Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ELŻBIETA DAREWSKA - O KOMPOZYCJI TANECZNEJ 1960

28-02-2012, 22:05
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 9.99 zł     
Użytkownik ikonotheka
numer aukcji: 2071152091
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 6   
Koniec: 03-02-2012 19:50:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1960
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

OD REDAKCJI


Z każdym rokiem ruch amatorski w Polsce roz¬szerza się coraz bardziej, zespołów tanecznych jest — i powinno być — coraz więcej, kierownicy tych zet spolów, instruktorzy, tworzą — i muszą tworzyć — coraz to nowe układy taneczne, a z tym właśnie czę¬sto mają kłopoty. Brak bowiem dotychczas w pi¬śmiennictwie polskim (i nie tylko polskim), doty¬czącym; tańca artystycznego i choreografa pracy poświęconej zagadnieniom kompozycji tańców. Po¬trzeba wydania podręcznika czy też poradnika, oma¬wiającego metodyką komponowania tańców — a to jest właśnie tematem niniejszej pracy — jest więc jak najbardziej oczywista.
Opracowanie pierwszej takiej książki nasunęło, rzecz jasna, bardzo dużo trudności, chociażby np. ze względu na nie ustaloną jeszcze terminologią. W re¬zultacie powstała praca, która ma do pewnego stop-nia charakter eksperymentalny. I dlatego właśnie prosimy czytelników tej książeczki o podzielenie się z nami w jak najszerszym zakresie wszelkimi uwa¬gami na temat omówionych na jej łamach zagadnień, o zaproponowanie zmian i uzupełnień, jakie należa¬łoby wprowadzić do ewentualnego następnego jej wydania.



ZAMIAST WSTĘPU Proszą państwa, taniec...


„Dobry wieczór — zapowiada konferansjer — za chwilę ujrzycie państwo taniec"...
I oto kurtyna się rozsuwa, rozbrzmiewają dźwięki muzyki, na scenę wybiegają tancerki i tancerze. Sce¬na — zda się — wibruje, pulsuje światłem, ruchem, życiem, jakaś ciepła fala spływa i ogarnia widownię, jakby rzucając na nią jakiś dziwny czar.
Jak długo pozostajemy pod jego wpływem — trud¬no określić. Czasem, gdy taniec się skończy, z nim razem pryska i chwilowy urok; niekiedy zaś na dłu¬go utrwala się w pamięci "widzów przeżyte wrażenie.
Na czym właściwie „to" polega, jakie siły rozpa¬lają ten błysk migotliwy wprawdzie, lecz zdolny wywołać tyle różnych wzruszeń? Czy można „to" uchwycić, zbadać, określić?
Ba, czy można... Przede wszystkim trzeba. Bo wstęp nasz, może nieco zbyt kolorystyczny, a z pew¬nością aż nazbyt optymistyczny,'bynajmniej nie zaw¬sze ma pokrycie w rzeczywistości. Jakże często po afektowanej zapowiedzi: ,,proszę państwa, taniec, orkiestra tusz..." — następuje... niewypał (czy też „niewybłysk", zgodnie z użytą wyżej terminologią), a nudnawe „produkcje choreograficzne'1 wywołują przykre rozczarowanie publiczności. Jakże czasem biednie i mizernie wyglądają „dzieła taneczne" na deskach naszych scen amatorskich. Kto wtedy jest temu winien? Oczywiście, twórcy i wykonawcy.
O wykonawcach i wykonawstwie tanecznym sporo już — stosunkowo — mówi się, sporo się dyskutuje 1 trochę nawet o tym pisze. Jeśli natomiast chodzi

0 komponowanie, o układanie tańców, to w tej dzie¬
dzinie znacznie trudniej zaczerpnąć, pogłębić lub od¬
świeżyć potrzebne wiadomości.:
Praca niniejsza zawiera spostrzeżenia, uwagi i re¬fleksje na ten właśnie temat. Jest to próba zebrania -
1 pewnego uporządkowania zarówno niektórych wia¬
domości teoretycznych, luźno rozsypanych po roz¬
maitych podręcznikach, jak i doświadczeń zaczerp¬
niętych z praktyki różnych choreografów.
Oddając tę 'książkę w ręce zainteresowanych czy¬telników, autorka wyraża nadzieję, że jej praca sta¬nie się choć w pewnej mierze przydatna w ich wła¬snych, twórczych poszukiwaniach.

. .

SPIS TREŚCI


Od redakcji , 3
Zamiast wstępu. Proszę państwa, taniec 5
Rozdział pierwszy. Co to jest I z czego się składa kom¬
pozycja taneczna? 7
Rozdział drugi. Uwagi o „krokach tanecznych" i popu¬larnych elementach oraz o łączeniu ich ze sobą . . 10
Rozdział trzeci. O formowaniu rysunków przestrzen¬
nych .,krokami tanecznymi" 21
Rozdział czwarty. O układaniu odmian „kroków" i ele¬
mentów tanecznych 43
Rozdział piąty. Rytm, tempo, dynamika. Rysunki ta¬
neczne . 54
Rozdział szósty. O motywach tanecznych i tzw. figurach 99
Rozdział siódmy. Uwagi o budowie całości kompozy¬
cyjnej *05
Zamiast zakończenia. Nieco o wszystkim w związku
z komponowaniem tańców ■ Ul
Wykaz źródeł . . 113


WIELKOŚĆ 19,5X12,5 CM,MIĘKKA OKŁADKA,LICZY 121 STRON,186 RYSUNKOW.

STAN DST /STRONY ZAPLAMIONE ,POZAGINANE DLN.ROGI,BRAK GRN.ROGU KARTKI 115-116/.

KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 8 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM / KOSZT ZRYCZAŁTOWANY NA TERENIE POLSKI,BEZ WZGLĘDU NA WAGĘ,ROZMIAR I ILOŚĆ KSIĄŻEK - PRZESYŁKA POLECONA PRIORYTETOWA + KOPERTA BĄBELKOWA / / W PRZYPADKU PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ PROSZĘ O KONTAKT W CELU USTALENIA JEJ KOSZTÓW / .

WYDAWNICTWO ZWIĄZKOWE WARSZAWA 1960.

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE