Burak to jarzyna będąca prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Dostarczają nam wielu cennych pierwiastków, jak wapń, potas, fosfor, żelazo, magnez, kobalt a także witaminy A, C, B1. Są także źródłem kwasu foliowego. Nie tylko bulwy, ale i listki młodych buraków są bogate w witaminy (można je dodawać na przykład do zup). W jaki sposób działa na nas to warzywo? Oto najważniejsze właściwości buraków:
- działają odkwaszająco na organizm (mają charakter zasadowy), dlatego też są pomocne w walce ze zgagą;
- zwiększają odporność (zaleca się picie soku z buraka w trakcie przeziębienia);
- dostarczają kobaltu, który bierze udział w tworzeniu czerwonych ciałek krwi, dzięki czemu są pomocne w leczeniu niedokrwistości;
- obniżają ciśnienie krwi;
- istnieją badania, które dowodzą, że buraki działają antyrakowo (dzięki zawartości rubidu i cezu)
- dostarczają kwasu foliowego, który spełnia dużo istotnych funkcji: m.in. wpływa pozytywnie na system nerwowy, działanie wątroby, żołądka, jelit;
- są wskazane dla osób odchudzających się, gdyż zawierają dużo błonnika i zwiększają przemianę materii.
Ze względu na powyższe właściwości warto jadać buraki. Powinny z nimi natomiast uważać diabetycy, gdyż buraki są bogate w cukier.
Prezentowane tutaj warzywo było uprawiane zgodnie z zasadami rolnictwa zrównoważonego. Gospodarstwo, gdzie został wyhodowany posiada certyfikat ekologiczny o numerze: PL-EKO-01-1020, jak również certyfikat STOWARZYSZENIA PRODUCENTÓW ŻYWNOŚCI METODAMI EKOLOGICZNYMI "EKOLAND" o numerze 10001.
Dlaczego te buraki są inne, tak pyszne i aromatyczne?
Sekretem jest sposób jego uprawy!
W produkcji ekologicznej nie wolno stosować syntetycznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, zapraw nasiennych, sztucznych koncentratów, organizmów genetycznie modyfikowanych, pasz przemysłowych, promieni jonizujących.
Niedozwolonymi nawozami w gospodarstwie ekologicznym są: • Syntetyczne nawozy azotowe, nawozy przemysłowe (w tym chelatowe, mikroelementowe i dolistne), nawozy o spowolnionym działaniu itp.; • Gnojowica, komposty z odpadów komunalnych, osady ściekowe spoza gospodarstwa, nie przekompostowanie fekalia, komposty z udziałem fekaliów w uprawie warzyw, odchody z ferm zwierząt futerkowych, nawóz popieczarkowy (podłoże) z konwencjonalnych pieczarkarni; • Produkowane przemysłowo nawozy organiczne (w tym tzw. biohumus), nawozy organiczno-mineralne (w tym na bazie węgla brunatnego), popioły węgla z elektrociepłowni, kotłowni i zakładów przemysłowych.
Uprawa roślin w gospodarstwie ekologicznym polega na ograniczaniu i zwalczaniu szkodliwego oddziaływania agrofagów bez użycia chemicznych środków ochrony.
Ochrona roślin w rolnictwie ekologicznym nie opiera się na zamianie środków chemicznych na biologiczne. Jej celem jest podwyższanie zdrowotności roślin, a nie zwalczanie chorób.
Aby dowiedzieć się więcej na ten temat polecam następujące linki: www.odr.net.pl/rolnictwo_ekologiczne/
www.ifoam.org
http://styl-zycia.ekologia.pl/zdrowa-zywnosc/Jestes-tym-co-jesz,6734.html
Korzenie buraka czerwonego możesz wykorzystać na wiele sposobów, począwszy od barszczu czerwonego, poprzez pieczenie (też na słodko), podsmażanie, do konsumpcji na surowo - w surówkach i sokach (polecam z dodatkiem soku z marchwi)!
Cena jednostkowa (za 1kg) wynosi 3zł. Dostępne mam 500kg.
Przy większych (powyżej 15kg) ilościach istnieje możliwość negocjacji ceny (proszę o kontakt telefoniczny 519[zasłonięte]722 bądź mailowy w tej sprawie).
Cena przesyłki uzależniona jest od jej wagi, podane zostały ceny za paczkę 1-2kg oraz 2-5kg, cięższe paczki są możliwe do stworzenia, jednak cena za przesyłkę uzależniona będzie od Poczty Polskiej.
|