Monitor S2243W charakteryzuje się panoramicznym ekranem o naturalnej rozdzielczości 1920 × 1200. Wielkość pojedynczego piksela matrycy to 0,247 mm, co daje 103 piksele na odcinek jednego cala. Właśnie dzięki temu na matrycy o przekątnej 22" możliwe jest wykorzystanie rozdzielczości typowej dla monitorów o przekątnej 24". S2243W zajmuje 10% mniej miejsca na biurku niż typowy monitor 24.1”. Jest idealnym rozwiązaniem do zastosowań korporacyjnych, gdzie 24.1” monitor jest wymagany, ale nie może być zainstalowany z powodu ograniczeń przestrzeni.
Poszerzona przestrzeń barw, wyświetlana przez monitory serii ColorEdge pokrywa niemal 100% zakresu opisanego przez standard AdobeRGB. Oznacza to, że urządzenia te potrafią nie tylko odwzorować barwy przestrzeni sRGB, stosowanej w wielu cyfrowych aparatach fotograficznych czy skanerach, ale również wyświetlić barwy z praktycznie całego zakresu stosowanych w druku przestrzeni CMYK (ISO-Coated).
Graficy, fotograficy, osoby pracujące w branży poligraficznej i wydawniczej oraz wszyscy, dla których kolor ma znaczenie mogą teraz dokonywać korekty swoich projektów bezpośrednio na ekranie monitora. To idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa precyzja koloru. Dzięki zastosowaniu monitora z serii CG możliwe będzie znaczne skrócenie procesu obróbki materiałów, a eliminacja konieczności dokonywania wydruków próbnych, w prosty sposób przełoży się na redukcję kosztów.
Standardową przestrzenią kolorystyczną, w której pracują monitory EIZO, to sRGB. Jest to standard opracowany w 1996 roku przez firmy Hewlett-Packard oraz Microsoft, wykorzystywany przez zdecydowaną większość urządzeń wejściowych (skanery, cyfrowe aparaty fotograficzne) oraz wyjściowych (drukarki) do zastosowań amatorskich. Standard ten został również przyjęty przez konsorcjum W3C jako obowiązujący dla stron www.
Indywidualna regulacja współczynnika gamma |
|
W celu zapewnienia lepszej zgodności kolorystycznej obrazu w środowiskach wielopanelowych, monitory Eizo mają na etapie produkcji indywidualnie korygowane wartości współczynnika gamma. Minimalizuje to różnice w charakterystyce barwnej paneli.
Kompensacja utraty jakości sygnału |
|
Funkcja umożliwia kompensację utraty jakości obrazu, która może wystąpić przy wykorzystaniu splitera lub przy podłączeniu monitora za pomocą długiego kabla sygnałowego.
Złącze następnej generacji |
|
S2243W jest kolejnym monitorem FlexScan ze złączem DisplayPort. Złącze umożliwia transmisję cyfrowego sygnału audio i video poprzez pojedynczy, szerokopasmowy kabel na dystansie do 15 m, bez oznak degradacji sygnału.
Funkcja FineContrast – definiowanie trybów pracy |
|
Do różnych zastosowań potrzebne są różne parametry wyświetlanego obrazu – przy pracy z tekstem korzystniejszy dla wzroku jest niższy poziom jasności, gdzie podczas korzystania z materiałów video lepsze rezultaty daje wysoki jej poziom. Każdorazowa regulacja tych parametrów jest jednak dość uciążliwa. W monitorach EIZO wprowadzono funkcję Fine Contrast, czyli predefiniowane dla różnych zastosowań tryby pracy. W zdecydowanej większości modeli monitorów EIZO dostępnych jest pięć trybów pracy: Text, Picture, Movie, Custom, RGB. Jednak w modelach zaawansowanych, można wybrać tryb pracy umożliwiający wyświetlenie obrazu w sposób, jaki go widzą osoby z daltonizmem czy redukujący jasność obrazu do minimum*.
Przełączanie pomiędzy poszczególnymi trybami następuje po naciśnięciu jednego przycisku na przedniej ściance monitora lub automatycznie – dzięki aplikacji ScreenManager Pro for LCD.
Funkcja FineContrast jest jednak stale rozwijana. Wraz z modelami, które umożliwiają transmisję danych do i z monitora czy to z wykorzystaniem protokołu DDC/CI, czy poprzez interfejs USB, dołączana jest aplikacja ScreenManager Pro for LCD. W środowisku Windows umożliwia ona zdefiniowanie domyślnego trybu pracy, jak również przypisanie trybu funkcji Fine Contrast dla konkretnych aplikacji i automatyczną jego zmianę w przypadku uruchomienia / przełączenia się na dany program. Aplikacja udostępnia ponadto tryb Window Movie, w którym obraz w oknie odtwarzacza multimedialnego wyświetlany jest jaśniej w stosunku do reszty ekranu. Co to daje w praktyce? Wyraźniejszy i czystszy obraz, zwiększający komfort oglądania materiałów video – np. filmów zapisanych na krążkach DVD.
* W trybie EyeCare, po dotknięciu zaledwie jednego przycisku, jasność zostaje zredukowana do 3 cd/m2. Zminimalizowanie tego parametru powoduje bardziej komfortową pracę w ciemnych pomieszczeniach, takich jak na przykład pracownie CAD.
Optymalna jasność z Auto EcoView |
|
Funkcja ta wykorzystując czujnik optyczny umieszczony na przedniej ściance mierzy na bieżąco poziom oświetlenia zewnętrznego, a współpracująca z nim elektronika tak steruje jasnością monitora, by obraz nigdy nie był zbyt jasny lub zbyt ciemny. Dzięki temu zmniejsza się zmęczenie wzroku, poprawia ergonomia pracy,
a jednocześnie możliwe jest zmniejszenie zużycia energii.
Większość tego typu rozwiązań korzysta z jednego punktu odniesienia. EIZO Auto EcoView wykorzystuje dwa punkty referencyjne – dla silnie i słabo oświetlonych pomieszczeń. Dzięki temu elektronika monitora może idealnie dostosować poziom jasności zarówno w jasnych, jak i ciemnych pomieszczeniach. Funkcję tę można wyłączyć, korzystając z menu OSD monitora.
W starszych modelach dostępne jest narzędzie o podobnej funkcjonalności, lecz o nieco mniejszych możliwościach o nazwie Bright Regulator.
Indeks EcoView – bieżąca kontrola oszczędności |
|
EcoView wyświetla poziom oszczędzania energii w korelacji z jasnością monitora, aby uświadamiać i zachęcać ludzi do ochrony środowiska podczas pracy. Gdy indeks EcoView jest w pełni podświetlony, monitor działa optymalnie, jeśli chodzi o pobór energii.
Wzrost wydajności pracy, zmniejszenie zmęczenie oczu |
|
Badania przeprowadzone przez naukowców Eizo udowodniły, że funkcje takie jak Auto Eco View, Eizo Eye Care oraz odpowiednie podstawy z szerokimi możliwościami regulacji, nie tylko redukują zmęczenie oczu użytkowników, ale także zwiększają wydajność pracy o ponad 12%.
Autorska aplikacja Eizo przypominająca użytkownikowi o konieczności zrobienia przerwy w pracy, promuje zdrowe nawyki i chroni oczy przed zmęczeniem spowodowanym zbyt długim patrzeniem w monitor.