Opis produktu
Wydawnictwo: Czelej
ISBN:[zasłonięte]978-8363-196-8
Lublin 2012, wydanie 1, format 170 x 240, objętość 176 str., oprawa twarda
W ostatnich latach pojawiło się na rynku wiele podręczników dotyczących nauczania przedmiotów stomatologicznych. Zdecydowanie mniej jest takich opracowań, które omawiałyby zagadnienia medycyny ogólnej dla lekarzy dentystów. Natomiast zupełny brak odnotowuje się w dziedzinach medycyny praktycznej dla stomatologów. Zaprezentowany podręcznik jest cennym uzupełnieniem w tym temacie. Podaje on w bardzo przystępnej formie opisy stanów nagłych i przypisuje im właściwe postępowanie farmakoterapeutyczne.
Pierwsza część pracy to rozdziały opisujące stany zagrożenia życia związane z zaburzeniami krążenia. Drugą część stanowią odczyny alergiczne, które bardzo często zdarzają się w gabinetach stomatologicznych. Trzeci element pracy to stany mające związek z niewłaściwym metabolizmem lub spadkiem składników krwi. Mają one bezpośrednie przełożenie na świadomość pacjenta i konieczność reagowania przez personel medyczny. Jako kolejną część autorzy potraktowali urazy, obecność ciał obcych, także stany, które mogą się zdarzyć, a nie mają bezpośredniego związku z wizytą u dentysty. Na końcu pracy znalazły się opisy zabiegów ratunkowych, działań niepożądanych stosowanych leków, odtrutki i zagadnienia prawne.
Oceniając całość podręcznika, stwierdzam, że podane algorytmy postępowania, kolejność podawania leków, a w szczególności opis stanów, które należy zdiagnozować i rozróżnić przed zastosowaniem preparatów leczniczych, stawiają tę książkę w rzędzie nowoczesnych i najbardziej pożądanych. Jej lektura pozwala na uświadomienie sobie, jak wiele może się zdarzyć w codziennej praktyce i jak wiele zależy od naszej znajomości farmakologii. Jest to pierwsze tak kompleksowe opracowanie tematu reakcji na stany nagłe w gabinecie stomatologicznym. Prof. dr hab. n. med. Marek Ziętek (fragm. recenzji)