Filtry UV - Ultrafioletowe
Filtr UV odcina światło ultrafioletowe, które na zdjęciu powoduje efekt zamglenia. Promieniowanie ultrafioletowe jest niewidoczne dla oka ludzkiego; w największym natężeniu występuje w górach i nad morzem, gdzie powietrze jest wyjątkowo przejrzyste. Filtr UV jest filtrem absolutnie niezbędnym w torbie każdego fotografa. Jest to filtr bezbarwny, a więc nie wymaga korekcji ekspozycji. Idealny do ochrony obiektywu.
Filtry B+W
Filtry Schneidera produkowane są z najwyższej jakości szkła optycznego firmy Schott, cechującego się wysoką homogenicznością i spoistością. Filtry wycina się diamentowymi ostrzami z cylindrów szkła, zamiast - jak to się często dzieje - z płaskich "szyb". Następnie każdy filtr jest starannie polerowany, wygładzany i poddawany szeregowi testów. Sprawdza się przede wszystkim jego grubość, płaskość i powtarzalność rezultatów. W przypadku filtrów B+W nie ma mowy o denerwującym zielonkawym odcieniu zdjęć.
Oprawy filtrów B+W
Oprawy filtrów B+W wykonane są z mosiądzu, w przeciwieństwie do większości filtrów popularnych marek, które wytwarza się z tańszego aluminium. Mosiądz jest materiałem trwalszym niż aluminium, jest też odporniejszy na zmiany temperatury, dzięki czemu oprawy nie zakleszczają się w upale, jak zdarza się to pierścieniom aluminiowym.
F-PRO - nowe cieńsze oprawy
Od pewnego czasu B+W sukcesywnie wprowadza nowy typ oprawek- F-PRO- które są znacznie cieńsze i węższe niż poprzednie oprawy. Dzięki swej konstrukcji filtry w nowych oprawach można stosować nawet z obiektywami szerokokątnymi bez obawy wystąpienia winietowania. Przy filtrach w pojedynczych oprawach (większość typów: ochronne, konwersyjne, do fotografii czarno-białej itd.) winietowanie nie grozi obiektywom o ogniskowej do ok. 24mm. W przypadku filtrów z podwójnym pierścieniem, z których przedni jest obrotowy, czyli przede wszystkim polaryzerów i filtrów połówkowych, granica ta to ok. 28mm.
Grubość oprawy F-PRO (pojedynczej): - ok. 4mm (w podstawowych średnicach)
Grubość oprawy F-PRO w filtrach polaryzacyjnych i połówkowych: - ok. 7mm (w podstawowych średnicach)
W przypadku obiektywów o bardzo szerokim kącie (20, 18mm) konieczne jest zastosowanie filtra w oprawie typu SLIM. |