden z symboli panstwowych Norwegii w postaci niebiesko-bialego krzyza skandynawskiego, umieszczonego na czerwonym tle.
Az do XIX wieku Norwegia, pozostajaca pod panowaniem obcych panstw, nie posiadala wlasnej flagi. Od XVI w., kiedy kraj stal sie formalnie prowincja Danii (faktycznie pozostawal pod jej wladza od roku 1380), w uzyciu byla flaga dunska. Oficjalnie flaga ta stala sie takze flaga Norwegii w 1748 r. i az do 1814, kiedy to kraj znalazl sie pod wladza Szwecji, statki norweskie plywaly pod ta wlasnie bandera. W 1814, gdy Norwegia zostala polaczona ze Szwecja, pozwolono Norwegom na uzywanie flagi dunskiej z umieszczonym w kantonie glownym elementem norweskiego godla - koronowanym zlotym lwem, trzymajacym topor. Jednoczesnie od 1814 r. w uzyciu byla takze Szwecji. Statki norweskie od 1818 r. poslugiwaly sie bandera oparta na fladze Szwecji, na ktorej, w kantonie, umieszczony byl krzyz nawiazujacy do flagi Danii.
Autorem obecnie obowi¹zujacego wzorca flagi by³ cz³onek norweskiego parlamentu - Stortingu - Fredrik Meltzer (1779 - 1855), ktory w 1821 r., majac na uwadze niedawno zakonczona wielowiekowa unie z Dania, a takze istniejaca owczesnie unie ze Szwecja, zaproponowal nowy wzor sztandaru, nawiazujacy zarowno do flagi Danii, jak i - w mniejszym stopniu - do flagi Szwecji. Flagi obu tych krajow mialy postac krzyza, ktorego uklad, zaadoptowany nastepnie takze na flagach kilku innych panstw i terytoriow z rejonu polnocnej Europy (m.in. Finlandii, Wysp Owczych czy Islandii), okreslany jest obecnie mianem krzyza skandynawskiego. Zaproponowana przez Meltzera flaga przedstawiala bialy krzyz na czerwonym polu, tak jak na fladze dunskiej, jednak ramiona krzyza zostaly nieco poszerzone, a na jego tle umieszczono kolejny krzyz, o o polowe wezszych ramionach, koloru niebieskiego, co z kolei nawiazywalo do glownej barwy flagi szwedzkiej. Zastosowana kolorystyka (niebiesko-bialo-czerwona) nawiazywa³a rownoczesnie do republikanskiej flagi Francji, a jej symbolika powiazana byla z wolnosciowymi ideami rewolucji francuskiej, popularnymi w owczesnej Europie.
Flaga ta, jakkolwiek szybko stala sie popularna, nie nie zosta³a wowczas oficjalnym symbolem kraju, gdyz konstytucja Norwegii z 1814 r. stanowila, ze symbolem unii szwedzko-norweskiej jest flaga Szwecji z umieszczonym w kantonie symbolem Norwegii. Poniewaz flaga ta wyraznie wskazywala na dominacje Szwecji w formalnie rownoprawnym zwiazku obu panstw, w spoleczenstwie nie by³a ona popularna i w konsekwencji w 1844 r, zosta³y zmienione zarowno flaga Unii, jak flagi obu krajow wchodzacych w jej sk³ad - Szwecji i Norwegii. Flaga Unii sk³ada³a siê odtad z elementow flagi szwedzkiej i flagi norweskiej (tej z wzoru zaproponowanego przez Meltzera), zas flaga Norwegii stala sie flaga z 1821 r., przy czym w kantonie umieszczony zostal symbol (flaga) Unii (analogicznie w kantonie flagi szwedzkiej takze umieszczono symbol Unii).
Niechec wobec Unii ze Szwecja spowodowala, iz w 1898 r. parlament norweski zmienil wyglad oficjalnej flagi kraju, usuwajac z jej kantonu symbol Unii. Krol odmowil podpisania stosownej ustawy, jednak parlament ponownie ja przyjal kwalifikowana wiekszoscia glosow. Krol ponownie zawetowa³ zmiane symbolu, a parlament ponownie odrzuci³ jego weto, w konsekwencji czego od 1 stycznia 1899 r. zmiana prawa weszla w zycie. Nowa norweska flaga mogla jednak byc uzywana tylko wewnatrz kraju i jako bandera handlowa; marynarka wojenna nadal korzysta³a z flagi Unii. Po rozpadzie Unii szwedzko-norweskiej stosowanie flagi norweskiej w jej obecnej wersji rozciagniete zostalo na wszystkie dziedziny zycia, w ktorych konieczne poslugiwanie sie flaga.
2. Flaga Szwecji
Zobacz inne flagi
Flaga Szwecji jest niebieskim prostokatem z zoltym krzyzem.
W edykcie z 1569 krol Jan III Waza nakazal, by zolty krzyz widnial we wszystkich choragwiach bojowych. Najstarsze wizerunki niebieskiej flagi z zoltym krzyzem pochodza z konca XVI wieku, a rownie wiarygodne przekazy dotyczace takiej flagi na morzu pochodza z lat 20. XVII wieku. Samo uzycie zostalo okreslone 6 czerwca 1663.
Wzor szwedzkiej flagi wzorowany jest na dunskiej Dannebrog, a barwy wzieto z herbu.
W Szwecji 6 czerwca obchodzony byl Dzien Flagi (Svenska Flaggans Dag), ktory zostal przeksztalcony w Swieto Narodowe.
Dostepna Wieksza Ilosc
Bezposrednio po dokonaniu zakupu, bardzo prosze
o informacje mail'owa ktory wzor zostal wybrany.