Figa owocująca
Ficus carica
Główną zaletą figi jest jej łatwość przystosowania, do często ograniczonych warunków, oraz możliwość uprawy w mieszkaniu.
Osłonięta i kopczykowana może być też ozdobą naszych ogrodów, ponieważ znosi temperaturę do - 15ºC . Jednak na fidze hodowanej w ogrodzie tylko pojedyncze owoce będą dojrzewać ( zbyt krótki okres wegetacji).
Aby ładnie rosła i owocowała w mieszkaniu musi przejść okres spoczynku (zrzucić liście), w temp. nie przekraczającej +10ºC.
Figę możemy prowadzić jako drzewko lub krzew odpowiednio ją przycinając. Przesadzać najlepiej po okresie spoczynku.
Zakupioną sadzonkę należy przesadzić do doniczki o pojemności ok. 3 litrów.
Dojrzałe owoce figi są bardzo słodkie i miękkie. Jadane są w stanie surowym jak również po ususzeniu i przerobieniu na syropy, dżemy, konfitury i wina. Owoce mają bardzo dużą wartość energetyczną. Cała roślina ma wiele właściwości leczniczych. Sok z owoców figi działa wzmacniająco na serce i naczynia wieńcowe, i stosowany jest również przy anemii. Owoce figi gotowane w mleku uśmierzają kaszel i bóle gardła. Nalewka z liści (3 razy dziennie po
25-30kropel na wodę lub cukier ) łagodzi duszności przy astmie. Odwar z młodych listków pity na czczo zabija glisty. Odwar z liści suszonych stosuje się przeciw kaszlowi z przeziębienia. Nalewka 45º wódki na świeżych liściach pita 2-3 razy dziennie po ok. 25g obniża gorączkę. Sok mleczny (lateks) wypływający po zranieniu kory lub zerwaniu liścia przyspiesza gojenie ran i usuwa wągry.