Szanowni Państwo.
Przedmiotem aukcji jest cenna, stara, duża, srebrna brosza. Rzecz jest firmowa, na spodzie zachowany jest gmerek autorski OXO i skandynawska próba srebra 835 S. W międzynarodowym katalogu sreber firmowych istnieje dokładnie taka sama: http://www.[zasłonięte]925-10.com/no_ostrem.html Jak widać jest to sygnatura modernisty H.C. Ostrem działającego od 1875 roku, w mieście Dremmen w Norwegii. Inne, srebrne wyroby, które ocalały świadczą o czasie istnienia zakładu złotniczego H.C. Ostrem. Są brosze z 1910, 1914 i 1919 roku. Odnalazłam również klejnot z 1950 roku, ale była to już biżuteria powstała po śmierci artysty, wykonana przez jego syna. Młodszych nie ma nawet w archiwum domów aukcyjnych. Po rodzaju zapięcia, po grubej warstwie patyny można również ocenić czas powstania. Taki rodzaj zapięcia był stosowany pod koniec XIX i na początku XX wieku.
Podaje Państwu dla przykładu adresy sprzedaży innych klejnotów srebrnych wykonanych przez tego samego, norweskiego modernistę:
http://vintagescandinavianasianotherjewelry.info/104/enamel-sterling/#.T89V-1JLOEc
http://www.fellows.co.uk/1211-lot-597-H-C-OSTREM-a-floral-brooch?boxfilter=&export_issue=&gridtype=listview&imagefilter=&keyword=97&limit=&page_no=1&pagesortby=lot&paperfilter=&threesixty=&vhigh=1500&vlow=10
http://www.findmetreasure.com/shop/touchingthepastantiques/index.php/featured/h-c-ostrem-norway-sterling-guilloche-enamel-red-butterfly-brooch-scandinavian-newport-rhode-island-ri-estate-treasure.html
Brosza, którą sprzedaję to niezwykle ciekawy klejnot, unikatowy i cenny, niepowtarzalny, z tradycjami, pochodzący z Norwegii, wykonany w stylu Solje.
Solje to tradycja norweska, dokładniej rzecz ujmując elementy ludowych strojów nazywanych Bunads. Owe elementy miały reprezentować słońce i były noszone na kołnierzach i mankietach w formie brosz i spinek. Bardzo często ofiarowywano je jako ślubne prezenty, na chrzty czy inne wyjątkowe i ważne okazje. Co ciekawe adresata takiej ozdoby można było poznać po jej wielkości, czyli mniejsze wyroby ofiarowano dzieciom, większe kobietom. Oczywiście każdy wyrób wykonywano ze srebra dodając czasami elementy kryte złotem. Szlachetny kruszec nie jest przypadkowym wyborem i ma mocne podłoże z norweskich zabobonach i legendach. Otóż mieszkańcy Norwegii uważali, że kopalnie należą do trolli górskich, które były bezapelacyjnie najlepszymi złotnikami, zaś w samym srebrze widzieli magiczną moc, moc która chroniła przed burzami, leczyła choroby, chroniła przed złem. Małym dzieciom przypinało się srebrne ozdoby, by trolle nie zamieniły maluszka na swojego trollowego potomka.
Brosze Solje mają charakterystyczną budowę. Jak określają to fachowcy ich podstawę stanowi dysk odlewany lub wycięty ze srebrnej blachy i ozdobiony grawerowaniami lub filigranem. W centralnym punkcie wielu wyrobów widać coś na kształt klamry czyli koło z poprzecznie ułożonym „bolcem”. W dziś sprzedawanej taki bolec stanowi szpilka zapięcia. Oczywiście ważnym elementem jest też zdobienie oparte na ludowych motywach. Wszystkie te „składniki” odnajdziecie Państwo w proponowanej broszy. To wręcz klasyka Solje, klejnot ogromny, przepiękny w swej oryginalności i tradycyjnej symbolice, oczywiście srebrny, zachowany w doskonałym stanie.
Polecam serdecznie i zapraszam do licytacji.
Wymiary: średnica 4,4 cm.