Wysokolinolenowy - zawiera ok. 60% kwasów tłuszczowych z grupy omega 3. Szczególnie zalecany w celu uzupełnienia kwasów tłuszczowych omega -3 i do diety dr Budwig. Tłoczony z najlepszych nasion odmiany Szafir, posiada tradycyjny smak oleju lnianego.
Najwyższej jakości olej z nasion lnu. Wyprodukowany w naszej firmie pod ścisłym nadzorem jednostki ceryfikującej. Nasiona lnu pochodzą z gospodarstwa ekologicznego w którym stosujemy uprawy bez użycia produktów chemicznych. W rolnictwie ekologicznym używanie nawozów chemicznych i pestycydów syntetycznych jest całkowicie zabronione. Nad przestrzeganiem tych przepisów czuwa jednostka ceryfikująca przeprowadzając drobiazgowe kontrole i rozliczenia produkcji
Obecne znajdujące się w oleju lnianym – lignany (fitohormony) eliminują nadmierną ilość wolnych rodników. Wspomagają tym samym leczenie chorób alergicznych i autoimmunologicznych( toczeń, łuszczyca i stwardnienie rozsiane).
Olej lniany szczególnie zalecany do diety dr Budwig
Stosować tylko na zimno, nie podgrzewać i nie smażyć na nim potraw. Jako produkt spożywczy, używać w dowolnej ilości do różnych potraw: kasz, ziemniaków, past serowych, past kanapkowych, sałatek, sałat, surówek sosów, dresingów, majonezów domowych i innych potraw. Profilaktycznie w celu uzupełnienia kwasów tłuszczowych omega-3 ? 1 łyżkę dziennie w trakcie posiłków.
W diecie dr Budwig używać do sporządzania pasty serowej. Od 2 do 6 łyżek stołowych oleju lnianego zmiksować z 12,5 dkg chudego twarogu z dodatkiem kefiru lub jogurtu. Miksować do uzyskania konsystencji majonezu. Można przyprawić według własnego gustu, używając różnych przypraw, ziół, a także dodając warzyw lub owoców.
Przechowywanie i dawkowanie:
Kwasy tłuszczowe mogą występować w dwóch konfiguracjach geometrycznych zwanych izomerami: izomery CIS i izomery TRANS.
W świeżym, zimnotłoczonym, nieutlenionym oleju lnianym występują izomery cis. Z tych wytwarzają się dobroczynne prostaglandyny i tromboksany.
To one odpowiedzialne są za rozkurcz tętnic, jak również obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, a także ograniczanie procesów zapalnych, oraz hamowanie wzrostu guzów.
Ponadto działają izomery cis przeciwzakrzepowo. Natomiast formy TRANS są szkodliwe. Podnoszą one poziom „złego” cholesterolu LDL we krwi, oraz go utleniają. Powodują tym samym stwardnienie tętnic, obniżają równocześnie poziom dobrego cholesterolu” HDL .
Izomery trans powstają pod wpływem temperatury, powietrza i światła. Do ich powstawania przyczynia się także przemysłowa produkcja tłuszczów (ekstrakcja ). Powstają w czasie uwodorowienia tłuszczów( margaryny). Dlatego też nie wolno olejów zawierających NNKT używać do smażenia.
Olej lniany posiada cechy prozdrowotne jedynie, gdy jest świeży i właściwie przechowywany. Aby produkować najlepszy olej lniany o wyjątkowej świeżości winno się zadbać o jego ochronę przed światłem, powietrzem i temperaturą.
Olej lniany posiada cechy prozdrowotne jedynie, gdy jest świeży i właściwie przechowywany. Przechowywać w temperaturze 5-10 st.C, w szczelnie zamkniętych, ciemnych oryginalnych butelkach. Chronić przed źródłem światła. Sprzedaż wysyłkowa odbywa się zawsze w pojemnikach termicznych do których w upalne dni w celu obniżenia temperatury dodawany jest suchy lód.
Olej lniany przechowywany w lodówce może stać się mętny, lub na dnie butelki może pojawiać się naturalny osad wyziębionych wosków. Jest to zjawisko naturalne.
Skład:
- Skład oleju lnianego 10stopniowego
- Olej lniany 10 stopniowy zawiera ponad 70% niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). W odróżnieniu od pozostałych kwasów, nie są one syntetyzowane przez organizm, lecz muszą być dostarczone z codziennym pożywieniem.
- Spośród tych NNKT ok. 60% stanowią kwasy tłuszczowe z grupy Omega -3, występujące tutaj pod postacią kwasu alfalinolenowego.
- Olej lniany to najbogatsze roślinne źródło kwasów z grupy Omega -3. Pozostałe oleje spożywcze zawierają jedynie niewielkie ilości tego składnika.