Epson PX-8 - model roku 1984. W USA występujący pod nazwą Geneva
Pierwszy i jednocześnie najbardziej zaawansowany laptop pracujący pod kontrolą wbudowanego w ROM dyskowego systemu operacyjnego CP/M 2.2, który był dostosowany do obsługi jako napędów (obok zewnętrznego opcjonalnego FDD) również RAMdysku, magnetofonu i dodatkowych ROMów.
Wyposażony w proc. Toshiba TMPZ84C00P-3 (kompatybilny z Z-80) pracujący z 2,45MHz, 64 kB RAM i stały micro-magnetofon jako napęd wewnętrzny.
PX-8 posiadał duży jak na ówczesne czasy (80 X 8) uchylny ekran LCD.
Układ klawiatury - niemiecki, istnieje możliwość zdefiniowania innych znaków poprzez zmianę Dip-switch'y.
Do komputera zamontowany jest dodatkowy moduł pamięci RAM tzw. "Intelligent RAM Disk Unit 120" wyposażony w 128 kB RAM pracujący pod kontrolą identycznego jak w jednostce centralnej procesora TMPZ84C00P-3. PX-8 traktuje ten moduł jako RAMdysk o wielkości 120 kB (widziany jako napęd/drive A:)
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_laptops
http://en.wikipedia.org/wiki/Epson_PX-8_Geneva
http://oldcomputers.net/px-8.html
W zestawie znajduje się:
1. komputer Epson PX-8 wraz oryginalną pokrywą na klawiaturę i 2 dodatkowymi EPROMami
2. oryginalny zasilacz H00CAE
3. Epson Intelligent RAM Disk Unit 120 H103A
4. 3 szt. kasetek magnetofonowych (czyste)
Stan fizyczny sprzętu można określić jako bardzo dobry co starałem się oddać na zdjęciach. Posiada oczywiście trochę rys i przetarć ale tak drobnych, że nie byłem ich w stanie wydobyć na zdjęciach. Na spodniej stronie posiada napis najprawdopodobniej datę ostatniej wymiany akumulatorów - częściowo usunięty łagodnymi środkami myjącymi - nie chciałem uszkodzić faktury obudowy.
Epson HX jest w 100% sprawny technicznie.
Praca/zasilanie komputera powinna odbywać się na akumulatorze NiCd - dane i konfiguracja na jednostce centralnej i dodatkowym RAMdysku podtrzymywane są oddzielnymi akumulatorami NiCD . Akumulatory są już mocno zużyte (ale nie są skorodowane), akumulator główny wytrzymuje najwyżej kilkanaście minut samodzielnej pracy.
Adapter AC/DC służy wyłącznie do ładowania akumulatorków NiCD - komputer nie powinien być użytkowany wyłącznie przy pomocy ładowarki bez podłączonych akumulatorów. Oczywiście komputer można używać podczas ładowania akumulatorów. Obecnie jedynie to rozwiązanie praktycznie umożliwia korzystanie z tego komputera.
Wymiana na nowe akumulatory nie powinna nastręczać większych problemów są to cały czas dość popularne akumulatory NiCD o wielkości Sub-C (SC) 1[zasłonięte]100-17 mAh i AA 500 mAh np. http://www.ceneo.pl/17[zasłonięte]180
Opisywana w necie możliwość zastąpienia ich bardziej współczesnymi akumulatorami NiMH jest dyskusyjna - mają one jednak inne charakterystyki ładowania.
http://www.classic-computers.org.nz/blog/2[zasłonięte]010-06-replacement-epson-hx-20-batteries.htm
http://www.vintage-computer.com/vcforum/showthread.php?45947-Epson-HX-20-revival-story
W opcjonalnych gniazdach ROM znajdują się 2 dodatkowe EPROMy (widziane jako napęd B: i C:) z programem konfiguracyjnym, diagnostycznym i terminalowym "UTIL ROM" oraz procesorem tekstu (ten ostatni niestety w j. niemieckim)
Podstawowe parametry techniczne, podręczniki i oprogramowanie (w tym obrazy ROMów min. BASICu a także gier) znajdziemy m.in. na stronach:
http://www.z80.eu/epsonpx8.html
https://computerarchive.org/files/comp/files/epon%20px-8/
Obowiązkowa strona zwierająca praktycznie cała dokumentacje dot tego komputera:
http://fjkraan.home.xs4all.nl/comp/px8/
W razie wątpliwości proszę o pytania.