Naturalny składnik domowych maseczek do włosów i paznokci
Co to jest siemię lniane
Siemię lniane pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Kształtem przypomina ziarna sezamu. Od wieków znane jest ze swych niepowtarzalnych właściwości i korzyści zdrowotnych.
Siemię lniane pełne jest składników odżywczych, kwasów omega – 3, przeciwutleniaczy, minerałów oraz niezbędnych witamin. Uprawiane już w czasach Mezopotamii. Dzięki swoim właściwościom odżywczym stało się podstawowym elementem diety entuzjastów zdrowia na całym świecie. Czas do nich dołączyć, by czerpać radość z życia będąc w pełni sił!
Dlaczego siemię lniane jest tak cenne dla naszego organizmu
Siemię lniane bogate jest przede wszystkim w kwas oleinowy, który zawiera glicerydy kwasów nienasyconych (m. in. linolenowego, linolowego),a także jest najlepszym źródłem kwasów omega – 3. Len jest również doskonałym źródłem witaminy E, która jest bardzo silnym przeciwutleniaczem.
Ponadto nasiona lnu, bogate są w mangan, potas, wapń, żelazo, magnez, cynk i selen. Ze względu na ogromną ilość witaminy B, głównie folianów, zalecane jest kobietom planującym ciążę, bądź już w niej będących. Zawiera również rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik, związki śluzowe oraz białka i sterole.
A jak to się je
Optymalna ilość siemienia lnianego, którą powinno przyjmować się w ciągu dnia to 2 – 3 łyżeczki. Najlepiej jednak samodzielne mielić nasiona lnu tuż przed spożyciem, ponieważ nasz organizm nie będzie dobrze trawił całych i suchych nasion.
Ponieważ zmielone siemię lniane nie ma żadnego smaku, dlatego możemy dodawać je praktycznie do każdej potrawy, np. do jogurtów, sałatek, koktajli owocowych i warzywnych, do domowych wypieków chleba albo ciastek, musli, sosów, zup, a nawet jako posypka na kanapki lub sałatki.
Najlepiej spożywać siemię lniane po jego wcześniejszym namoczeniu w wodzie. Nasiona powiększają swoją objętość i wytwarza się kisiel. 1 – 2 łyżeczki ziarenek należy zalać 250 ml gorącej wody, przykryć talerzykiem na 15 minut, ostudzić i wypić. Uzyskany napar pić rano i wieczorem.
Zalane siemię lniane najlepiej jest przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Można również przygotować odwar z nasion siemienia lnianego. W takim przypadku łyżkę ziaren należy zalać szklanką letniej wody i gotować pod przykryciem na małym ogniu przez około 15 minut. Po tym czasie odstawić do wystygnięcia. Pić po pół szklanki 2 razy dziennie, najlepiej między posiłkami.
A jakieś inne zastosowanie
Wywar z siemienia to również znakomita maseczka na włosy. 2 – 3 łyżeczki ziaren należy zalać szklanka wody i gotować przez kilka minut. Powstały „żel” odcedzamy i nakładamy na umyte, wilgotne włosy. Masujemy przez chwilę i trzymamy przez 30 – 40 minut. Po tym czasie dokładnie spłukujemy.
Jeżeli zostanie nam trochę „żelu" z ziaren, można również moczyć w nim paznokcie, przez 10 – 15 minut. Po takich zabiegach staną się one twarde i mocne.
Informacje o produkcie
Producent: EKOGRAM ZIELONKI
Waga: 1000g
Termin przydatności: Wszystkie nasze produkty posiadają aktualny termin przydatności do spożycia i pochodzą z regularnych dostaw. Wykorzystane zdjęcia są jedynie zdjęciami archiwalnymi.