Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Euzebiusz z Cezarei - Historia Kościelna

23-04-2015, 19:47
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 180 zł     
Użytkownik Mysza657
numer aukcji: 5207180160
Miejscowość Kasinka Mała
Wyświetleń: 7   
Koniec: 23-04-2015 19:50:15
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Wysyłka w 24h
- Pocztą Polską

Wybrane przez Państwa książki wysyłane są po zaksięgowaniu wpłaty na naszym koncie bankowym lub po mailowej informacji iż przesyłka ma być wysłana za pobraniem.
WYSYŁKA GRATIS
Wysyłka gratis przy zakupach powyżej 150 złotych. Nie dotyczy przesyłek pobraniowych i zagranicznych. Książki wysyłamy również za pośrednictwem firmy kurierskiej.
Kontakt
Antykwariat i Księgarnia Tezeusza
Kasinka Mała 657
34-734 Kasinka Mała
tel. 604[zasłonięte]847

gg Monika 38[zasłonięte]513
gg Iwona 43[zasłonięte]495
e-mail: [zasłonięte]@tezeusz.pl

Nr konta bankowego:
Millennium
60 1160 [zasłonięte] 2[zasłonięte]2020001 [zasłonięte] 910803

Euzebiusz z Cezarei - Historia Kościelna
ISBN: -
Wymiar: 135 x 195 mm
Nr wydania: I
Seria: -
Ilość stron: 646
Ocena: Dobry +
Waga: 0,75 kg
Indeks: 0323/54/0129
Rok wydania: 1993
Autor: Euzebiusz z Cezarei
Rodzaj okładki: Miękka z obwolutą
Stan: Używana
Wydawca: Wydawnictwo WAM

Opis książki


Euzebiusz z Cezarei (ok. 340) jest jedną z bardziej znaczących osobistości Kościoła IV wieku. Biskup Cezarei Palestyńskiej, przez całe życie był głęboko zaangażowany w publiczne sprawy Kościoła, a także w życie dworskie cesarza Konstantyna. Umarł w 339 lub 340 r.
Potomni nazwali go ojcem kościelnej historiografii ze względu na zainteresowania i wagę jego „Historii kościelnej”. Jest to niewątpliwie najważniejsze z jego dzieł. Euzebiusz opiera się na dokumentach i listach przechowywanych w bibliotece cezarejskiej, w kancelarii cesarskiej i innych, skrzętnie zbieranych. Powstało w ten sposób dzieło, bez którego niemożliwe byłoby poznanie dziejów starożytnego Kościoła oraz wielu aspektów polityki cesarskiej, zwłaszcza w IV wieku. Osobne dzieło „O męczennikach Palestyńskich” poświęcił opisowi męczeństwa z lat 303-313. Oba te dzieła najczęściej wydawane są razem, gdyż uzupełniają się nawzajem.

Złotą nicią, snującą się poprzez całą „Historię kościelną”, kanwą, na której tle się rysują wszystkie opowiedziane zdarzenia, a zarazem jednym z najpierwszych i najgłówniejszych zadań dzieła całego są „świętych apostołów sukcesje.” Euzebiusz miał tutaj niewątpliwie na oku wybitne względy apologetyczne. Chodziło mu przede wszystkim o stwierdzenie, że w kościele Chrystusowym przechowała się w nieprzerwanej linii sukcesyjnej prawowierna tradycja apostolska, że biskupi współcześni od apostołów poprzez ich następców przejęli i dzierżą w swym ręku ich naukę, ich wiarę i władzy ich pełnię. Nie był on pierwszym, który rozumiał i podniósł niesłychaną doniosłość tego właśnie szczegółu jako jednego z najgłówniejszych momentów apologetycznych.
Kościół Chrystusowy jest więc i musi być apostolski. Dlatego właśnie od najdawniejszych czasów taki nacisk spoczywa na stwierdzeniu prawnej sukcesji i niczym nieskażonej tradycji apostolskiej, tym więcej że wszystkie herezje na podobną się tradycję powoływały. Dlatego Euzebiusz tę sukcesję, a z nią razem i tradycję wysuwa jako jedno z najgłówniejszych zadań swej „Historii kościelnej”.
Kwestię sukcesji znała ponadto doskonale historiografia świecka. Był cały szereg dziejopisarzy, którzy na podobnej podstawie pisali dzieła swoje, przy czym chodziło im również o moment apologetyczny, by stwierdzić autentyczną tradycję szkół filozoficznych i ustalić linię sukcesyjną ich mistrzów najwybitniejszych. Euzebiusz miał więc pod tym względem wzory gotowe, a zasługa jego w tym leży, że dostrzegł wielkie znaczenie tej kwestii i tak wyraźnie na pierwsze ją wysunął miejsce. Powstała księga, która jest jednym z najważniejszych dzieł literatury starochrześcijańskiej, podstawą prawie całej naszej wiedzy historycznej o pierwszych trzech wiekach życia i rozwoju kościoła Chrystusowego. Autorem jej jest Euzebiusz, biskup Cezarei Palestyńskiej, któremu to właśnie dzieło zapewniło imię nieśmiertelne oraz zaszczytny tytuł Ojca historii kościelnej i Herodota chrześcijańskiego.

Uwagi:


Obwoluta trochę porysowana, wytarta i nieznacznie naddarta. Brzegi stron lekko zakurzone.
Zobacz także...