Power joga, zwana Astangą przywędrowała z Indii. Pierwsi ćwiczący uprawiali ją już w latach 70., jednak popularność zdobyła dopiero w latach 90.
Astanga to alternatywna forma jogi. Łączy w sobie dynamiczne układy ćwiczeń i energetyzujący oddech, ale również techniki koncentracji i relaksacji.
Power joga szczególny nacisk kładzie na dynamiczne przejścia pomiędzy poszczególnymi asanami (tak nazywają się pozycje w jodze). Każda zmiana pozycji jest ściśle zintegrowana z oddechem. System "ruch-oddech", nazywany jest vinyasa. Nadaje ciału wyjątkową lekkość i siłę.
Astanga ma korzenie filozoficzne, a więc jej zamierzeniem jest osiągnięcie nie tylko optymalnej kondycji fizycznej, ale także psychicznej. Power joga pozwala się wyciszyć, zrelaksować i poprawić samopoczucie. Daje nam efekty sauny i masażu. Kształtuje zgrabną, smukłą sylwetkę, czyni ciało elastycznym, wzmacnia siłę i gibkość. Jest również tą odmianą jogi, która najszybciej daje rezultaty.
Astanga odradzana jest osobom z poważnymi chorobami serca i układu krążenia. Nie powinny jej również uprawiać osoby z odklejającą się siatkówką oka lub poważnymi wadami wzroku (ze względu na zwiększone ciśnienie w gałce ocznej w pozycjach z głową w dół).
Choroby kręgosłupa nie są przeszkodą. Ćwiczące osoby z wadami kręgosłupa po ćwiczeniach doznają ulgi, ale niektóre ćwiczenia trzeba specjalnie dla nich modyfikować.
Kobiety w ciąży nie mogą zaczynać ćwiczyć astangi, ale mogą kontynuować, jeśli zaczęły trening przed zajściem w ciążę.