Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Epidemie w dawnej Polsce, Szymon Wrzesiński

19-01-2012, 14:15
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 13.90 zł     
Użytkownik regian
numer aukcji: 2034332235
Miejscowość Szamotuły
Wyświetleń: 8   
Koniec: 12-01-2012 22:03:56

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2011
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


Epidemie w dawnej Polsce, Szymon Wrzesiński

Trąd, dżuma, ospa – epidemie m.in. tych schorzeń nękały Europę w ubiegłym tysiącleciu. Nowa książka Szymona Wrzesińskiego – „Epidemie w dawnej Polsce” – rzeczowo opisuje ich pojawianie się na terytorium Królestwa Polskiego. Ukazuje okoliczności wybuchu poszczególnych zaraz i przesądy z nimi związane. Wpływ ciał niebieskich, obecność innowierców w państwie czy kara boża jako przyczyny moru – to tylko niektóre z nich. Autor sporo uwagi poświęca także skutkom, jakie przyniosły Polsce epidemie.
 Książka uświadamia, jak wielki wpływ na funkcjonowanie poszczególnych organów państwa – sejmu, dworu królewskiego, sądów – miały szerzące się zarazy. Wyjaśnia także, jak próbowano leczyć masowe choroby i dlaczego sposoby te nie były skuteczne. Wrzesiński podejmuje się także opisu – nieraz makabrycznych i prowadzących do samookaleczenia – praktyk religijnych, którymi próbowano przebłagać Boga, by cofał zsyłane pomory

WSTEP

Od tysięcy lat żyjemy w świecie niewidzialnych wrogów. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele razy nasze organizmy dzielnie stają do walki z miliardami bakterii i wirusów, które nas atakują niemal na każdym kroku. Owszem, natura wyposażyła ludzkie ciało w cudowne środki ochronne, ale nie przeciw wszystkim chorobom.
Dziś z pewną pomocą przychodzi zaawansowana medycyna, ale i ona nie jest w stanie uporać się z siłami natury. Cóż dopiero mógł powiedzieć nasz przodek, który stojąc w obliczu rozmaitych epidemii, najczęściej nie wiedział, z jaką konkretnie chorobą ma do czynienia, nie rozumiał sposobu jej przenoszenia (zarażania) i nie znał możliwości obrony. Pozostawały jedynie domysły.
Celem tej książki jest uświadomienie współczesnym czytelnikom, jak różni, a czasem, jak podobni jesteśmy do ludzi żyjących w minionych stuleciach. Mimo że przewyższamy ich techniką, higieną, wykształceniem, dobrami użyteczności publicznej oraz możliwością szybszego i rzetelniejszego przekazywania informacji – psychicznie nadal pozostajemy słabi. Wystarczy przytoczyć informacje o reakcjach ludzi na pojawienie się w XX w. HIV i AIDS, a w XXI stuleciu ofiar tzw. ptasiej czy świńskiej grypy. Wówczas okaże się, że nader często ulegaliśmy niepotrzebnej panice i szukaliśmy winnych, tworząc rozmaite stereotypy. Bardzo ważne jest również przybliżenie wiedzy o życiu Królestwa Polskiego na przestrzeni kilkuset lat, ze szczególnym  uwzględnieniem okresu od XIV do XVIII w. Okaże się, że mimo upływu kolejnych epok i wielkich zmian w kulturze, poziom wiedzy medycznej pozostawał niemal na tym samym poziomie. Z punktu widzenia współczesnego człowieka brak znajomości podstaw ochrony zdrowia w minionych stuleciach czynił życie codzienne jedną wielką karykaturą albo kiepskim żartem. Teksty ówczesnych kronikarzy, duchownych i świeckich dostojników, lekarzy czy innych wybitnych autorytetów, ich przemyślenia i obserwacje wydawać się bowiem mogą niedorzeczne, śmieszne, a czasem wręcz tragiczne. Zupełnie nie do śmiechu było jednak naszym przodkom. Ludzie żyjący w tamtych czasach, nie mając rzeczywistej wiedzy o pojawiających się zarazach, chwytali się czegokolwiek. Dlatego do jednego kociołka wrzucano poglądy starożytnych medyków, zabobony i ludową medycynę, wynik zaś uzgadniano ze słowami zawartymi w Piśmie Świętym oraz ustalonymi dogmatami religii  chrześcijańskiej.
Dopiero u schyłku XVIII w. nastąpiły poważne zmiany, zwłaszcza w kwestii ochrony osób zdrowych i izolowania chorych oraz postęp w naukach medycznych. Znacznie szersze możliwości działania przyczyniły się do powstania w kolejnym stuleciu prawdziwych lekarstw przeciw wielu chorobom. Dżuma, tyfus, ospa i szereg innych przestały być takim zagrożeniem jak wcześniej.

Drogi czytelniku, musisz wiedzieć, iż pod pojęciem „dawna Polska” miałem na myśli w głównej mierze ziemie Królestwa Polskiego.
Ponieważ zmieniały się granice i sytuacja polityczna w państwie (np. rozbicie dzielnicowe, odłączenie bądź przyłączenie poszczególnych ziem), dlatego wielokrotnie spotkasz się z opisem sytuacji na Pomorzu, Śląsku, czy w krajach sąsiadujących z Polską.
Przygotowując poniższą książkę, sięgnąłem po ilustracje z moich prywatnych zbiorów (pochodzące z przedwojennych publikacji) oraz reprodukcje z kilku współczesnych opracowań.
SzymonWrzesiński



SPIS TREŚCI
Wstęp  9
Rozdział I. Strach ma chore oczy 11
1. Zwiastuny moru  11
2. Kozioł ofiarny  23
3. Paniczna ucieczka  38
4. Polityczne zawirowania  51
Rozdział II. Z prawem i na lewo  67
1. Ręce medyka  67
2. Działania ochronne 80
3.Magiczne sposoby  97
4. Ryzykowny interes  106
Rozdział III. Jak trwoga, to do Boga  123
1. Zbiorowe modły  123
2. Krew biczowników  139
3.Wykupić zbawienie  146
4. Ostatnie pożegnanie  156
Zakończenie  165
Zestawienia i tabele  167
Bibliografia  173

PRZECZYTAJ FRAGMENT



FORMAT 145/205
OPRAWA miękka
ISBN [zasłonięte]978-8374-094-2
STRON 184
Wydawnictwo: Replika
Cena rynkowa: 25,90 zł.

Książka jest nowa, po zwrotach z księgarń. Ma minimalne zagniecenia okładki i zabrudzenia brzegów kartek.

Koszt wysyłki, listem priorytetowym, poleconym 5,70 zł.