Klikni aby zobaczyć filmik z pracy elektrowni wiatrowej
Jest to nowy model Elektrowni Wiatrowej który charakteryzuję się nowoczesnym wykonaniem śmigieł. Śmigła są bardzo lekkie i wytrzymałe dzięki zastosowaniu tworzywa z włókna szklanego. Specjalnie dobrany profil śmigieł również przyczynia się do zwiększenia wydajności oraz cichej pracy elektrowni wiatrowej 3KW. Elektrownia wiatrowa posiada hamulec mechaniczny w postaci ruchomej lotki na końcu ogona, która powoduje odwrócenie elektrowni bokiem do wiatru w przypadku gdy wieje on zbyt silnie.
Elektrownia Wiatrowa 3 KW która jest przedmiotem aukcji jest oferowana w zestawie z Kaskadowym Kontrolerem Hybrydowym. Poniżej znajdują się jego zdjęcia oraz specyfikacja:
Klikni poniższy link aby zobaczyć zdjęcia kontrolera
http://img843.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=201[zasłonięte][zasłonięte]141346s.jpg
Uniwersalny kaskadowy kontroler do elektrowni wiatrowej
Kontroler został wykonany w Polsce na bazie wysokiej jakości podzespołów.Oprócz elektrowni wiatrowej posiada również możliwość podłączenia ogniw fotowoltaicznych (max. 1000W) ,dzięki czemu jest w stanie sprostać praktycznie każdej hybrydowej konfiguracji oferowanej na rynku.
Charakterystyka kontrolera kaskadowego:
· Jest możliwość skonfigurowania go za pomocą sterownika cyfrowego w różnych wariantach podłączeń akumulatorów np.12V, 24V, 48V, max-99v.
· Można podłączyć trzy obwody grzałek, a każdą z nich można obciążać do 100a.
· Jest również możliwość rezygnacji z akumulatorów i całą uzyskaną energię z generatora lub ogniw fotowoltaicznych skierować prosto do grzałek.
· Dzięki prostemu w obsłudze cyfrowemu sterownikowi, możemy dowolnie włączać każdy z trzech obwodów grzałek, dopasowując moment ich załączenia do charakterystyki produkowanej energii przez elektrownie wiatrową.
· Kontroler ten wymaga zasilania 12V DC, które można uzyskać z jednego z akumulatorów 12V, a gdy nie ma takiej możliwości wykorzystujemy zasilacz o mocy 12V DC.
Podaję przykładowe podłączenie kontrolera w systemie 48V przy elektrowni wiatrowej 3kw( max6kw):
Zastosowano 8szt. akumulatorów Trojan 105 225 AH 6V. Są to akumulatory trakcyjne z ciekłym elektrolitem, przystosowane do szybkich naładowań jak i rozładowań o natężeniu prądu ładowania od 23A-30A.
Napięcia ładowania akumulatorów podane przez producenta:
· Normalne napięcie ładowania :7,4V x 8szt. = 59,2V.
· Napięcie wyrównawcze: 7,8V x 8szt = 62V.
Mając tę wiedzę możemy dokładnie ustawić moment włączenia poszczególnych grzałek:
· Pierwsza grzałka: moment załączenia 59V, moc 1700W
· Druga grzałka: moment załączenia 60V, moc 1700W
· Trzecia grzałka: moment załączenia 61v, moc 1700W.
Moc grzałki dobieramy na podstawie mocy maksymalnej turbiny wiatrowej, plus ewentualną moc ogniw fotowoltaicznych.
Gdy byśmy dobrali zbyt słabe grzałki, to ich moc okaże się nie wystarczająca aby spowodować wyhamowanie elektrowni w oczekiwany przez nas momencie. W konsekwencji spowoduję to przekroczenie maksymalnego napięcia ładowania akumulatorów, czyli 62V i zniszczenie ogniw.
Natomiast w odwrotnej sytuacji, jeżeli ustawimy zbyt wczesne załączanie grzałek np.:
· Pierwsza gwałka:50V
· Druga grzałka:51V
· Trzecia grzałka:52V
Wtedy nasz układ akumulatorów 48V był by niedoładowany.
W sytuacji gdy ustawimy zbyt późne włączenie grzałek np.:
· Pierwsza gwałka:64V
· Druga grzałka:65V
· Trzecia grzałka:66V
W takim przypadku dojdzie do zniszczenia akumulatorów, ponieważ maksymalne napięcie ładowania przewidziane przez producenta to 62V.
Trzeba zwrócić uwagę na podłączenie przewodów grzałek do kontrolera. Tą czynność powinno wykonać się należycie, używając odpowiednich grubości przewodów, oraz właściwe je przykręcając (słabe przykręcenie spowoduje ich rozgrzanie i stopienie izolacji . Jeżeli tego nie zrobimy to może to spowodować uszkodzenie kontrolera.
Montaż przewodów generatora 48V (trzy fazy) należy wykonać starannie pamiętając o dobraniu odpowiedniej grubości przewodów (min. 6mm 2lub 10mm2).
Po poprawnym wykonaniu omawianych czynności nasz system przy użyciu kaskadowego kontrolera będzie działał w sposób poprawny. Po zgromadzeniu maksymalnej wartości energii w akumulatorach jej nadmiar będzie automatycznie uchodził do grzałek.
Aby wykorzystać moc zgromadzoną w akumulatorach można podłączyć przetwornicę (48V), która zamieni prąd stały DC na zmienny AC o czystej sinusoidzie.
Takim prądem możemy zasilać np. urządzenia domowe tak długo, aż przetwornica wyczerpie go z akumulatorów do wartości minimalnej (wyłączy się automatycznie).Dzięki tej funkcji akumulatory nie zostaną zbyt głęboko rozładowane ,co ma wpływ na ich żywotność.
Wszelkie ustawienia kontrolera wykonujemy za pomocą cyfrowego sterownika, który posiada zakres ustawień od 1V do 99V. Po podłączeniu zasilania kontrolera 12V DC wyświetli aktualne napięcie akumulatorów, a jeżeli ich nie posiadamy, to pokaże wartość energii produkowaną w danej chwili przez generator lub fotoogniwa .
Obsługa sterownika cyfrowego
· Po pojedynczym przyciśnięciu przycisku (SET) ukazuje nam się na ekranie symbol P-1. Po chwili widzimy wartość napięcia akumulatorów, generatora lub ogniw fotowoltaicznych.
· Ponowne przyciśnięcie przycisku (SET) wyświetli nastawienie pierwszej grzałki gdzie mamy możliwość ustawienia momentu jej załączenia od 1V do 99V przy pomocy przycisków plus (+) i minus (-) .
· Naciśnięcie ponowne (SET) wyświetli wartość histerezy jaką możemy ustawić od 1Vdo 25V przy pomocy przycisków plus (+) i minus (-). Histereza jest to zakres zasilania grzałki, czyli momentu jej wyłączenia. Jeżeli ustawimy pierwszą grzałkę na np. 40V, a wartość histerezy ustawimy na 5V, to grzałka będzie pracowała do 35V, czyli w przedziale 35V-40V.
· Analogicznie wykonujemy ta czynność dla grzałki drugiej oraz trzeciej grzałki aż do pojawienia się symbolu P-1, wtedy zakańczamy konfigurację.
Uwaga!
Przed podłączeniem generatora, ogniw fotowoltaicznych lub akumulatorów, należy najpierw podłączyć zasilanie kontrolera 12V DC i ustawić odpowiednie nastawy grzałek.