Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Elektryka Lodzi i okolic za 1/2 ceny

19-07-2015, 18:46
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 29.99 zł      Aktualna cena: 9.99 zł     
Użytkownik p911p911
numer aukcji: 5529173928
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 5   
Koniec: 19-07-2015 18:53:13
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Societe Generale d'Exploitations Electriques de Lodz et Extensions


cena za jedną sztukę - istnieje możliwość zakupu większej ilości!!!


start od połowy ceny za te papiery (wg Allegro)

idealny zestaw dla początkującego kolekcjonera oraz w celach inwestycyjnych (ceny papierów wartościowych systematycznie idą w górę: http://www.rp.pl/artykul/555245.html)

kto wie - może również zostaną wreszcie wypłacone odszkodowania za zawłaszczone mienie.......

Więcej o spółce:

Myśl zbudowania w Łodzi elektrowni podjęła firma "Siemens & Halske" z Berlina, która wystąpiła do Magistratu o nadanie jej koncesji na budowę i eksploatację elektrowni. W roku 1900 koncesję otrzymała, lecz 5 lat upłynęło, nim sprawę sfinansowano i dopiero w 1906 roku, po przejęciu koncesji przez "Towarzystwo Elektrycznego Oświetlenia z 1886 roku" przystąpiono do budowy centrali i układania sieci kablowej

Uchomienie centrali nastąpiło 18 września 1907 roku. Elektrownia rozwijała się w szybkim tempie ze względu na ogromną liczbę odbiorców. Nieprzerwany rozwój trwał do wybuchu I wojny światowej. Z tą chwilą wszelkie prace inwestycyjne zostały przerwane i rozpoczął się okres dezorganizacji administracji elektrowni i dewastacji urządzeń technicznych. Niektórzy pracownicy, szczególnie z personelu wyższego, zostali internowani jako obywatele niemieccy, względnie austriaccy. Duża część z pozostałego personelu została zmobilizowana. Po zajęciu Łodzi przez Niemców zostało wprowadzone kierownictwo wojskowe, rezultatem czego po pewnym czasie było internowanie przez Niemców nowego dyrektora i trzech inżynierów i zwolnienie prawie wszystkich przyjętych przez niego pracowników. W elektrowni wprowadzono zarząd przymusowy i zaczęto wywozić z niej wszystko co możliwe.Z chwilą zakończenia okupacji zarząd przymusowy został zlikwidowany przez pracowników Elektrowni.

Zarząd Elektrowni przeszedł chwilowo do dyrektoriatu, wyznaczonego przez Magistrat, po krótkim zaś czasie polski rząd ustanowił "Zarząd Państwowy", tak jak nad wszystkimi majątkami, których właścicielami byli obywatele państw wrogich.

Po pokonaniu pierwszych trudności przystąpiono na podstawie postanowień Traktatu Wersalskiego do akcji rewindykacyjnej. Niezależnie od reinstalacji i renowacji starych urządzeń podjęto na nowo działalność inwestycyjną. W czasie akcji rewindykacyjnej Zarządu Państwowego rozpoczęła się również inna akcja rewindykacyjna - mianowicie zarząd "Towarzystwa Elektrycznego Oświetlenia z 1886 roku" rozpoczął starania o zwrócenie mu Elektrowni w Łodzi.

Towarzystwo to, do którego należały również elektrownie w Petersburgu i Moskwie, miało siedzibę w Petersburgu. Akcje jego były przeważnie w rękach rosyjskich, niemieckich i szwajcarskich. Po wojnie część akcji, która należała do Niemców, przeszła na mocy Traktatu Wersalskiego do rąk francuskich, belgijskich i polskich. W takich warunkach towarzystwo to czuło się upoważnione do wystąpienia o zwrot swego majątku. Wszczynając tę akcję, towarzystwo zaproponowało jednocześnie zmianę warunków koncesji. Po pertraktacjach, które trwały 5 lat, Zarząd Państwowy został zniesiony, Elektrownia zaś przekazana wraz z nowym uprawnieniem założonemu przez "Towarzystwo Elektrycznego Oświetlenia z 1886 r." i Magistrat miasta Łodzi "Łódzkiemu Towarzystwu Elektrycznemu, Sp. Akc." 20 % akcji objął Magistrat, a pozostałe akcje "Societe Generale d`Exploitations Electriques de LODZ et Extensions SA". Koncesję nadano towarzystwu na lat 40 z tym, że po jej wygaśnięciu wszystkie urządzenia elektrowni, istniejące w 1925 roku, miały przejść na miasto bezpłatnie, natomiast inwestycje poczynione po 1925 roku - za wykupem części niezamortyzowanej.








Przedstawione dokumenty pochodzą z prywatnej kolekcji.
Zdjęcie obrazuje analogiczny egzemplarz.

Posiadam też inne papiery wartościowe - proszę pytać.
Informacje o spółce z internetu.
Więcej zdjęć na www.stareakcje.com.pl
Stare akcje, stare obligacje
www.hipy.pl





UWAGA!!! ZDARZAJĄ SIĘ PRÓBY PODSZYCIA PODE MNIE I WYŁUDZENIA ZAPŁATY - PROSZĘ DOKŁADNIE SPRAWDZAĆ SKĄD I OD KOGO PRZYCHODZĄ WIADOMOŚCI!!!!