Niniejszy podręcznik jest obecnie najbardziej aktualną, dostępną w Polsce pozycją wydawniczą, omawiającą temat farmakologii w zawodach pielęgniarskich. Jest przeznaczony nie tylko dla uniwersyteckich szkół pielęgniarskich, lecz może także stanowić kompendium dla studentów medycyny i lekarzy praktyków.
Książka spełnia wysokie wymagania pod kątem merytorycznym, [...] przedstawia informacje na temat leków oraz farmakoterapii w kontekście zmian patofizjologicznych oraz często omawianych na poziomie molekularnym, stwierdzanych w różnych jednostkach chorobowych.
Należy zatem podkreślić walory dydaktyczne tego podręcznika, w którym duża część materiału zawarta jest w licznych tabelach, na rycinach i wykresach, a na końcu każdego rozdziału znajduje się zestawienie pytań i zagadnień, które pomogą korzystającym z niego studentom, w przyswojeniu i uporzadkowaniu informacji, ale również wykładowcom w przygotowaniu wykładu i przeprowadzaniu sprawdzianów wiedzy studentów, a także w syntetycznym zestawieniu omawianych tematów.
Jest to więc pozycja wydawnicza w pełni zaspokajająca oczekiwania merytoryczne i dydaktyczne społeczności akademickiej, w edukacji zawodów pielegniarskich w dziedzinie farmakologii i podstaw farmakoterapii.
Prof. zw. dr hab. med. Józef Prandota
[z przedmowy do wydania polskiego]