Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ENCYKLOPEDIA INŻYNIERII MORSKIEJ B. Mazurkiewicz

02-06-2012, 16:35
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 9.99 zł     
Użytkownik gawlod
numer aukcji: 2336193697
Miejscowość Mielec
Wyświetleń: 8   
Koniec: 16-05-2012 22:00:34

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 1986
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przedmiotem naszej aukcji jest

Agencja Wydawnicza ,,Promocja'' galeria antykwariat 39-300 Mielec, ul. Sobieskiego 1

Zaprasza do zakupów w allegro - jeśli chcesz dokonać zakupu - zapoznaj się z warunkami moich aukcji, które znajdują się na stronie o mnie - jeśli zalicytujesz, to znaczy, że je akceptujesz!

Podejmując decyzję o zakupie obejrzyj nasze inne aukcje. Przy dodatkowym zakupie będzie niższy koszt wysyłki.

Nasz numer konta po wygraniu aukcji podany jest w autoryzowanym powiadomieniu allegro oraz informacji menadżera sprzedaży allegro. Sprawdź zawsze czy jest to ten sam numer konta, a w razie wątpliwości skontaktuj się ze mną.

Nasze dane kontaktowe: [zasłonięte]@interia.pl tel./fax 17 [zasłonięte]1498 tel. kom.: 602 [zasłonięte]362 lub 0602 [zasłonięte]197

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i zadowolenia z dokonanych zakupów!

Przedmiotem naszej aukcji jest:

 

ENCYKLOPEDIA INŻYNIERII MORSKIEJ

Bolesław Mazurkiewicz

 

Wyd. Morskie, Gdańsk 1986, wydanie I

 

27,5 x 21 cm, 104 strony, twarda oprawa, obwoluta, drobne przetarcia, minimalne przybrudzenia, stan db

 

Polecam i zapraszam do licytacji

A/18015

 

Przedmowa
Termin inżynieria morska pojawił się stosunkowo niedawno w naszym piśmiennictwie i stosowany był początkowo tylko w odniesieniu do konstrukcji pełnomorskich (off-shore), dla odróżnienia wiedzy o budowlach tego rodzaju od wiedzy o budowlach morskich sytuowanych na brzegu lub w jego pobliżu, nazywanej tradycyjnie hydrotechniką morską. Taki podział wiedzy o projektowaniu i wykonawstwie budowli morskiej na dwie odrębne, nazywane dwoma odmiennymi terminami gałęzi nie ma jednak uzasadnienia - ani semantycznego (bo konstruowanie budowli związanych z brzegiem to też inżynieria, a wznoszenie budowli pełnomorskich to też hydrotechniką), ani merytorycznego (bo wiele zagadnień elementarnych jest wspólnych). Dlatego w tej książce potraktowano oba terminy (inżynieria morska i hydrotechniką morska) jako synonimiczne, wysuwając jednak na czoło pierwsze z nich jako bardziej pojemne i nie obciążone tradycją sugerującą zawężone jego pojmowanie.
Mimo że zagadnienia inżynierii morskiej są obecnie przedmiotem żywego zainteresowania literatury światowej, w naszej są jeszcze bardzo skromnie reprezentowane; to ostatnie stwierdzenie odnosi się zwłaszcza do budowli pełnomorskich, którym nie poświęcono dotąd publikacji o podstawowym, monograficznym charakterze, stanowiącym tak potrzebną pomoc przy opracowywaniu pracy typu encyklopedycznego. Wynika stąd duża trudność dla autora, który niejednokrotnie zmuszony był decydować się nie tylko na samodzielne, nie mające oparcia w literaturze, definiowanie pojęć, ale także na tworzenie nie istniejących do tej pory terminów, a więc podejmować zabiegi nie należące zasadniczo do zadań autora książki typu encyklopedycznego.
Inna trudność, zresztą typowa dla encyklopedii działowych (tzn. poświęconych jednej, wybranej dziedzinie wiedzy), polegała na wytyczeniu obszaru tematycznego i podjęciu decyzji: czy przestrzegać rygorystycznie tych granic, czy też włączyć do książki pewną liczbę pojęć z dziedzin nie objętych pojęciem inżynierii morskiej, lecz ściśle z nim związanych i pojawiających się często w poszczególnych hasłach. Ze względu na brak jeszcze encyklopedii działowych dotyczących innych dziedzin wiedzy morskiej zdecydowano się na to drugie rozwiązanie - z tym, że liczba tych „zapożyczonych" haseł została ograniczona do niezbędnego minimum. Dotyczą
one głównie szeregu pojęć z dziedziny oceanologii (jak „fala morska", „wezbranie sztormowe", „przybój", „e-rozja morska", „rumowisko morskie" i in.), a także pojęć o charakterze ogólnym (jak „droga morska", „port morski", „stocznia morska produkcyjna", „ochrona brzegu morskiego", „minerały złóż podmorskich" i in.), .przy czym pojęcia te starano się ujmować w aspekcie inżynierii morskiej.
Część hasłowa Encyklopedii została uzupełniona „Spisem haseł w układzie rzeczowym" (s. 96) oraz „Wybraną bibliografią" (s. 100).
Encyklopedia pomyślana jest nie tylko jako ogólny, podręczny informator dla ludzi związanych bezpośrednio - czy to pracą, czy kierunkiem studiów - z zagadnieniami inżynierii morskiej, ale także dla tych wszystkich, którzy pracując w innych dziedzinach gospodarki morskiej, a nawet poza tą gospodarką, stykają się w jakiejkolwiek formie z budowlami morskimi i chcieliby - np. patrząc na falochron, latarnię morską czy platformę wydobywczą na morzu - rozumieć istotę jej funkcji, elementarne zasady jej konstrukcji i mieć wyobrażenie o różnorodności możliwych jej rozwiązań.
Autor poczuwa się do miłego obowiązku złożenia serdecznych podziękowań mgr inż. Januszowi Haupt-mannowi i mgr inż. Zbigniewowi Szopowskiemu - za bardzo cenne uwagi zgłoszone podczas opracowywania tej publikacji. Szczególną zaś wdzięczność wyraża pamięci prof. dr inż. Stanisława Hueckla, którego sugestie pomogły rozwiązać wiele trudnych problemów na pierwszym etapie prac nad Encyklopedią.
Autor i Wydawnictwo proszą Czytelników o wszelkie uwagi, jakie nasuną im się przy czytaniu Encyklopedii; zostaną one skrzętnie wykorzystane w dalszych pracach nad książkami poświęconymi encyklopedycznej wiedzy morskiej.

Dodatkowe zdjęcia: