|
|
Euro. Wspólna waluta
Autor: Paul Temperton
Wydawca: Felberg
ISBN: 83[zasłonięte]88667-7
Rok wydania: 2005
Ilość stron: 308
Oprawa: twarda
Format: 17 x 24,5
Począwszy od 1 stycznia 1999 r. euro stało się narodową walutą 11 państw europejskich wchodzących do Europejskiej Unii Gospodarczo-Walutowej (European Economic and Monetary Union): Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Luksemburga, Holandii, Portugalii i Hiszpanii.
Wprowadzenie euro stanowiło bez wątpienia rewolucję w sposobie zarządzania sprawami monetarnymi Europy. We wszystkich 12 krajach (w 2001 r. do UGW dołączyła Grecja) handel obligacjami rządowymi i notowanymi na giełdzie akcjami odbywa się w euro.
Wprowadzenie wspólnej waluty w postaci gotówki w 2002 r. stwarza wiele fascynujących problemów dotyczących funkcjonowania rynków finansowych, gospodarek, przedsiębiorstw, rządów i konsumentów. Drugie wydanie Euro stara się te problemy wyjaśniać i przybliżać. Czytelnik, sięgając po tę książkę, uzyska odpowiedź m.in. na następujące pytania: * Czy euro zagrozi pozycji dolara amerykańskiego? * Czy europejskie gospodarki będą rzeczywiście dobrze funkcjonowały przy ujednoliconych stopach procentowych? * Czy długookresowe korzyści z euro przeważą krótkookresowe dolegliwości wynikające z wyższych podatków i cięć w wydatkach? * Do jakiego stopnia uda się stworzyć Stany Zjednoczone Europy?
Niniejsza edycja Euro opublikowana została pod auspicjami Europejskiej Komisji Obligacji działającej w ramach Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Analityków Finansowych. Do przygotowania tego poprawionego i uaktualnionego wydania książki Paul Temperton pozyskał analityków o międzynarodowej renomie. Zespołowi ekspertów, wśród których znaleźli się specjaliści w dziedzinie bankowości, finansów, rachunkowości i konsultingu, udało się zaprezentować niezwykle złożone zagadnienia w sposób przystępny, a jednocześnie niepowierzchowny.
Książka ta to lektura obowiązkowa dla tych wszystkich, którzy muszą lub chcą wiedzieć, co wydarzy się w europejskiej gospodarce w przyszłości. Redaktorem polskiej edycji Euro jest profesor Marek Belka. |
|
|
|
|
|