Stan okładki: dobry, brak obwoluty, okładka tekturowa pokryta płótnem, posiada niewielkie ślady zagięć oraz niewielkie ślady drobnych zabrudzeń, grzbiet lekko wyblakły.
Stan kartek: czyste, pożółkłe, z naturalnymi przebarwieniami papieru, jedynie od strony zewn. krawędzi kartki są lekko zakurzone.
Na 3 stronie wewn. wklejki na początku książki znajduje się okolicznościowa dedykacja dla poprzedniej właścicielki napisana piórem.
W książce znajduje się 107 zdjęć, ilustracji, reprodukcji i rysunków cz.b.
SŁOWO WSTĘPNE
"Celem niniejszej książki jest zbliżenie czytelnika do naukowej prawdy o dziejach Śląska, owej ziemi, na której prawowity jej gospodarz, lud polski, cierpiał przez stulecia najcięższy wyzysk społeczny i ucisk narodowościowy, by dopiero po rozgromieniu hitleryzmu przez Armię Radziecką, po objęciu władzy w Polsce przez masy pracujące i zjednoczeniu ojczyzny, wyprostować zgięte plecy i budować nowe, szczęśliwe życie.
Prawdy o dziejach Śląska i jego ludu nie chciała i nie mogła podać historiografia burżuazyjna. (...)
Książka niniejsza powstała w 1952 r. jako rezultat zespołowego wysiłku katedr historycznych Uniwersytetu im. Bolesława Bieruta we Wrocławiu; powstała w wyniku pierwszego etapu prac, przygotowawczych do opracowania nowej, wielotomowej historii Śląska.
Szereg szkiców, napisanych przez profesorów, pracowników naukowych, aspirantów i starszych studentów, bądź przypomina fakty znane w nauce, ale na ogół mało dostępne szerokim rzeszom czytelników, bądź zawiera częściowe wyniki czy ujęcia stanowiące nowy dorobek bieżących badań. Szkice nie obrazują w pełni procesu dziejowego na Śląsku, naświetlają tylko niektóre jego momenty. Zawierają niejednokrotnie wyniki i wnioski, które dalsze badania pogłębią, uzupełnią, może nieraz sprostują. Mimo to autorzy ich uważali za swoją powinność nie czekać na rezultaty dalszych badań, a podzielić się już wstępnymi wnioskami z szerokim kołem czytelników.
Przejmując wartościowy dorobek dawniejszej nauki polskiej autorzy szkiców postawili przed sobą cele zupełnie inne niż te, które miała przed oczyma historiografia burżuazyjna. Pragnąc służyć prawdzie i ludowej ojczyźnie, pragnąc budować naukę historyczną z punktu widzenia walki i zwycięstwa mas pracujących, starali się oni wejść na nowe drogi badawcze. Toteż owoce ich przemyśleń i dociekań różnią się częstokroć zasadniczo od wielu dawniejszych prac poświęconych Śląskowi. Należy podkreślić, że nowy pogląd na dzieje Śląska podzielają również postępowi historycy niemieccy, czemu dał wyraz F. Gentzen w artykule "Polskie ziemie zachodnie, historyczne ziemie polskie".
Książka pozostawia na boku szczegółową polemikę z historiografią burżuazyjną, odkładając ją do wydawnictw innego typu. We wszystkich jednak zasadniczych momentach podano w "Szkicach" źródła, na których opiera się nowe ujęcie przedmiotu. (...)"
Spis treści
- SŁOWO WSTĘPNE
- Helena Cehak-Hołubowiczowa
ŚLĄSKI OLIMP
- Włodzimierz Hołubowicz
WCZESNOŚREDNIOWIECZNE OPOLE W ŚWIETLE BADAŃ ARCHEOLOGICZNYCH W LATACH 1[zasłonięte]952-19
- Wacław Korta
Z DZIEJÓW OBRONY ŚLĄSKA PRZED FEUDAŁAMI NIEMIECKIMI W XI i XII W.
- Karol Maleczyński
Z DZIEJÓW WSI ŚLĄSKIEJ W OKRESIE PRZED KOLONIZACJĄ NA PRAWIE NIEMIECKIM
- Ewa Maleczyńska
PRÓBY ODBUDOWY PAŃSTWOWOŚCI POLSKIEJ W OPARCIU O ŚLĄSK W XIII W.
- Anna Lipska
MOŻNOWŁADZTWO POLSKIE XIV I PIERWSZEJ POŁOWY XV W. A SPRAWA ZJEDNOCZENIA ŚLĄSKA Z POLSKĄ
- Roman Heck
ŚLĄSK W CZASIE POWSTANIA HUSYCKIEGO
- Karol Maleczyński
Z DZIEJÓW GÓRNICTWA ŚLĄSKIEGO W EPOCE FEUDALNEJ
- Ewa Maleczyńska
NIEKTÓRE ZAGADNIENIA Z DZIEJÓW ŚLĄSKA NA PRZEŁOMIE XV i XVI W.
- Józef Gierowski
MIESZCZAŃSTWO POLSKIE NA ŚLĄSKU I JEGO WALKA O JĘZYK I KULTURĘ POLSKĄ W XVII W.
- Władysław Czapliński
SZLACHTA, MOŻNOWŁADZTWO I OFICJALNA POLITYKA POLSKA WOBEC ŚLĄSKA POD KONIEC XVI I W PIERWSZEJ POŁOWIE XVII W.
- Stanisław Miichalkiewicz
KILKA EPIZODÓW Z DZIEJÓW WALK CHŁOPSKICH NA ŚLĄSKU W XVII i XVIII W.
- Wacław Długoborski
WALKI KLASOWE NA ŚLĄSKU W LATACH 1[zasłonięte]793-17
- Ważniejsze publikacje dotyczące dziejów Śląska do końca XVIII w.
- Skorowidz nazwisk
- Skorowidz nazw geograficznych
- Spis ilustracji
Zapraszamy do udziału w licytacji!
Zdjęcia: