Monitor klasy A według FOGRA
Model EIZO CG246 przeszedł drobiazgowe testy niemieckiej organizacji FOGRA. Został zakwalifikowany jako urządzenie klasy A, co potwierdza możliwość jego wykorzystania w systemach softproofingowych.
Wbudowany czujnik do autokalibracji
Zautomatyzuj kalibrację, korzystając z czujnika wbudowanego w przednią część obudowy ColorEdge CG246. Czujnik wysuwa się tylko wtedy, gdy wykonywana jest kalibracja. Wbudowany kalibrator eliminuje konieczność korzystania z zewnętrznego urządzenia, co więcej, pracuje również w trybie portretowym.
Korzystając albo z menu OSD, albo dołączanego w zestawie oprogramowania ColorNavigator możliwe jest przygotowanie terminarza tak, aby monitor kalibrował się o określonych godzinach. Nawet, jeśli monitor jest wyłączony lub nie jest podłączony do komputera, kalibracja zostanie przeprowadzona według ustalonego harmonogramu.
Wykorzystanie czujników zewnętrznych
Monitor można skalibrować również za pomocą czujnika zewnętrznego. Jeśli to konieczne, wbudowany kalibrator będzie dokonywał automatycznej kalibracji do tych parametrów.
Jest to wygodne zwłaszcza, gdy monitor jest wykorzystywany w środowisku, w którym pracują inne monitory i jedno urządzenie pomiarowe musi być używane jako standardowe do kalibracji.
Autorski układ ASIC EIZO
Wszystkie modele ColorEdge posiadają zaprojektowany przez EIZO układ ASIC (application specific integrated circuit), dostosowany do potrzeb zastosowań graficznych. Układ korzysta z własnych algorytmów do bardzo dokładnego przetwarzania kolorów, aby precyzyjnie reprodukować poszczególne odcienie.
Szybka stabilizacja obrazu w monitorze ColorEdge CG246
Zazwyczaj mija 30 minut od włączenia monitora, zanim ustabilizuje się jego jasność, nasycenie kolorów i charakterystyka tonalna. EIZO ograniczyło czas nagrzewania się monitora o ponad 75%, z 30 do około 7 minut. Niezależnie, czy sprawdzasz rezultaty sesji zdjęciowej w studiu fotograficznym, czy przenosisz go w dowolne miejsce, przystąpienie do pracy zajmie tylko chwilę.
Kontrola równomierności podświetlenia oraz koloru na całej powierzchni matrycy (DUE)
Uzyskanie równomiernego podświetlenia oraz jednorodnego koloru na całej powierzchni matrycy było dotychczas niemal niemożliwe w monitorach LCD. Rozwiązaniem tego problemu jest kolejna wersja opracowanego przez inżynierów EIZO układu ASIC (Application Specific Integrated Circuit) dokonująca w czasie rzeczywistym korekt wyświetlanego obrazu tak, aby w monitorach opuszczających fabrykę w Japonii, współczynnik Delta-E opisujący nierównomierność, nie przekroczył wartości 3. Obecnie technologia DUE utrzymuje również na tym samym poziomie temperaturę barw i jasność, w sytuacjach, kiedy zmienia się temperatura otoczenia.
Krzywa gamma regulowana indywidualnie w fabryce
Dokładne odwzorowanie krzywej gamma każdej z barw podstawowych jest warunkiem poprawnego wyświetlania wszystkich kolorów.
ColorEdge CG246 już podczas procesu produkcji mają precyzyjnie dobrane barwy składowe w całym zakresie od 0 do 255 odcienia. Dokonywane jest to poprzez pomiar wartości gamma dla każdego z kolorów podstawowych (Red, Green, Blue) oddzielnie, a następnie – przy wykorzystaniu zaszytej w elektronice 16-bitowej tabeli barw Look-Up Table (LUT), wybór najbardziej pasujących 256 odcieni.
Odwzorowanie prawie całej przestrzeni Adobe RGB
Monitor ma szeroki gamut kolorów i wyświetla aż 97% przestrzeni Adobe RGB, tak więc zdjęcia wykonane w RAWach mogą być przekonwertowanie do Adobe RGB zgodnie z intencjami autora, a z kolei zdjęcia zrobione w Adobe RGB będą wyświetlane poprawnie. Kolory na zdjęciach przedstawiających błękitne niebo czy żywą zieleń lasów będą wyświetlane z wiernością, której nie oddadzą monitory z przestrzenią kolorów sRGB. Szeroki gamut monitora oznacza również, że będzie on w stanie wyświetlić prawie w całości przestrzenie CMYK ISO-coated i US web-coated, wykorzystywane w procesie druku.
Jednoczesne wyświetlanie kolorów z palety 10-bitowej
Przy podłączeniu ColorEdge CG246 poprzez DisplayPort przez złącze sygnałowe możliwe jest dostarczanie do monitora 10-bitowej informacji o kolorze*. Monitor korzystając z 16-bitowej tablicy LUT, przetwarza informacje o kolorze z 16-bitową precyzją, co pozwala na uzyskanie bardziej płynnych przejść tonalnych i zmniejszenie Delta-E pomiędzy poszczególnymi punktami. To o 64 razy większa precyzja niż w przypadku 16,7-milionowej palety barw, jaką oferuje sygnał 8-bitowy.
* Konieczna jest karta graficzna i oprogramowanie, obsługujące 10-bitowy sygnał.
Prosta i precyzyjna kalibracja z oprogramowaniem ColorNavigator
Autorskie oprogramowanie EIZO ColorNavigator, sprawia, że kalibracja staje się łatwa, a jej efekty pozwalają na wierne odwzorowywanie barw. Należy tylko wprowadzić docelowe wartości jasności, punktu bieli i gamma.
Wbudowany czujnik wykorzystuje bezpośrednio tabelę kolorów monitora i tworzy w ciągu kilku minut profil ICC.
Najnowsza wersja jest zawsze do ściągnięcia za darmo na stronie eizo.com.
Przewidywalne kolory na dowolnym medium
Wiedząc, że pewne treści publikowane są na wielu różnych rodzajach drukowanych i cyfrowych mediów, istotne jest posiadanie wiedzy, jak klient będzie widział kolory. Monitory ColorEdge i dostarczane w komplecie oprogramowanie ColorNavigator pozwolą Ci to sprawdzić, ponieważ zaprojektowano je zarówno z myślą o softproofingu, jak i o emulacji barw wyświetlanych na różnych urządzeniach cyfrowych. Tak więc, teraz możesz „przewidzieć”, jaki kolor będą widzieć klienci, niezależnie od tego, czy materiały zostaną wydrukowane (np. ulotki, albumy) czy zostaną wyświetlone na ekranie notebooka, tabletu, a nawet smartfona.
Bogactwo złączy sygnałowych
Monitor ma złącza DVI-I, HDMI oraz DisplayPort umożliwiając podłączenie do różnego typu kart graficznych. Interfejs HDMI pozwala ponadto na bezpośrednie podłączenie cyfrowych aparatów fotograficznych. Dodatkowo, 2 porty hub USB (upstream) umożliwiają jednoczesne podłączenie 2 komputerów, więc nie będzie konieczne przepinanie kabla USB przy korzystaniu z ColorNavigatora i przełączania pomiędzy komputerami.
Płynne wyświetlanie obrazu wideo
Dla użytkowników zajmujących się edycją wideo czy postprodukcją istotny będzie układ overdrive, który skraca czas reakcji do 7.7 ms (szary-do-szarego) i zapewnia, że dynamiczne obrazy będą wyglądać ostro i wyraźnie, z jedynie minimalnym efektem smużenia.
Ergonomiczna stopka
Ergonomiczna stopka z regulacją odchylenia w płaszczyźnie poziomej i pionowej, zmianą wysokości i możliwością pracy w trybie portretowym pozwala na umieszczenie ekranu w najbardziej dogodnej pozycji.
Łatwiejsze korzystanie z przycisków menu
Profesjonaliści z dziedziny grafiki często pracują w zaciemnionych pomieszczeniach, gdzie może być ciężko odczytać oznaczenia na przyciskach regulacyjnych monitora. Niektóre modele, tak jak w przypadku ColorEdge CG246 posiadają możliwość wyświetlania oznaczeń przycisków na monitorze, dzięki czemu nawigacja staje się o wiele prostsza.
W zestawie kaptur, z którego można korzystać w trybie portretowym, jak i pejzażowym
Z większości kapturów można korzystać tylko w trybie pejzażowym. Jednakże ten unikalny kaptur został zaprojektowany w taki sposób, iż można z niego korzystać również w trybie portretowym.
Doskonałe wyświetlanie ciemnych tonów w zaciemnionych pomieszczeniach
W ciemnych pomieszczeniach, patrząc na ekran z boku, zazwyczaj ciemne odcienie są nieco rozjaśnione, ma to związek z charakterystyką paneli LCD. Monitor ma wysoki poziom kontrastu, dzięki temu ciemne tony zachowują swoją głębię.
Odtwarzanie obrazów w trybie 1080/24p
Filmy są zazwyczaj realizowane z prędkością 24 klatek/sekundę i wyglądają nienaturalnie, gdy odtwarzane są na typowym monitorze, który wyświetla 60 klatek/sekundę. Wejście HDMI input obsługuje sygnał wideo 1080/24p, tak więc możliwa jest edycja filmu z taką prędkością, z jaką będzie oglądany.
Konwersja I/P
Wejście HDMI obsługuje konwersję I/P (interlace/progressive) – oznacza to, że sygnał typu interlace emitowany przez telewizję i inne źródła wideo zostanie bezstratnie przekonwertowany do trybu progressive, gwarantując doskonałą jakość obrazu.
Układ 3D LUT
W modelu CG246 wyświetlane barwy dobierane są indywidualnie z wykorzystaniem przestrzennej tablicy 3D LUT. Pozwala ona w bardzo precyzyjny sposób konwertować kolory z jednej przestrzeni do drugiej z uwzględnieniem takich parametrów jak jasność, nasycenie i wzmocnienie. Jest to prawdopodobnie najważniejszy element uzyskania wiernego odwzorowania barw w systemach softproofingowych gdzie wykorzystywane są monitory.
Tabela kolorów 3D LUT usprawnia również proces addytywnego mieszania kolorów (kombinacja RGB), co odgrywa główną rolę w wyświetlaniu neutralnych odcieni szarości.
Predefiniowane tryby do optymalnego wyświetlania obrazu
Przycisk w przedniej części obudowy umożliwia szybkie przełączanie pomiędzy poszczególnymi trybami wyświetlania obrazu charakterystycznymi dla w środowisku broadcastowym takimi, jak: Rec. 709, EBU, SMPTE-C czy DCI. Dodatkowo dostępne są tryby sRGB i Adobe RGB.
Znacznik “bezpiecznego obszaru”
Znacznik bezpiecznego obszaru oznacza zakres obrazu, jaki będzie widoczny przy wyświetlaniu przez określone urządzenie. Pozwoli to na przykład na sprawdzenie, czy podpisy lub inny tekst będzie w każdym przypadku widoczny. Kolor ramki może ulec zmianie, tak, aby była widoczna na każdym tle.
5 lat gwarancji
Obecnie outsourcing produkcji jest popularnym procederem wśród producentów monitorów, jednak EIZO wytwarza swoje produkty w taki sam sposób, jak w ciągu swojej 40-letniej historii – za pomocą własnego personelu i we własnej fabryce. Pozwala to EIZO bardzo dokładnie kontrolować jakość produkcji i oferować klientom 5-letnią gwarancję. Obejmuje ona wszystkie elementy monitora. W Polsce dodatkowo dystrybutor oferuje specjalną obsługę serwisową EIZO Exclusive Service, a reklamacje realizowane są w trybie door-to-door.
Podświetlenie LED bez rtęci
W odróżnieniu od konwencjonalnego podświetlenia CCFL, podświetlenie z wykorzystaniem białych LEDów nie zawiera rtęci.
Zerowy pobór energii po wyłączeniu
Po wyłączeniu głównego wyłącznika zasilania monitora, pobór mocy spada do zera.
Kolor obudowy |
Czarny |
Matryca |
IPS |
Przekątna |
24.1" / 61 cm (611 mm) |
Naturalna rozdzielczość |
DisplayPort, DVI: 1920 x 1200 (16:10); HDMI: 1920 x 1080 (16:9) |
Rozmiar wyświetlanego obrazu (W x S) |
518.4 × 324 mm |
Rozmiar piksela |
0.270 × 0.270 mm |
Liczba odcieni szarości |
DisplayPort: 1024 tonów (z palety 65281) DVI, HDMI: 256 tonów (z palety 65281) |
Liczba kolorów |
DisplayPort: 1.07 mld. z palety 278 trylionów; DVI, HDMI: 16.77 mln. z palety 278 trylionów |
Kąty widzenia (pionowo / poziomo) |
178, 178 |
Jasność |
300 |
Rekomendowana jasność do kalibracji |
120 |
Kontrast |
1000:1 |
Czas reakcji (typowy) |
7.7 (szary-do-szarego) |
Odwzorowanie przestrzeni barw |
Adobe RGB: 97% |
Sygnał wideo |
|
Wejścia sygnałowe |
DVI-I 29 pin (z HDCP), DisplayPort (z HDCP), HDMI (z HDCP) |
Cyfrowa częstotliwość odświeżania |
DisplayPort, DVI: 26 - 78 kHz, 23.75 - 63 Hz (VGA Text: 69 - 71 Hz); HDMI: 15 - 68 kHz, 23.75 - 61 Hz |
Analogowa częstotliwość odświeżania |
26 - 78 kHz, 47.5 - 61 Hz |
USB |
|
Funkcje |
2 porty do kontroli monitora, 2 porty jako huby USB |
Standard |
2.0 |
Zasilanie |
|
Zasilacz |
AC 100 - 120 V / 200 - 240 V, 50 / 60 Hz |
Maksymalny pobór mocy |
98 |
Typowy pobór mocy |
41 |
W trybie oszczędzania energii |
Mniej niż 0.5 W |
Zarządzanie energią |
Power Save (VESA DPM, DisplayPort Version 1.1a, and DVI DMPM) |
Dodatkowe funkcje |
|
Stablizacja jasności |
Tak |
Predefiniowane tryby pracy |
Color Mode (Custom, Adobe RGB, sRGB, Rec709, EBU, SMPTE-C, DCI, Calibration) |
Digital Uniformity Equalizer |
Tak |
Języki na wyświetlaczu OSD |
angielski, niemiecki, francuski, włoski, japoński, chiński uproszczony, hiszpański, szwedzki, chiński tradycyjny |
Inne |
Regulacja ekranu (zegar, faza, położenie, rozdzielczość, korekcja zakresu sygnału wejściowego (Auto); Wielkość obrazu (pełen ekran, powiększony, normalny); Regulacja koloru (jasność, kontrast, poziom czerni, niezależna regulacja 6-kolorów, gamma, temperatura, nasycenie, odcień, wzmocnienie, Enhancer, reset); Inne: ustawienia HDMI (redukcja szumów, wykrywanie filmu, znacznik Safe Area, rozmiar Safe Area, kolor obramowania), przedłużenie zakresu, przełączanie sygnału, ustawienia menu OSD, Overdrive, ustawienia trybów pracy, wybór USB, informacje o sygnale, informacje o produkcie, DUE Priority, blokada ustawień, zakres sygnału, kontrolka zasilania, pełny reset ustawień; |
Specyfikacja fizyczna |
|
Rozmiar (Dł x Szer x Gł) |
575 × 417 – 545 × 245.5 mm |
Rozmiar bez stopki (Dł x Szer x Gł) |
575 × 398 × 75 mm |
Waga |
9.9 kg |
Waga bez stopki |
7.2 kg |
Regulacja wysokości |
128 mm |
Pochylenie |
30° góra, 0° dół |
Obrót |
172° prawo, 172° lewo |
Piwot |
90° |
Wymagania środowiskowe |
|
Temperatura |
0 - 35 °C |
Wilgotność |
20 - 80 % |
Certyfikaty i standardy |
CUDO, TUV/S, TUV/Ergonomics (włącznie z ISO 9241-307 [panel klasy I]), TUV/GS, cTUVus, CE, c-Tick, CB, VCCI-B, FCC-B, Canadian ICES-003-B, RoHS, WEEE, GOST-R |
Dołączone akcesoria |
Kable: zasilający, sygnałowe (DVI-D - DVI-D, Mini DispalyPort - DisplayPort), USB; EIZO LCD Utility Disk (zawiera oprogramowanie ColorNavigator, instrukcję instalacji w formacie PDF); certyfikat zgodności, zestaw czyszczący, kaptur ochronny, karta gwarancyjna |
Gwarancja |
5 lat |