Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Europa na peryferiach. Średniowiecze PROMOCJA

16-01-2015, 19:45
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 64.99 zł     
Użytkownik sredniowieczna
numer aukcji: 4909663395
Miejscowość Wodzisław Śląski
Wyświetleń: 6   
Koniec: 16-01-2015 19:32:18

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2012
Kondycja: bez śladów używania
Tematyka: Pozostałe
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Janet L. Abu-Lughod – Europa na peryferiach. Średniowieczny system -świat w latach 1[zasłonięte]250-13

Wydawnictwo: Marek Derewiecki
Seria: Biblioteka Historyczna

Rok wydania : 2012

Wydanie : I

Nakład : bd

ISBN :[zasłonięte]978-83199-60-1

Stron : 643

Format : 150x210 mm

Oprawa : twarda




Opis:

Janet L. Abu-Lughod (ur. 1928) należy do grupy amerykańskich uczonych, którzy w swej pracy naukowej, podjęli się badania zagadnień teorii tzw. systemów-światów. Autorka w swej analizie, dowodzi, że już w trzynastym wieku, a ściślej mówiąc na przestrzeni stulecia (1[zasłonięte]250-13), na obszarze Eurazji, funkcjonował, formujący się od jedenastego wieku, przednowożytny „światowy system” wymiany handlowej, który obejmował swym zasięgiem trzy wysoko rozwinięte kręgi cywilizacyjne: chrześcijańską Europę Zachodnią, islamski Bliski Wschód oraz Daleki Wschód (wraz z subkontynentem indyjskim). Opierając się na skrupulatnej analizie poziomu rozwoju cywilizacyjnego wspomnianych trzech kręgów cywilizacyjnych, J. L. Abu-Lughod, odrzucając europocentryczne poglądy zachodniej historiografii, dochodzi do wniosku, że Europa, w opisywanym przez nią przednowożytnym eurazjatyckim systemie gospodarczym, bynajmniej nie odgrywała wiodącej roli cywilizacyjnej, stanowiąc w nim obszar o raczej peryferyjnym znaczeniu. Co więcej, w jej opinii, cywilizacja europejska, uzyskaną w XVI w. hegemonię, zawdzięczała nie tyle przypisywanym jej inherentnym czynnikom wzrostu (takim jak nadzwyczajna skala akumulacji kapitału, wyjątkowy charakter form organizacyjnych gospodarki wczesnokapitalistycznej, zaawansowanie w rozwoju technologicznym itd.), ile zjawisku, które określiła ona mianem „upadku Wschodu” ( fall of the East). Pod pojęciem tym kryje się cały splot czynników (takich jak epidemia czarnej śmierci, rozpad imperium mongolskiego, wycofanie się po 1435 r. floty chińskiej z Oceanu Indyjskiego), które stanowiąc czynniki dezintegrujące średniowieczny system-świat, wpłynęły na ukształtowanie się w dobie wielkich odkryć geograficznych sytuacji ułatwiającej lub wręcz umożliwiającej Europejczykom narzucenie swej supremacji, funkcjonującym nadal w tej epoce podsystemom gospodarczym Wschodu, które wcześniej tworzyły średniowieczny, euroazjatycki system wymiany handlowej.

 


Spis treści:

Przedmowa do wydania polskiego – Arkadiusz Bugaj

Przedmowa

Wstęp
1. Badanie systemu w fazie tworzenia

Część I. Subsystem europejski
Na gruzach dawnych imperiów
2. Jarmarczne miasta
3. Brugia i Gandawa
4. Kupcy morscy z Genui i Wenecji

Część II. Bliskowschodnie i środkowoazjatyckie centrum
Trzy szlaki wiodące na Wschód
5. Mongołowie i przejście północno-wschodnie
6. Szlak Sindbada. Bagdad i Zatoka Perska
7. Monopol mameluckiego Kairu

Część III. Azja
Trzyczęściowy system Oceanu Indyjskiego
8. Subkontynent indyjski. Na rozstajach dróg
9. Wąska cieśnina
10. Wszystkie jedwabie Chin
11. Przebudowa struktur trzynastowiecznego systemu-świata

Bibliografia
Indeks osób
Spis map

 

Stan książki bardzo dobry, nowa, okładka zgodna ze zdjęciem. Zobacz inne moje aukcje. Dane do przelewu otrzymasz w liście od Allegro informującym Cię o wygraniu aukcji (na samym dole).