FASOLA MUNG
0,5KG
Fasolka mung (Vigna radiata) gatunek rośliny z rodziny bobowatych. Pochodzi z Indii, jest również uprawiana w Azji Południowej, w Malezji i w Chinach. Spożywana jest w postaci gotowanej lub surowej (po skiełkowaniu). Fasola mung jest koloru żółtego lub ciemnozielonego. Kiełki fasoli stosuje się przede wszystkim w kuchni chińskiej i wietnamskiej – na zimno lub gorąco.
Kraj pochodzenia: Chiny
Właściwości: Fasola mung podobnie jak inne rośliny strączkowe jest nieocenionym źródłem białka. Zawiera wszystkie ważne dla organizmu witaminy (A, B1, B2, B5, B6, B9 – kwas foliowy), oraz wiele pierwiastków (magnez, mangan, selen, wapń, fosfor, żelazo, miedź, potas, cynk). Kiełki fasoli mung obniżają również poziom cholesterolu, oraz zawierają duże ilości antyutleniaczy, które zapobiegają chorobom serca i nowotworom. Potrawy przygotowana na bazie fasoli mung mają zbawienny wpływ na układ nerwowy człowieka, dlatego poleca się ją osobom narażonym na duży stres, oraz kobietom planującym ciążę i w ciąży (ze względu na wysoki poziom kwasu foliowego).
Idealnie nadaje się do:
- gulaszów,
- sałatek,
- zup,
- kotletów wegetariańskich
Przepis na zupę z fasoli mung:
Składniki:
200g fasoli mung, 2 łyżki masła, ząbek czosnku, mały kawałek imbiru, 2 łyżeczki kurkumy, 1 łyżeczka pieprzu ziołowego, 2 szczypty soli, 5 szklanek wody
1. Fasolę mung przepłukujemy, a następnie wrzucamy do garnka, zalewamy 5 szklankami wody z łyżeczką kurkumy i gotujemy na średnim ogniu przez 40 minut.
2. Rozgniatamy lub ścieramy na tarce ząbek czosnku oraz mały kawałek imbiru, podsmażamy na patelni na łyżce masła, z drugą łyżeczką kurkumy i dodajemy do gotującej się zupy.
3. Następnie przyprawiamy zupę łyżeczką pieprzu ziołowego i solą.
4. Możemy jeszcze dodać drugą łyżkę masła.
POLECAM!!!