Filtr polaryzacyjny #2, przepuszczający około 75% światła. Połączenie dwóch filtrów #2 pozwala na regulowanie transmisji w zakresie 75 - 25%. Zarówno pojedynczy filtr, jak i dwa połączone filtry polaryzacyjne #2 stosowane są w niewielkich teleskopach amatorskich, a także wtedy, gdy chcemy połączyć filtry barwne lub specjalistyczne (SkyGlow, Contrast Booster, Semi-APO) z filtrem zmniejszającym transmisję. Filtr wkręca się w okulary 1,25 cala wyposażone w gwint filtrowy lub wyposażone w gwint filtrowy tuleje, złączki kątowe, soczewki Barlowa.
(poniżej: dwa filtry polaryzacyjne połączone)
>> CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA << Pytanie: Jak działa pojedynczy filtr polaryzacyjny? Dlaczego potrzebne są dwa filtry w zestawie? Jaka jest podstawa fizyczna działania takiego filtru?
Odpowiedź: Światło Księżyca i planet jest światłem niespolaryzowanym. Filtr polaryzacyjny "wycina" składowe fali elektromagnetycznej o określonej polaryzacji. Dwa filtry polaryzacyjne mogą więc "wyciąć" prawie całe światło na nie padające, a transmisja jest regulowana przez obrót jednego filtru względem drugiego. Dla osób, które chcą zawsze wszytko dokładnie rozumieć, polecamy artykuł o polaryzacji światła na Wikipedii (uwaga: po angielsku). Pytanie: Jak mocuje się filtr do okularu?
Odpowiedź: Filtr wkręca się w okular od strony wyciągu, tj. od przeciwnej strony niż przykładamy oko. Oferowany zestaw stosuje się z okularami 1,25". Wśród aktualnie oferowanych na rynku okularów nie ma okularów bez gwintu filtrowego, można więc powiedzieć, że zestaw filtrów polaryzacyjnych może być stosowany z KAŻDYM okularem 1,25".
[[FILAST125POLAR#2_TPL]] |