Wygodne zamknięcie (opakowanie ze struną)
>>Daty przydatności widoczne na zdjęciach są przykładowe<<
http://nutritionfacts.org/video/erythritol-may-be-a-sweet-antioxidant/
http://www.nature.com/ejcn/journal/v61/n3/full/[zasłonięte]16025a.html
Erytrytol (Erythritol) – co to takiego i skąd się bierze.
Podobnie jak ksylitol – popularnie zwany cukrem brzozowym, jest zaliczany do polioli (alkohol czterowodorotlenowy – cukrol). Jednak mogą się czuć uspokojeni i być może zmartwieni Ci, którzy podejrzewają, że ma on takie właściwości, jak powszechnie znany alkohol. Nazwa alkohol spowodowana jest charakterystyczną strukturą molekularną erytrytolu. Nie można się nim upić, można za to posłodzić.
Słodkość erytrytolu daje 60 – 75% słodkości sacharozy (cukru).
Występuje on w przyrodzie w owocach, grzybach, glonach morskich i produktach fermentacji, takich jak sery, wino, piwo, miso i sosy sojowe.
Trochę historii
Pierwsi, bo w 1990 roku, zaczęli go stosować Japończycy, gdzie znalazł zastosowanie w różnych artykułach spożywczych. W 1996 roku zostały przeprowadzone badania na diabetykach, a w ich wyniku udokumentowano, że poliol ten nie ma żadnego oddziaływania na poziom cukru we krwi. A za tem, jest bezpiecznym słodzikiem dla chorych na cukrzycę. Następnym państwem, gdzie zaczęto go oficjalnie używać było USA, od 1997 roku. Unia Europejska dopuściła erytrytol, jako środek spożywczy w 2006 roku. W Polsce stał się legalnym dodatkiem do żywności dopiero w 2008 roku.
Osoby liczące kalorie mogą być spokojne. Ten poliol liczy sobie, a raczej nam, mniej niż 0,2 kcal/g, co zauważyła również miłościwie nam panująca UE w Dyrektywie Komisji 2008/100/WE z dnia 28 października 2008 roku.
Kto może używać erytritolu i w jakich okolicznościach?
1. Diabetycy, ponieważ nie ma on wpływu na poziom cukru we krwi
(0 jednostek chlebowych).
2. Nie wywołuje żadnej reakcji insulinowej (może być używany z posiłkami proteinowymi).
3. Osoby nietolerujące fruktozy, dlatego że nie zawiera fruktozy i nie jest zmieniany w organizmie na fruktozę.
4. Osoby zakażone Candidą, zmuszone do unikania cukru – erytrytol nie jest pożywką dla drożdżaków.
5. Osoby ograniczające ryzyko powstania próchnicy nazębnej.
6. Wszyscy Ci, którzy przechodzą leczenie dietetyczne z uwagi na otyłość zagrażającą ich zdrowiu oraz osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów.
Jedna uwaga
Jest jedna uwaga: nie należy spożywać dużych ilości napojów słodzonych sucolinem dlatego, że może dojść do sytuacji, gdzie resorpcja słodziku w dwunastnicy może następować zbyt wolno w stosunku do przyjmowanej ilości. W związku z czym, zbyt duża ilość tego cukrolu może trafić do jelit, co w konsekwencji spowoduje efekt przeczyszczający.
Erytrytol i stewia
W prawdzie słodzik ten daje tylko 60-75% słodkości cukru, ale w połączeniu ze Stewią (glikozydy stewiolowe), która może być kilkaset razy słodsza od sacharozy, da nam słodzik o dużym potencjale słodzącym (może być 10 razy słodszy od sacharozy) i o smaku takim, jak cukier, co z pewnością jest ważne dla osób silnie przyzwyczajonych do konwencjonalnej białej słodkości.