Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

EKONOMIA WOBEC POTRZEB LUDZKICH ARON LEBRET PARYŻ

28-01-2012, 2:06
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 50 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2061425165
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 8   
Koniec: 26-01-2012 20:01:54

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1961
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -




PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -


WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -


ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -



KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -

R. ARON - J. L. LEBRET - F. PERROUX, A. PIETTRE - A. SAUVY
EKONOMIA
WOBEC
POTRZEB LUDZKICH
WYBÓR ROZPRAW Z PRZEDMOWĄ PROF. F. PERROUX
KSIĘGARNIA POLSKA W PARYŻU 123, BOULEYARD SAINT-GERMAIN - PARIS (VP)
Przełożył Kacper Zabigiwin





SPIS TREŚCI

Kacper Zabigiwin: Przedmowa tłumacza .................. VII
Francois Perroux: Przedmowa do polskiego wydania ........ XI
CZĘŚĆ I KU EKONOMII CZŁOWIEKA
Andre Piettre: Potrzeby i cywilizacja ................... 3
Alfred Sauvy: Ustroje polityczne i ekonomiczne wobec potrzeb 13
Andre Piettre: W poszukiwaniu ekonomii człowieka ........ 30
Louis Joseph Lebret: Ekonomia człowieka, polityka i cywilizacja 42 Francois Perroux: Metoda ekonomii uogólnionej i ekonomia
człowieka ................................ 59
Francois Perroux: Idea postępu wobec nauk ekonomicznych
obecnego okresu ............................ 82
CZĘŚĆ II
JAK SPROSTAĆ PODSTAWOWYM PROBLEMOM NASZEJ EPOKI
Francois Perroux: Wrogie współżycie i wystąpienie władz
światowych .......................... 95
Alfred Sauvy: Od Malthusa do Mao Tse Tunga.......... 123
CZĘŚĆ HI KIERUNEK EWOLUCJI GOSPODAREK NOWOCZESNYCH
Raymond Aron: Rozwój społeczeństwa przemysłowego i uwarstwienie społeczne ............................. 201





PRZEDMOWA TŁUMACZA

Czytelnikowi należy się kilka słów wyjaśnienia na temat inicjatywy, która została podjęta w nadziei, że mu przyniesie pożytek. Książka, którą mu oddajemy do ręki nie rości sobie pretensji do dania obrazu współczesnej myśli ekonomicznej francuskiej. Zresztą jeśliby do klasyfikacji autorów tych rozpraw zastosować klasyczne kryteria, które wolno uważać za przestarzałe, ale które też są jeszcze w powszechnym użyciu, to jeden z autorów znalazłby się na pograniczu, oddzielającym ekonomię od innych dyscyplin, a drugi nawet po za tak pomyślaną linią demarkacyjną.
Książka ta nie została bynajmniej opracowana na użytek specjalistów, którym przedstawione w niej — w bardzo ogólnej formie — zagadnienia są dobrze znane. Zwraca się ona do tej coraz liczniejszej w ostatnich latach kategorii publiczności, która rozumie ciężar gatunkowy zasadniczych problemów gospodarczych, wie że od sposobu ich rozwiązania zależy przyszłość gatunku ludzkiego i szuka dostępnych źródeł informacji, zdolnych powiększyć sumę posiadanych w tej dziedzinie wiadomości.
Ocena naszego przedsięwzięcia będzie zależała tak w tym wypadku jak i zwykle — od odpowiedzi na dwa pytania: 1) czy kryterium dokonanego wyboru jest słuszne; a jeżeli tak, to: 2) czy dokonany wybór temu kryterium odpowiada.
Chodzi w tej książce o problematykę o szczególnie aktualnym w r. 1961 posmaku. Z jednej strony zostały uwzględnione wypowiedzi, dające wyraz pragnieniu podporządkowania całości wysiłków gospodarczych zasadom tzw. „ekonomii człowieka", rozumianym — zgodnie z ich etycznym zabarwieniem — jako pewien system hierarchii celów. "Wydaje się słuszne i pożądane, by czytelnik polski zapoznał się bliżej z tym kierunkiem w którym — mimo że się odnosi do innej rzeczywistości niż ta, która jest jego własnym udziałem — znajdzie być może odbicie własnych dążeń i nadziei.
Ponadto, w okresie kiedy to we wszystkich uprzemysłowionych krajach mobilizuje się najlepsze mózgi dookoła zagadnienia głodu w świecie i możliwości położenia mu kresu, należy zapoznać czytelnika — choć pobieżnie — z receptami, wypracowanymi w tej dziedzinie
we Francji, gdzie zresztą wysiłki ekonomistów były i są skierowane ku zagadnieniom o wydźwięku praktycznym. A ponieważ konieczność przecięcia węzła gordyjskiego, jakim jest w krajach niedostatecznie rozwiniętych szybki przyrost ludności przy dramatycznie wolnym wzroście środków wyżywienia — jest dziś problemem gospodarczym nr. 1, więc też uzyskał on w tym zbiorze pozycję naczelną.
Wreszcie warto chyba było dać rzut oka na problemy strukturalne, które stoją obecnie przed głównymi gospodarkami, jak i na perspektywy rozwojowe tych ostatnich.
Trzy wymienione względy stanowią trzy osie przewodnie, dookoła których zostały zgrupowane wybrane fragmenty. Książka została więc w ich funkcji podzielona na trzy części.
Tyle na temat wybranych kryteriów. Kolej teraz na sposób ich zastosowania. Artykuły czy fragmenty książek zostały wybrane z ambicją uprzystępnienia na możliwie małej ilości stron, głównych zrębów konstrukcji myślowych ich autorów. To, że nie uniknięto przy tej okazji pewnych powtarzań, widocznych jeśli chodzi o ustępy wyszłe spod pióra tego samego autora, ma na pierwszy rzut oka posmak paradoksalny. Chodziło jednak o ułatwienie zrozumienia tych wyjątków, siłą rzeczy oderwanych od całości, a wydaje się, że się one wzajemnie w pewnym stopniu uzupełniają.
Fragmenty te zostały również wybrane pod kątem ich treści a z wyłączeniem względu na styl. Niektóre z nich są stenogramem wygłoszonych odczytów, co odbiło się rzecz jasna na sposobie przedstawienia poruszonych w nich tematów. Wreszcie ten sam wzgląd sprawił, że nie sposób się było cofnąć przed trudnościami natury terminologicznej zwłaszcza, że w niektórych przypadkach zastosowana terminologia, jako wyraz pewnych skrótów myślowych, jest własnością posługujących się nią autorów. Pokonanie tej dodatkowej przeszkody staje się więc konieczne dla zrozumienia pewnych ciągów myślowych, z którymi warto się przecież zapoznać, bo odznaczają się dużą oryginalnością.
Co do samego tłumaczenia to — tu jak i zawsze — były dwie drogi do wyboru: przyznać pierwszeństwo bądź poprawności stylu, bądź wierności przekładu. Pracy niniejszej przyświecała wyraźnie ta druga ambicja.
Oto krótki przegląd zamiarów i czynów a także „okoliczności łagodzących". Sąd należy — rzecz jasna — do czytelnika.

Paryż, Luty 1961.
Kacper Zabigiwin



Więź, która istnieje pomiędzy rozprawami zebranymi w tej książce polega przypuszczalnie na pewnym pokrewieństwie w zakresie ciekawości naukoioej i metody.
Każdy autor, w stylu, który jest mu właściwy, i dając wyraz swoistej mu osobowości, zastanawiał się nad treścią gospodarek i społeczeństw przemysłowych XX wieku. Starał się wykazać w świetle wiedzy warunki i szansę ich sukcesu z punktu widzenia człowieka, bez zbytniego troszczenia się o ortodoksje neoliberalne czy neomark-sistowskie.
To też uważaliśmy za stosowne zwrócić się do p. Francois Per-roux, profesora w College de France, członka Conseil Economiąue et Social, dyrektora Institut de Science economiąue appliąuee i Institut DJEtude du Dereloppement Economiąue et Social — z prośbą o poprzedzenie niniejszego zbioru rozprawą, poświęconą „Uprzemysłowieniu w XX wieku i widokom powodzenia ekonomii uogólnionej".



Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI