Od redakcji
Niniejszy tom — „Próby nowej interpretacji historii myśli filmowejM jest rezultatem ogólnopolskiej sesji filmoznawczej, która — zorganizowana przez Zakład Filmoznawstwa Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego — odbyła się w Ustroniu w dniach 29 XI — 1 XII 1976 roku. Założeniem sesji była kontynuacja programu badawczego sformułowanego na uprzednim spotkaniu filmoznawców w Sosnowcu w kwietniu 1975 roku. Program ów postulował planowe i systematyczne przebadanie i przewartościowanie dotychczasowego dorobku filmoznawstwa celem wydobycia i upowszechniania tradycji do dziś żywej i aktualnej. Wstępną realizację tego zadania zainicjował tom wydany w 1977 roku — ,,Współczesne problemy metodologii filmu11 pod redakcją Alicji Helman i Anny Mal-czewskiej. Jego autorzy — przedstawiciele kilku różnych ośrodków badań filmoznawczych — zaproponowali metodologiczne i teoretyczne ramy dla szeroko pojętej próby samookreślenia się filmoznawstwa jako dyscypliny uniwersyteckiej.
Sesja w Ustroniu poświęcona była problemom historii myśli filmowej. Jej uczestnicy — referaty przygotowali pracownicy Uniwersytetów Łódzkiego, Warszawskiego, Jagiellońskiego, Śląskiego oraz Instytutu Sztuki PAN — zdecydowali się na przedstawienie swoich propozycji w trzech podstawowych pionach.
Pierwsza grupa referatów (Bolesława LeWickiego, Danuty Palczewskiej, Alicji Helman) poświęcona była zagadnieniom metodologii badania dziejów myśli filmowej, propozycjom periodyzacji i wyboru tradycji, do której badacz współczesny winien się odwoływać.
W grupie drugiej zaprezentowani zostali teoretycy nie znani bądź całkowicie przemilczani czy nie zinterpretowani przez dotychczasowych historyków myśli filmowej. Jak się okazało, ,,nie znane kartyM przynoszą odkrycia o fundamentalnym znaczeniu (referaty Zbigniewa Czeczota-Ga-wraka, Wojciecha Wierzewskiego).
Autorzy pozostałych referatów (Anna Rejduch-Pilch, Anna Malczew-ska, Jolanta Mach, Andrzej Kołodyński, Wojciech Chyła, Łukasz Ples-nar, Eugeniusz Wilk) zajęli się probierniami i teoriami, które — częściej