Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ETOLOGIA DOŚWIADCZALNA ĆWICZENIA B. ŚRODOWISKOWA

26-06-2012, 21:22
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 19.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2402757820
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 6   
Koniec: 16-06-2012 18:44:04

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1981
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI INSTYTUT BIOLOGII ŚRODOWISKOWEJ
SKRYPTY UCZELNIANE NR 404

ĆWICZENIA Z ETOLOGII DOŚWIADCZALNEJ



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -
PRACA ZBIOROWA

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - NAKŁADEM UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO, KRAKÓW 1981
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 700 + 16 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOBRY MINUS JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, ZAWIERA PIECZĄTKI BIBLIOTECZNE) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, MIĘKKA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 78
WYMIARY - 24 x 17 x 0,6 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,137 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI INSTYTUT BIOLOGII ŚRODOWISKOWEJ
SKRYPTY UCZELNIANE NR 404
ĆWICZENIA Z ETOLOGH DOŚWIADCZALNEJ
NAKŁADEM UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO





Spis treści

Przedmowa.................................................... 5
Ustęp.......................................................- 7
X. Zachowanie wrodzone zwierząt.............................. 11
1. Taktyzmy (Z. Lcnkiewicz) ............................... 11
Fototaktyzm u rozwielitek.............................. 12
Chomotaktyzm u pierwotniaków........................... 14
Roo takty zm............................................. 15
Anemotaktyzm........................................... 16
Goo takty zm............................................. 17
Tormotaktyzm............................,.............. 17
2. Terooprof erendum (W. Hanna ta).......................... 18
Termopref erenduza zwierząt lądowych..................... 19
Termoproferendum zwierząt wodnych...................... Zk
3. Rytmika aktywności (J. Vasilewski)..................... 27
h. Test otwartego pola (Z. Łenkiewioz).................... 33
XX. Zachowanie przystosowawcze zwierząt...................... 37
1. Katalepsja zab (S. Manikowski)......................... 37
2. Zachowanie się ptaków krukowatych wobec modeli ptaków drapieżnych (w. Harmata)............................... 4-3
3. Zachowanie socjalne na przykładzie ryb (B. Dąbrowska) .. 47 k. Pamięć i uczenie się zwierząt.......................... 52
a) Test labiryntu (M. Harmata) ......................... 52
b) Uczenie się metodą róznioowania warunkowego (B. Dąbrowska) ................................................ 55
o) Uozenio się na przykładzie odróżniania barw przez
pszczoły (Z. Lenkiewioz)............................ 6k
5. Analiza etologiozna zachowania się zwierząt (S. Manikowski )................................................... 70
Literatura................................................... 77





Przedmowa

Życie i obyczaje zwierząt interesowały człowieka od niepamiętnych czasów. Można by wymienić długi szereg sławnych myślioieli starożytności - od Arystotelesa począwszy - którzy w swych dziełach opisywali i na swój antropomorfistyozny sposób interpretowali zagadkowe, niejednokrotnie arcydziwne zachowanie się zwierząt, czy to podczas ich oodziennego zdobywania pożywienia, czy to podczas bogatej w obyczaje pory godowej, czy w okresie ich sezonowyoh wędrówek.
Zdawałoby się więo, ±e zoopsychologia, ożyli etologia doświadczalna należy do starych dyscyplin naukowych. Tak jednakże nie jest. Przeciwnie, jest to nauka młoda, której początek rozwoju przypada na drugą połowę XIX wieku, a właśoiwa pełnia jej rozkwitu na ostatnie 40-le-oie. Świadczy o tym przede wszystkim obfite piśmienniotwo naukowe i popularnonaukowe z tego zakresu wiedzy, które w tym czasie - zwłaszcza po drugiej wojnie światowej - ukazało się w róznyoh krajaoh i językach, między innymi także w tłumaczeniu polskim, np. książki tak znanych etologów, jakt Frings, Lorenz, Manning, Remane, Tembrok, Tinber-gen, Ullrioh, Tan der Kllot, Yiaud i inni, przytoozeni w wykazie piśmiennictwa zamieszczonym aa konou niniejszego skryptu.
świadczy o tym rozwoju i rozkwioie omawianej dyscypliny naukowej w ostatnim 4o-leoiu również intensywny wzrost badań z zakresu etologii doświadczalnej w skali światowej. Wyniki tych badań publikowane są w kilku organach, ze wymienię tylko trzy o światowym rozgłosie, najczęściej występująoo w naszych bibliotekach uozelnianyoh, mianowioie: założony w roku 1937 w Niemczeoh "Zeitsohrift fur Tierpsyohologie -Journal of Comparative Ethology", dalej wychodząoy od roku 19^6" w Holandii "Behaviour - an International Journal of Comparatlve Btbology" oraz ukazująoy się od roku 1953 w Londynie "Animal Behaviour".
Osiągnięcia nowoczesnej etologii doświadczalnej ogromnie wzbogaciły naszą wiedzę o obyczajach i zachowaniu się zwierząt, dzięki właściwej interpretacji faktów z ioh wiolco zróżnicowanego zachowania się w różnych okolicznościach i sytuacjach życiowych. Osiągnięcia te spotkały się tez z najwyższym uznaniem światowej nauki. V roku 1973 trzej znakomici etologowie otrzymali za swe odkrywcze praco Nagrodę Nobla. Są to: Karl Frisoh odkrywca i interpretator tzw. "raowy pszczół", Konrad Lorenz świetny badacz zachowania się zwierząt, popularyzator eto-logii i odkrywca "pierwszego skojarzenia" znanego pod angielską nazwą
V S T C P
Etologia doświadczalna, ożyli zoopsychologia - jako "n"ftre eksperymentalna - zajmuje się badaniem obyczajów zwierząt i analizą ich za-ohowonia. Wielkie bogactwo gatunkowe zwierząt sprawia, iż iob obyczaje i zachowanie są nadzwyczaj zróżnicowane. Są one również uzależnione od charakteru środowiska - bądź to lądowego, bądź to wodnego - oraz od czynników zarówno biotycznych, jak i abiotycznych, działająoyoh w tych środowiskach.
Obserwacje zwierząt w naturze i doświadczenia przeprowadzane nad nimi w odpowiednio przygotowanych i należycie wyposażonych laboratoriach wzajemnie się uzupełniając zmierzają do jednego celu, mianowicie: do poznania ich obyczajów i zachowania.
Zarówno spostrzeżenia dokonane nad zwierzętami w ich środowiskach życiowych, jak i wyniki doświadczeń przeprowadzanych ze zwierzętami w warunkach, sztucznych muszą być właściwie interpretowano. Często niejedno spostrzeżenie w naturze wymaga potwierdzenia jego trafności i weryfikacji w wielokrotnie powtarzanych doświadozeniaoh.
Jedon z przykładów logioznej drogi myślowej eksperymentatora bada-jąoego zachowanie zwierząt podano w uwagaoh ogólnych do rozdziału 5 niniejszego skryptu. Rozdział ten dotyczy analizy etologioznej zachowania się zwierząt.
Skrypt do ćwiczeń z otologii doświadczalnej, który przeznaczamy przode wszystkim do użytku młodzieży studiującej, jest w polskim piśmiennictwie pierwszą tego rodzaju pozycją. Nie jest on wyozerpują-cą pomocą naukową w zakresie podanym w jej tytule. Z szerokiego bowiem wachlarza ćwiczeń z etologii doświadczalnej podano w nim jedynie te, które w wieloletniej praktyce nauczycielskiej były i są rokrooznie wykonywane w ramach programu zajęć praktycznych z młodzieżą akadomic-ką, specjalizującą się w etologii w Zakładzie Zoopsychologii i Etologii Zwierząt Instytutu Biologii środowiskowej UJ.
Wachlarz ćwiczeń przedstawionych w skrypcie będzie pożądanym uzupełnieniem wykładów o krótkoterminowe zajęcia praktyczne, pozwalają-co studentom naocznie zaznajomić się z pracą etologa, z metodyką przeprowadzania i rejestracji spostrzeżeń i dościwadczoń etologicznych w pracowni. Niewątpliwie, oprócz celów poznawczych, ćwiczenia przyczynią się również do zdobycia pewnego zasobu wiadomości z zakresu wła-
HpMgO obchodzenia się z różnymi zwierzętami doświadczalnymi i z ich
HjtMTlą oraz z obsługą aparatury przeznaczonej do doświadczeń.
B teereki zakres zagadnień etologicznych wymaga odpowiedniego doboru
Htgrkladów do ćwiczeń. V naszym skrypcie przykłady te skupione są w
B6oh grupach. V grupie pierwszej przedstawione ćwiczenia dotyczą za-fcmmiiin wrodzonego, natomiast w drugiej - zachowania przystosowaw-feego zwierząt.
I Poszczególne ćwiczenia poprzedzają uwagi ogólne, które stanowią ptrsebną, teoretyczną ich podbudowę, a niekiedy zawierają także i Iraktyczne wskazówki. V niektórych ćwiczeniach podane są przykłady jlośolowego ujmowania badanych zjawisk w przejrzystych zestawieniach abelaryoamyoh oraz Ilustrowania ioh instruktywnymi wykresami grafioz-yai i diagramami.
Autorzy niniejszego skryptu żywią nadzieję, ze studenci, przecho-Bsąo w ten sposób przez kurs ćwiczeń, nie tylko pogłębią zasób wiedzy tologioznej, zdobytej podczas studiów w wykładach ogólnych, lecz akze nauczą się poprawnego eksperymentowania z żywymi zwierzętami, alezytego interpretowania spostrzeżeń i wyników doświadczeń. V sumie zetelne przeprowadzanie całego kursu ćwiczeń pozwoli młodzieży spe-jallzująoej się w etologii na samodzielne wykonanie doświadczeń ohodBąoyoh w zakres ich prac dyplomowych, czyli magisterskich.
Wieloletnie doświadczenie pouoza, ze niejednokrotnie zdarza się, z przebieg doświadczeń ze zwierzętami odbiega od schematów podanych skrypcie. V takich przypadkach przyczyn naleay szukać nie tylko samyoh zwierzętach, lecz także 1 u eksperymentatora. Wiadomo, ze wierzęta doświadczalne mogą być chore lub przestraszone, słowem mo-ą one być w nieodpowiedniej w danym dniu kondycji, a tego rodzaju tany są dla eksperymentatora - z reguły - trudne do rozpoznania, leoz łaśnie one wpływają zasadniczo na przebieg doświadczenia. Ekspery-entator z kolei powinien zdawać sobie sprawę z tego, ze jego zaoho-anie ma wpływ na zachowanie się zwierzęoia. Zatem zachowanie eksperymentatora w kontakcie ze zwierzęciem powinno być nacechowane apo-ojem i nade wszystko cierpliwością. 0 tym należy poinformować atu-entów przed przystąpieniem do ćwiczeń.
Ma konleo trzeba zwrócić uwagę na pożądane zaznajomienie się stu-entów z przedmiotowym piśmiennictwem, oczywiście przód przystąpie-iem do ćwiczeń. Pragnąc i w tym przypadku przyjść młodziezv z pomocą,
podano na końcu skryptu wykaz podstawowego piśmiennictwa z zakresu etologii.
Korzystających z niniejszego skryptu prosimy o wszelkie rzeczowe uwagi, które pozwoliłyby w następnym wydaniu nie tylko na jego uzupełnienie i udoskonalenie, lecz także i na rozszerzenie tak, aby uzyskał on z czasem formę etologicznego praotioum.





Literatura

W niżej podanym wykazie piśmiennictwa zestawione są niektóre tylko" pozycje z obfitego piśmiennictwa dotyczącego zoopsychologii i etologii zwierząt. Są w tya wyborze uwzględnione zarówno dzielą podstawowe treści ogólnej o charakterze podręczników, jak tez i pozycje dotyczące o-mawianych w skrypcie zagadnień szczegółowyeh.
1. Dembowski J.: Psychologia zwierząt. Vyd. XX. "Czytelnik". Varszawa 1950.
2. Ellia P.B.: Sooial organization of wwt"w1 communities. Syaposia of the Zoologioal Society of London. Nr 14, a. 1 - 314.
3. Frings H. i M.: Mowa zwierząt. Biblioteka Problemów. T. 123. PWN. Warszawa 1968.
4. Frisch K.: Aus dem Leben der Bienen. Springer Verlag. Berlin 1953~
5. Hali C.S.: Emotional bebaviour in the rat. X. Oefocation and uri-nation as measures of individual differences in emotionality. Journal of Comparative Psychology. 18: 385 - 403.
6. Hinde R.A.: An-i,Tqg| Behaviour. A synthesis of Bthology and Compara-tive Psycłxology. New York 1970 (wersja rosyjska tego dzieła: Moskwa 1975).
7. Kreiner J.: Wrażliwość zwierząt i roślin. Biblioteka Przyrodnicza Nr 3. Nakładem Księgarni Stefana Kamińskiego. Kraków 1946.
8. Lenkiewicz Z.: Metody labiryntu w badaniach psychiki zwierząt. Materiały do nauczania psychologii. Ser. X., t. 2: 241 - 255.
9. Lorenz K.: Gesammelte Abhandlungen. Bd. 1-2. 1965.
10. Lorenz K.: Leyhausen P.: Motivation of human and animal behaviourT Nowo York 1973.
11. Lorenz K.: Opowiadania o zwierzętach. Wydawnictwo Literackie. Kraków 1975 (tłumaczenie oryginału pt.: "Er redę te mit dem Vioh, den Ydgeln und den Fischen". Mftnchen 1968).
12. Manning A.: Vstęp do etologii zwierząt. PWN. Warszawa 1976.
13. Odura B.P.: Podstawy ekologii. PWRiL. Warszawa 1963.
14. Ratner S.C., Denny M.R.: Comparative Psyohology. The Dorsey Press. Homewood. Illinois 1964.
15. Remane A.: Życie społeczne zwierząt. Biblioteka Problemów. T. 181. PWN. Warszawa 1965.
16. Rosę M.: La ąuestion des tropismes. Paris 1929.
17. Sadowaki B.: Fizjologiozne mochanizmy zachowania. PWN. Warszawa 1973.
18. Śchmidt-Nielsen K.: Fizjologia zwierząt. PWN. Warszawa 1964.
19. Tembrok G.: Podstawy psychologii zwierząt. Warszawa 1971.
20. Tinbergen N.: Badania nad instynktem. PWN. Warszawa 1976.
21. UUrloh V.: Zoopsychologia. Biblioteka Problemów. T. 185. PW. Warszawa 1973.
22. Tan (tor Kloot V.G.: Zachowanie się zwierząt. PWN. Warszawa 1971.
23. Viaud G.: Instynkty. PVN. Warszawa 1965.
2k. Wojtusiak R.J.: Instynkt i jego przejawy w świecie zwierząt. Książnica Atlas. Lwów -Warszawa 1938.
25. Wojtusiak R.J.: Ewolucja psychiki u zwierząt. Stulecie dzieła Karola Darwina. PWN. Kraków 1960.
26. Vojtusiak R.J.: "Mowa" pszczół. Problemy. R. 17, nr. 2, s. 100 -- 104. Warszawa 1961.
27. Wojtusiak R.J.: Ewolucja psychiki u zwierząt. (Ewolucja życia psychicznego zwierząt ),-vNauka dla Wszystkich. PAN, Oddział w Krakowie. Kraków 1966.
28. Wojtusiak R.J.: Zoopsychologia i Etologia. Biologia XX wieku. T.
XX pod redakcją St. Skowrona i in. Wiedza Powszechna, s. k75 - 512. Warszawa 1971.
29. Wojtusiak R.J.: "Mowa pszczół". Nauka dla Wszystkich. Nr 17*1. PAN. Kraków 1972.
30. Wojtusiak R.J.: Znaczenie poznawcze i praktyczne etologii zwierząt. Przegląd Zoologiczny. R. 17, z. 2. PWN. Wrocław 1973.


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI