Enslaved to przygodowa gra akcji osadzona w postapokaliptycznym świecie. Opracowało ją studio deweloperskie Ninja Theory – producent głośnych przygód Nariko, głównej bohaterki Heavenly Sword. Wydawcą jest japoński koncern Namco Bandai. Produkcja jest nowoczesną adaptacją słynnego eposu Wyprawa na Zachód, należącego do grona Czterech Wielkich Dzieł chińskiej literatury.
Akcja Enslaved rozgrywa się w XXII wieku, po trzeciej i czwartej wojnie światowej. Jednym z miejsc akcji jest tu zrujnowany, porośnięty bujną roślinnością Nowy Jork, wskazującą, że zagłada miała miejsce już bardzo dawno temu. Bohaterem, w którego wciela się gracz jest Monkey, wiodący samotne życie mężczyzna zmuszony do ucieczki przed maszynami. Są one pozostałościami po zapomnianej wojnie, którą kontynuują nawet po tym, gdy większość przedstawicieli rasy ludzkiej już wymarła.
Niestety, Monkey zostaje schwytany i wraz z młodą kobietą o imieniu Trip trafia na statek powietrzny. Oboje uciekają ze statku, ale Monkey w wyniku upadku traci przytomność. Kiedy się budzi znajduje na głowie opaskę, założoną mu przez Trip. Okazuje się, że potrzebuje ona jego pomocy, by wrócić do domu. Jest świadoma, że Monkey to samotnik i ciężko będzie go skłonić do współpracy, dlatego informuje bohatera, że opaska zmiażdży mu czaszkę, gdy tylko nie będzie jej posłuszny. Sytuacja tworzy dość napiętą relację między dwojgiem ludzi, którzy gotowi są zabić siebie nawzajem, ale jednocześnie muszą trzymać się razem by przetrwać.
Rozgrywka skupia się na ukazaniu osobliwiej relacji bohaterów początkowo darzących się wyjątkową nienawiścią. Przez kolejne etapy obserwujemy przemianę Monkey’a, która przejawia się nie tylko w stosunku do Trip, ale i w samych ruchach, gestach oraz mimice głównego bohatera.
W przeciwieństwie do takich gier, jak Prince of Persia, w Enslaved rolę wojownika pełni jedynie Monkey. Trip jest tak naprawdę bezbronną kobietą, potrafiącą tylko przez kilka sekund stawić czoło atakującym ją robotom. Rudowłosa niewiasta przydaje się jednak w sytuacjach, w których należy użyć sprytu i inteligencji. Z jej umiejętności skorzystamy zatem podczas rozwiązywania zagadek i łamigłówek, a także wówczas, gdy będziemy zmuszeni włamać się do jakiegoś komputera. Trip wciśnie się również w wąskie przejścia, których umięśniony Monkey nie dałby rady sforsować. Trip możemy wydawać proste polecenia, które wybieramy ze specjalnego menu (np. ukryj się, czy użyj przedmiotu).
W Enslaved niezwykle istotna jest walka, idąca w parze z zaawansowaną eksploracją świata gry. Zwycięstwo w starciach z robotami wymaga od nas sporego wysiłku i stosowania wyszukanej taktyki, opartej w dużej mierze na unikach i kontratakach. Bezmyślna młócka w dziele Ninja Theory bardzo szybko kończy się utratą zdrowia a nawet śmiercią bohaterów. Dlatego też należy nieustannie wyszukiwać słabe punkty przeciwników, w czym nierzadko pomaga mechaniczna ważka należąca do Trip. Warto odnotować, że w grze zabrakło sekwencji QTE (Quick Time Event).
Głosu głównej postaci udzielił Andy Serkis, czyli Gollum z serii filmów Władca Pierścieni. Scenariusz do gry napisał z kolei Alex Garland, odpowiedzialny m.in. za fabułę horroru 28 dni później.