Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie.
OK
Polityka Prywatności
Zaakceptuj i zamknij X
DARMOWE ARCHIWUM ALLE
Strona startowa
Kategorie
Kontakt
Szukaj
:
Archiwum Alle
>
Książki i Komiksy
>
Książki naukowe i popularnonaukowe
>
Biznes, nauki ekonomiczne
>
Ekonomia
EKONOMIA - NAUKA ZDROWEGO ROZSĄDKU MAKROEKONOMIA
28-01-2012, 1:36
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz:
30
zł
Użytkownik
___On
numer aukcji:
2061061480
Miejscowość
Olsztyn
Wyświetleń:
5
Koniec:
26-01-2012 14:30:14
Dodatkowe informacje:
Stan:
Używany
Okładka:
twarda
Język:
polski
Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie.
EKONOMIA - NAUKA ZDROWEGO ROZSĄDKU
BOWDEN I BOWDEN
Fundacja Innowacja 2002
Twarda oprawa
stan BARDZO DOBRY
Opis:
Nauka zdrowego rozsądku - taką ma być ekonomia w ujęciu małżeństwa Elberta i Judith Bowdenów. I to nie jest zabieg marketingowy; lecz najważniejsza cecha ich podręcznika. Autorzy wzięli sobie do serca znane dictum J.M. Keynesa, że ekonomiści powinni być tak użyteczni jak dentyści. Dotyczy to także nauczania ekonomii.
Dlaczego o tak elementarnej zdawałoby się prawdzie należy ciągle przypominać, starać się, by ta gałąź wiedzy kierowali się zdrowym rozsądkiem i użytecznością? Czyżby ekonomia odwracali się od poczucia zdrowego rozsądku, a ekonomiści ignorowali użyteczność swej wiedzy? Tak właśnie jest. Od ponad stu lat ekonomii i jej teoretykom raz po raz zagraża oderwanie się od życia, szybowanie w zamkniętych rejonach abstrakcjonizmu, niekończące się zajmowanie doskonaleniem metodologicznego instrumentarium dla niego samego. Niebezpieczeństwo to dato o sobie znać zwłaszcza od czasu tzw. „formalistycznej rewolucji" lat 50. i 60. która dzięki matematyzacji mieli przekształcić ekonomię w naukę ścisłą, a doprowadzili do tego, iż oskarża się tę rewolucję o przekształcanie ekonomii w dual matematyki.
Wprawdzie szczyt owego formalizmu mamy, jak się zdaje, za sobą, a Bowdenowie nie są jedynymi, którzy starają się zasypać przepaść pomiędzy teorią i realnym życiem gospodarczym. Jednakże ich wysiłek zmierzający do rehabilitacji ekonomii jako nauki społecznej, służącej praktyce, a zarazem teoretycznej, ale nie abstrakcyjnej, jest bezsprzecznie wyróżniający się. W stałym dialogu z Czytelnikiem, ze Studentem, starają się oni konfrontować założenia i konstrukcje teoretyczne z wydarzeniami i procesami otaczającego świata. Już pierwszy rozdział tego niezwykłego podręcznika zaskoczy Czytelnika. Inaczej bowiem niż typowy podręcznik, rozpoczyna wykład: nie od definicji tej nauki, jej miejsca wśród innych nauk społecznych, informacji o metodach, lecz ukazując „ekonomię w działaniu". Ekonomistów usiłujących opisać i objaśnić „burzliwy" (turbulent) charakter wydarzeń ostatniego trzydziestolecia zarówno w gospodarce północnoamerykańskiej, jak i światowej. Najważniejszą cechą tego okresu jest rezygnacja z regulowania kursów walutowych, a w konsekwencji ekspansja rynku finansowego, destabilizującego gospodarkę światową. Fakt zaś, że Elbert Bowden jest specjalistą bankowości i finansów (jest kierownikiem katedry i autorem szeregu prac z tej dziedziny) czyni go szczególnie kompetentnym, by te zagadnienia analizować.
Wymienione tu zalety sprawiły, że podręcznik Bowdenów cieszy się dużym powodzeniem wśród studentów, zapewne nie tylko ekonomistów, o czym świadczy fakt, iż w stosunkowo krótkim czasie miał aż osiem wydań.
Nasycenie wykładu dużą ilością przykładów z gospodarki amerykańskiej jest na pewno zaletą dla tamtejszego czytelnika. Wydawało nam się jednak, że uzupełnienie tego wykładu odrębnymi rozdziałami poświęconymi opisowi poszczególnych dziedzin i instytucji gospodarki amerykańskiej byłoby zbyt „amerykanocentryczne" dla potrzeb polskich. Dlatego zastąpiliśmy je, oczywiście za zgodą autorów podręcznika, czterema rozdziałami autorów polskich poświęconymi najważniejszym problemom gospodarki polskiej czasów transformacji. W rezultacie więc powstał - pierwszy na rynku polskim amerykańsko-polski podręcznik ekonomii.
Dla chętnych doślemy spis treści.
W Warszawie oraz w Olsztynie istnieje możliwość odbioru osobistego.
tel: 507
[zasłonięte]
845