J.Stanisławek
Zarys systematyczno -problemowy
PRZEDMOWA
Skrypt przedstawia najważniejsze problemy filozofii. Zestawia wiadomości, niezbędne dla zrozumienia filozofii i zajęcia stanowiska w poszczególnych kwestiach. Zwalnia dzięki temu studenta (asystenta) z konieczności wysłuchania (przeprowadzenia) obszernego wykładu. Pozostawia więc czas na myślenie.
Część I skryptu wprowadza podstawowe rozróżnienia terminologiczne. Część II sytuuje filozofię na tle historii kultury. Część III stawia najistotniejsze pytania i pokazuje różnice poglądów z zakresu filozofii teoretycznej. Część IV zestawia problemy i stanowiska w zakresie filozofii praktycznej.
Czytelnik poznaje strukturę świata, człowieka i wiedzy (cz. I), magię i religię, myślenie potoczne i naukowe oraz zarys dziejów filozofii (cz. II), metafizykę, filozofię przyrody i teorię poznania (cz. III), filozofię dziejów, etykę i filozofię człowieka (cz. IV).
Skrypt wprowadza czytelnika w problematykę poszczególnych zajęć obieralnych, prowadzonych w Politechnice Warszawskiej; przede wszystkim w zagadnienia kursu historii filozofii oraz filozofii współczesnej. Autor stara się pokazać o co chodzi we wszystkich podstawowych problemach filozofii. Czytelnik nie musi się bez przerwy czegoś domyślać. Skrypt uwzględnia sposób myślenia właściwy naukom przyrodniczym. Brak oznaczeń, typowych dla nauk ścisłych ("def.", "tw.")» nie powinien mylić. Czytelnik bez trudu odszuka potrzebne definicje i twierdzenia.