Profesjonaliści i zaawansowani amatorzy przekonają się, że ColorEdge CX240 to wszechstronny monitor do fotografii i grafiki. Szeroki gamut, jednorodna jasność zarówno w centralnym punkcie, jak i w rogach matrycy, wbudowany czujnik sprawujący pieczę nad poprawnym odwzorowaniem barw to tylko niektóre z zalet tego modelu…
Wbudowany czujnik do autokorekcji
Do przeprowadzenia pierwszej kalibracji monitora konieczny jest zewnętrzny kalibrator, natomiast wbudowany czujnik wraz z dostępnym opcjonalnie oprogramowaniem ColorNavigator czuwa nad tym, aby wybrane ustawienia zachowywane były na tym samym poziomie. Czujnik ukryty jest w górnej części obudowy i wysuwa się tylko wtedy, gdy zgodnie z harmonogramem sporządzonym przez użytkownika, należy dokonać kontroli ustawień. Nawet jeśli monitor jest wyłączony lub nie jest podłączony do komputera, czujnik wysunie się samoczynnie o czasie i dokona samokontroli.
Krzywa gamma regulowana indywidualnie w fabryce
Dokładne odwzorowanie krzywej gamma każdej z barw podstawowych jest warunkiem poprawnego wyświetlania wszystkich kolorów. Monitory EIZO z serii ColorEdge już podczas procesu produkcji mają precyzyjnie dobrane barwy składowe w całym zakresie od 0 do 255 odcienia. Dokonywane jest to poprzez pomiar wartości gamma dla każdego z kolorów podstawowych (Red, Green, Blue) oddzielnie, a następnie – przy wykorzystaniu zaszytej w elektronice 16-bitowej tabeli barw Look-Up Table (LUT), wybór najbardziej pasujących 256 odcieni.
Odwzorowanie prawie całej przestrzeni Adobe RGB
Monitor ma szeroki gamut kolorów i wyświetla aż 97% przestrzeni Adobe RGB, tak więc zdjęcia wykonane w RAWach mogą być przekonwertowanie do Adobe RGB zgodnie z intencjami autora, a z kolei zdjęcia zrobione w Adobe RGB będą wyświetlane poprawnie. Kolory na zdjęciach przedstawiających błękitne niebo czy żywą zieleń lasów będą wyświetlane z wiernością, której nie oddadzą monitory z przestrzenią kolorów sRGB. Szeroki gamut monitora oznacza również, że będzie on w stanie wyświetlić prawie w całości przestrzenie CMYK ISO-coated i US web-coated, wykorzystywane w procesie druku.
Kontrola równomierności podświetlenia oraz koloru na całej powierzchni matrycy (DUE)
Uzyskanie równomiernego podświetlenia oraz jednorodnego koloru na całej powierzchni matrycy było dotychczas niemal niemożliwe w monitorach LCD. Rozwiązaniem tego problemu jest kolejna wersja opracowanego przez inżynierów EIZO układu ASIC (Application Specific Integrated Circuit) dokonująca w czasie rzeczywistym korekt wyświetlanego obrazu tak, aby w monitorach opuszczających fabrykę w Japonii, współczynnik Delta-E opisujący nierównomierność, nie przekroczył wartości 3. Obecnie technologia DUE utrzymuje również na tym samym poziomie temperaturę kolorów barw i jasność, w sytuacjach, kiedy zmienia się temperatura otoczenia (np. podczas sesji w plenerze).
Autorski układ ASIC EIZO
Wszystkie modele ColorEdge posiadają zaprojektowany przez EIZO układ ASIC (application specific integrated circuit), dostosowany do potrzeb rynku graficznego. Układ korzysta z własnych algorytmów do bardzo dokładnego przetwarzania kolorów, aby precyzyjnie reprodukować poszczególne odcienie.
Szybka stabilizacja obrazu
Zazwyczaj mija 30 minut od włączenia monitora, zanim ustabilizuje się jego jasność, nasycenie kolorów i charakterystyka tonalna. EIZO ograniczyło czas nagrzewania się monitora o ponad 75%, z 30 do około 7 minut. Niezależnie, czy sprawdzasz rezultaty sesji zdjęciowej w studiu fotograficznym, czy przenosisz go w dowolne miejsce, przystąpienie do pracy zajmie tylko chwilę.
Jednoczesne wyświetlanie kolorów z palety 10-bitowej
Przy podłączeniu poprzez DisplayPort przez złącze sygnałowe możliwe jest dostarczanie do monitora 10-bitowej informacji o kolorze*. Monitor korzystając z 16-bitowej tablicy LUT, przetwarza informację o kolorze z 16-bitową precyzją, co pozwala na uzyskanie bardziej płynnych przejść tonalnych i zmniejszenia Delta-E pomiędzy poszczególnymi punktami. To 64 razy większa precyzja więcej niż w przypadku 16,7-milionowej palety barw, jaką oferuje sygnał 8-bitowy.
* Konieczna jest karta graficzna i oprogramowanie, obsługujące 10-bitowy sygnał.
Doskonałe wyświetlanie ciemnych tonów w zaciemnionych pomieszczeniach
W ciemnych pomieszczeniach, patrząc na ekran z boku, zazwyczaj ciemne odcienie są nieco rozjaśnione, ma to związek z charakterystyką paneli LCD. Monitor ma wysoki poziom kontrastu, dzięki temu ciemne tony zachowują swoją głębię.
Konwersja I/P
Wejście HDMI obsługuje konwersję I/P (interlace/progressive) – oznacza to, że sygnał typu interlace emitowany przez telewizję i inne źródła wideo zostanie bezstratnie przekonwertowany do trybu progressive, gwarantując doskonałą jakość obrazu.
Bogactwo złączy sygnałowych
Monitor ma złącza DVI-I, HDMI oraz DisplayPort umożliwiając podłączenie do różnego typu kart graficznych. Interfejs HDMI pozwala ponadto na bezpośrednie podłączenie cyfrowych aparatów fotograficznych. Dodatkowo, 2 porty hub USB typu (upstream) umożliwiają jednoczesne podłączenie 2 komputerów, więc nie będzie konieczne przepinanie kabla USB przy korzystaniu z ColorNavigatora i przełączania pomiędzy komputerami.
Płynne wyświetlanie obrazu wideo
Dla użytkowników zajmujących się edycją wideo czy postprodukcją istotny będzie układ overdrive, który skraca czas reakcji do 7.7 ms (szary-do-szarego) i zapewnia, że dynamiczne obrazy będą wyglądać ostro i wyraźnie, z jedynie minimalnym efektem smużenia.
Ergonomiczna stopka
Ergonomiczna stopka z regulacją odchylenia w płaszczyźnie poziomej i pionowej, zmianą wysokości i możliwością pracy w trybie portretowym pozwala na umieszczenie ekranu w najbardziej dogodnej pozycji.
Predefiniowane tryby do optymalnego wyświetlania obrazu
Elektronika monitora udostępnia siedem trybów pracy: Paper, Adobe RGB, sRGB, Calibration oraz 3 tryby, które mogą być zdefiniowane przez użytkownika. Korzystając z dostarczanej wraz z monitorem aplikacji ScreenManager for LCD Pro (w wersji tylko dla systemów Windows) można przypisać tryb do danego programu tak, aby monitor przełączał się do niego z chwilą uruchomienia czy zmiany aplikacji.
Opcjonalny kaptur, z którego można korzystać w trybie portretowym, jak i pejzażowym
Z większości kapturów można korzystać tylko w trybie pejzażowym. Jednakże ten unikalny kaptur został zaprojektowany w taki sposób, iż można z niego korzystać również w trybie portretowym.
Podświetlenie LED bez rtęci
W odróżnieniu od konwencjonalnego podświetlenia CCFL, podświetlenie z wykorzystaniem białych LEDów nie zawiera rtęci.
Zerowy pobór energii po wyłączeniu
Po wyłączeniu głównego wyłącznika zasilania monitora, pobór mocy spada do zera.
Opcjonalne oprogramowanie do kalibracji ColorNavigator
Autorskie oprogramowanie EIZO ColorNavigator, sprawia, że kalibracja staje się łatwa, a jej efekty pozwalają na wierne odwzorowywanie barw przewidywalne. ColorNavigator współpracuje z szeroką gamą urządzeń pomiarowych i zapewnia kalibrację sprzętową bezpośrednio wykorzystując tabelę kolorów zaszytą w elektronice monitora.
Gwarancja
5-letnia gwarancja na wszystkie elementy monitora realizowana w systemie door-to-door.