Średnica wewnętrzna otworu rdzenia O ŚREDNICY 9-11mm
Świetnie zatrzaskuję się go na kablu i podobnych kablach koncentrycznych.
Dla płaskiego kabla zasilającego 220 V lub 12 V od transcieverów można wykonać pełną pętle.
Dławik wykonany z użyciem takiego rdzenia bardzo dobrze tłumi wszelkiego rodzaju zakłócenia w.cz. lub impulsowe rozprzestrzeniające się po kablach.
Za pomocą tego typu rdzeni rewelacyjnie wykonuje się symetryzatory dla anten typu dipol zasilanych bezpośrednio kablem koncentrycznym.
Wystarczy zatrzasnąć dwa trzy rdzenie na zewnętrznej części kabla w miejscu podłączenia do dipola.
Zapobiega rozpływaniu się prądów w.cz. po ekranie kabla.
Dławiki te bardzo dobrze nadają się do tłumienia zakłóceń pochodzących od sprzętu komputerowego tj. drukarki, skanery, monitory itp.
Rdzenie ferrytowe do eliminacji zakłóceń
Ferryty - elementy wykonane ze związków tlenków żelaza z dodatkiem pierwiastków takich jak: kobalt, nikiel, cynk oraz ziem rzadkich.
Cechą charakterystyczną ferrytów jest bardzo duża rezystancja, wynikająca z budowy: sproszkowane metale połączone poprzez spiekanie z nie przewodzącym wypełniaczem, będącym jednocześnie lepiszczem. Ze struktury wewnętrznej ferrytu wynikają również małe prądy wirowe i małe straty elektryczne. Efektem małych strat na przemagnesowanie jest duża impedancja ferrytu. Pasmo częstotliwości stosowania rdzeni zawiera się w przedziale od kilku kHz do ponad 1GHz. Zaletą stosowania ferrytów jest obniżenie stromości narastania przebiegów i redukcja poziomu zakłóceń (przewodzonych jak i promieniowanych).
Zastosowanie ferrytów: obwody automatyki (minimalizacja efektów rozłączeniowych itp.) oraz cyfrowy i analogowy przesył danych (przewody komputerowe, peryferyjne, kasy fiskalne, wagi itp.).
Właściwie każdy dzisiejszy układ mikroprocesorowy wyposażony jest standardowo w elementy ferrytowe zamontowane na przewody taśmowe i osobno w okolicy zegara taktującego. Także obwody promieniujące falę radiową czy telewizyjną wymagają zastosowania tych materiałów jako indukcyjności w układach rezonansowych. W zasilaczach impulsowych i wszelkich urządzeniach z elementami energoelektronicznymi takimi jak tyrystory zazwyczaj stosuje karkasy ferrytowe. Dlatego mnogość zastosowań wymusiła na producentach bardzo szeroką ofertę ferrytów, jeśli brać pod uwagę kształt, rozmiar i skład materiałowy.
Cechy:
zastosowanie wysokiej jakości efektywnego ferrytu (nikiel-cynk) przeciwko zakłóceniom wysokoczęstotliwościowym,
zamontowany ferryt jest całkowicie zamknięty w nylonowej obudowie 66 i może zostać założony pojedyńczo poprzez zatrzaśnięcie (UL 94 V-0),
specjalne opcje montowania włącznie z taśmą samoprzylepną czy też z wykorzystaniem śruby.
Zastosowanie:
lepsze stłumienie emisji promieniowej dla pełnego zastosowania w interfejsach FCC, VDE i VCCI oraz okrągłych przewodach linii przesyłowych komputerów, zewnętrznych urządzeń peryferyjnych.