„Elementarz na keyboard” przeznaczony jest dla uczniów początkujących. Zawarte w nim utwory uszeregowane są według stopnia trudności – od najprostszych do coraz trudniejszych. Przy utworach podane są rytmy i tempa. Uczący się uwzględniając specyfikę i możliwości własnego instrumentu powinien dobrać odpowiednie barwy dźwięku. Przy doborze barw należy pamiętać o tym, by barwa akompaniamentu i barwa instrumentu melodycznego nie były do siebie podobne. Zachęcamy do stosowania w grze również innych rytmów zgodnie z własnymi upodobaniami i możliwościami posiadanego instrumentu.
Utwory należy grać najpierw oddzielnie prawą, lewą ręką, a potem razem. Na początku gramy w bardzo wolnym tempie, a następnie w miarę nabywanych umiejętności, przyśpieszamy i doprowadzamy do własnego tempa. Uczeń powinien uczyć się utworu fragmentami, a następnie fragmenty łączyć, aby osiągnąć płynne wykonanie utworu w całości. Należy więcej ćwiczyć miejsca sprawiające szczególne trudności wykonawcze. Bardzo ważną sprawą w trakcie ćwiczenia jest stosowanie prawidłowego palcowania. Dobre palcowanie przyczynia się do szybszego opanowania utworu.
Podany sposób gry akompaniamentu jest uniwersalny, dostosowany do instrumentów różnych firm. Nad tekstem nutowym i nad klawiaturowym zamieszczone są nazwy akordów, które wykonujemy lewą ręką. Cyfry napisane na klawiszach oznaczają numery palców lewej ręki. Przy grze akordów lewą ręką należy zwrócić szczególną uwagę na równoczesne naciśnięcie trzech klawiszy odpowiednimi palcami.
W celu ułatwienia i przyspieszenia procesu uczenia się gry na keyboardzie radzimy korzystać równoczesne z trzech pozycji:
1.„Szkoła na keyboard część I” Mieczysława Niemiry,
2.„Elementarza na keyboard część I” w opracowaniu Mieczysława Niemiry,
3.„Słynnych melodii świata zeszyt I” w opracowaniu Mieczysława Niemiry.