w komplecie kaptur ochronny oraz zestaw czyszczący
Panoramiczne panele
Monitor z panelem o proporcjach 16:10, zamiast tradycyjnych 4:3. Większa szerokość matrycy sprawia, że palety narzędziowe nie zasłaniają obszaru roboczego. Możliwe jest też wygodne wyświetlanie okien kilku programów. Proporcje 16:10 są niemal dokładnie takie same, jak format filmów DVD (16:9), co sprawia, że podczas oglądania takich materiałów czarne pasy na górnej i dolnej krawędzi ekranu są minimalnej wielkości.
Jednolite rozłożenie jasności i koloru na całej powierzchni ekranu
W dotychczas konstruowanych monitorach LCD, równomierne podświetlenie matrycy, a co za tym idzie - uzyskanie równomiernego koloru na całej powierzchni ekranu, było niemożliwe. Elektronika monitora ColorEdge CG243W pracująca z 16-bitową precyzją informacji o kolorze oraz zaszyta 12-bitowa tabela barw z 4081 odcieniami dla każdego z kolorów podstawowych (R, G, B) sprawiają, że problem ten udało się rozwiązać. Różnice wskaźnika Delta-E mierzonego w różnych punktach matrycy nie przekraczają wartości 3.
Szeroka przestrzeń kolorów
Model CG243W jest w stanie wyświetlić 98% przestrzeni barw Adobe RGB. Oznacza to, że zawiera się w niej nie tylko przestrzeń sRGB, obsługiwana przez wiele monitorów czy cyfrowych aparatów fotograficznych, ale również stosowane w druku przestrzenie kolorów CMYK (zgodne z ISO-Coated oraz US Web-Coated). Graficy, fotograficy, osoby pracujące w branży poligraficznej i wydawniczej oraz wszyscy, dla których kolor ma znaczenie mogą teraz dokonywać korekty swoich projektów bezpośrednio na ekranie monitora. To idealne rozwiązanie wszędzie tam gdzie wymagana jest najwyższa precyzja koloru. Dzięki zastosowaniu CG243W możliwe będzie znaczne skrócenie procesu obróbki materiałów, a eliminacja konieczności dokonywania wydruków próbnych w prosty sposób przełoży się na redukcję kosztów.
Trzy złącza sygnałowe
Istnieje możliwość podłączenia nawet trzech komputerów korzystając ze złącz DVI-I (2 złącza) i DisplayPort monitora. DisplayPort to złącze najnowszej generacji, umożliwia transmisję cyfrowego sygnału audio i video poprzez pojedynczy, szerokopasmowy kabel na dystansie do 15 m, bez oznak degradacji sygnału.
Jednoczesne wyświetlanie kolorów z palety 10-bitowej
CG243W korzysta z 12-bitowej tablicy LUT z paletą 68 miliardów odcieni, z czego wyświetlanych jest 16.7 milionów (sygnał 8-bitowy) najbliższych oryginałom kolorów. Monitor wykorzystuje 16-bitowe przetwarzanie informacji o kolorach, dzięki czemu wyświetlane szarości są gładkie, bez gradientu. Wykorzystując złącze DisplayPort monitor otrzymuje 10-bitową informację o kolorze*, co oznacza, że jednocześnie może być przetwarzana informacja o aż 1 miliardzie kolorów! To o 64 razy więcej niż w przypadku 16.7-milionowej palety barw, jaką oferuje sygnał 8-bitowy.
*Konieczna jest karta graficzna i oprogramowanie, obsługujące 10-bitowy sygnał.
16-bitowe przetwarzanie informacji o kolorach
Dzięki 16-bitowemu przetwarzaniu informacji o kolorze, odcienie szarości wyświetlane są płynnie, bez widocznych gradientów. Powoduje to, że detale umieszczone nawet w ciemnych obszarach ekranu, będą wyraźne, co jest problematyczne w panelach LCD. Monitor może korzystać z siedmiu zdefiniowanych modeli kolorystycznych, włączając sRGB, Rec709, EBU, SMPTE-C czy DCI. Aby zniwelować rozbieżności kolorystyczne, będące zjawiskiem naturalnym, powstającym w skutek degradacji świetlówek w trakcie użytkowania monitora LCD, załączone oprogramowanie ColorNavigator oferuje funkcję „reset” (przywracania ustawień) – oznacza to powrót zdefiniowanych trybów do ustawień fabrycznych.
Tabela kolorów 3D
Wszystkie monitory graficzne EIZO z serii ColorEdge wykorzystują zapisaną w elektronice tabelę kolorów LUT, z której podczas kalibracji dobierane są najbardziej odpowiednie do wyświetlenia odcienie. W najnowszych modelach wykorzystano usprawniony mechanizm, nazwany 3D LUT. Dotychczasowy dobór odcienia dokonywany był niezależnie dla każdej składowej RGB. W nowych modelach po dokonaniu wyboru odcieni barw podstawowych, ich złożenie jest dodatkowo porównywane ze wzorcem i korygowane tak, by zminimalizować możliwość powstawania błędów.
Precyzyjna kontrola kolorów
Menu ekranowe OSD udostępnia możliwość regulacji takich parametrów wyświetlania, jak jasność, współczynnik gamma, nasycenie, odcień, wzmocnienie. Temperatura barw może być regulowana w zakresie od 4 000 do 10 000 K ze skokiem co 500 K. Wartości wzmocnienia, nasycenia oraz odcienia można ustawiać oddzielnie dla każdej składowej, a dodatkowo dostępna jest niezależna regulację 6-ciu kolorów, pozwalająca na korektę nie tylko barw podstawowych (czerwień, zieleń, niebieski), ale również barw dopełniających (cyan, magenta, żółty).
Niski czas reakcji matrycy
Technologia Overdrive Circut, poprzez kontrolę napięcia każdego piksela, usprawnia wyświetlanie ruchomych obrazów. Wykorzystywany dotychczas w telewizorach LCD, układ znacznie skraca czas reakcji matrycy. Czas przejścia pomiędzy odcieniami szarości wynosi jedynie 5ms. Dzięki temu nawet szybko zmieniające się obrazy są czyste i ostre.
Fabryczna regulacja współczynnika gamma
Każdy monitor ColorEdge CG243W jest kalibrowany fabrycznie do wyświetlania obrazu ze współczynnikiem gamma 2,2. Dokonywane jest to poprzez pomiar wartości gamma dla każdego z kolorów podstawowych (Red, Green, Blue) oddzielnie, a następnie - korzystając z zaszytej w elektronice 12-bitowej tabeli barw Look-Up Table (LUT), wybór jednego z 256 odcieni tak, by osiągnąć współczynnik gamma na poziomie 2,2. W razie potrzeby można dokonać zmiany tego ustawienia w zakresie od 1,0 do 2,6 ze skokiem co 0,1. Każdy model CG243 posiada certyfikat fabrycznej kalibracji, który jest dostarczany wraz z urządzeniem.
Wbudowany hub USB 2.0
Dwa porty downstream, pozwalają na szybkie i wygodne podłączanie urządzeń peryferyjnych, takich jak np. cyfrowe aparaty fotograficzne lub odtwarzacze plików MP3.
Stabilizacja jasności
Często spotykaną bolączką monitorów LCD, jest niestabilność poziomu jasności w dłuższym czasie. Spowodowane jest to stopniowym rozgrzewaniem się świetlówek od momentu ich włączenia. W monitorach EIZO, w tylnej części matrycy wbudowany jest specjalny czujnik siły podświetlenia, a współpracująca z nim elektronika sterująca na bieżąco reguluje moc świetlówek tak, by ustabilizować jasność panelu maksymalnie w 90 sekund od włączenia monitora lub wyjścia ze stanu czuwania. W dłuższym okresie czasu funkcja stabilizacji jasności w monitorach EIZO koryguje również utratę jasności, spowodowaną stopniową degradacją świetlówek. Funkcja ta zapewnia komfortową pracę wszystkim użytkownikom, a dla osób zajmujących się edycją grafiki stabilizacja jasności jest jednym z podstawowych wymogów.
Sprzętowa kalibracja
Monitory z serii ColorEdge mają możliwość sprzętowej kalibracji, co oznacza, że dobór wyświetlanych kolorów następuje w oparciu o wzorcowe tabele zapisane w układach elektronicznych monitora. Daje to lepsze rezultaty zgodności wyświetlanych barw i gwarantuje, że poszczególne monitory z serii ColorEdge będą wyświetlać kolory w podobny sposób.
Oprogramowanie ColorNavigator
Monitory dostarczane są wraz z oprogramowaniem ColorNavigator w wersjach pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XP/Vista oraz Mac OS X 10.2 (lub nowszym). Intuicyjny interfejs sprawia, że kalibracja monitora jest bardzo prosta i zajmuje mało czasu: wystarczy wybrać jeden ze zdefiniowanych ustawień dla różnych zastosowań (druk, obróbka fotografii) lub wybrać docelowe wartości jasności, temperatury barw oraz współczynnika gamma, a reszta procesu kalibracji przebiega automatycznie, przy wykorzystaniu zapisanej w elektronice monitora 12-bitowej tabeli barw. Jednocześnie po skalibrowaniu monitora jest tworzony jego profil barwny i automatycznie podpinany do właściwego monitora w systemie operacyjnym. Zaprojektowane przez EIZO oprogramowanie ColorNavigator sprawia, że przeprowadzenie kalibracji, jak i profilowania monitora jest zarówno dokładne, jak i proste do przeprowadzenia. Oprogramowanie współpracuje z kalibratorami: GretagMacbeth Eye-One, X-Rite Monaco Optix oraz ColorVision Spyder.
Parametry kalibracji |
Jasność |
30 cd/m2 - 200 cd/m2 ze skokiem co 5 cd/m2 Możliwość ustawienia maksymalnych, jak i minimalnych wartości monitora. |
Poziom czerni |
0,2 cd/m2 - 3,5 cd/m2 ze skokiem co 0,1 cd/m2 Możliwość ustawienia wartości minimalnej monitora. |
Punkt bieli |
Temperatura kolorów |
4000 - 10000 K ze skokiem co 100 K |
Koordynaty kolorów |
wartości x oraz y |
Gamma |
1,0 - 2,6 ze skokiem co 0,1 |
Symulacja zaburzeń postrzegania kolorów
Szacuje się, że na całym świecie na zaburzenia postrzegania kolorów cierpi ponad 200 milionów ludzi. Najczęściej spotykane są: protanopia (czyli wada wzroku polegająca na nierozpoznawaniu barwy czerwonej lub myleniu jej z barwą zieloną. Objawia się obniżeniem percepcji jaskrawości barwy czerwonej, pomarańczowej i żółtej. Ponadto, percepcja jaskrawości może być obniżona do stopnia, w którym czerwony staje się ciemno szarym, wręcz czarnym kolorem. Brak jest również percepcji składowej czerwonej, co prowadzi do odbioru różu i fioletu jako niebieski. Wada ta dotyczy około 1% mężczyzn i 0,02% kobiet i wynika z całkowitego braku czopków – światłoczułych receptorów siatkówki oka – reagujących na barwę czerwoną) oraz deuteranopia (wada wzroku polegająca na nierozpoznawaniu barwy zielonej lub myleniu jej z barwą czerwoną. Objawia się to brakiem rozróżnienia koloru czerwonego, pomarańczowego, żółtego i zielonego. Percepcja jaskrawości nie zmienia się. Występuje za to brak rozróżnienia w percepcji składowych czerwonej i zielonej, co prowadzi do odbioru fioletu i morskiego jako ten sam kolor. Podobnie jak protanopia, wada ta dotyczy około 1 % mężczyzn oraz 0,01% kobiet. Jest wynikiem braku czopków reagujących na barwę zieloną. Nazwa „daltonizm” pochodzi od angielskiego chemika Johna Daltona, który w 1794 r. na własnym przypadku opublikował jej opis).
Możliwość symulacji zaburzeń postrzegania kolorów jest szczególnie istotna podczas projektowania różnego rodzaju infografiki, piktogramów, materiałów informacyjnych itp. Symulację taką, przeprowadzaną w czasie rzeczywistym i wykonywaną całkowicie sprzętowo przez elektronikę monitora zarówno dla obrazów statycznych, jak i ruchomych, umożliwia monitor CG243W. Przełączanie się w tryb symulacji postrzegania obrazu przez osoby z zaburzeniami rozpoznawania kolorów dokonywane jest z wykorzystaniem dołączonego oprogramowania UniColor Pro (dla systemów Windows oraz Mac OS X).
Ergonomiczna stopka
Podstawa monitora umożliwia regulację wysokości w zakresie 82 mm, pochylenie o kąt do 40°, obrót wokół osi pionowej o kąt 35° w prawo i w lewo, możliwość pracy w orientacji portretowej.
Łatwiejsze korzystanie z przycisków menu
Profesjonaliści z dziedziny grafiki często pracują w zaciemnionych pomieszczeniach, gdzie może być ciężko odczytać oznaczenia na przyciskach regulacyjnych monitora. Model CG243W posiada możliwość wyświetlania oznaczeń przycisków na monitorze, dzięki czemu nawigacja staje się o wiele prostsza.
Certyfikat FOGRA
Urządzenie spełnia wymagania kryterium „Monitor PreCert” Class A, organizacji FOGRA, która określa normy w zakresie kątów widzenia i jednorodności odwzorowania. Oznacza to, że monitor może być użyty w systemach softproofingowych certyfikowanych przez tę organizację.
Funkcja Auto EcoView - optymalizacja jasności ekranu
Funkcja ta wykorzystując czujnik optyczny umieszczony na przedniej ściance mierzy na bieżąco poziom oświetlenia zewnętrznego, a współpracująca z nim elektronika tak steruje jasnością monitora, by obraz nigdy nie był zbyt jasny lub zbyt ciemny. Dzięki temu zmniejsza się zmęczenie wzroku, poprawia ergonomia pracy, a jednocześnie możliwe jest zmniejszenie zużycia energii.
Większość tego typu rozwiązań korzysta z jednego punktu odniesienia. EIZO Auto EcoView wykorzystuje dwa punkty referencyjne – dla silnie i słabo oświetlonych pomieszczeń. Dzięki temu elektronika monitora może idealnie dostosować poziom jasności zarówno w jasnych, jak i ciemnych pomieszczeniach. Funkcję tę można wyłączyć, korzystając z menu OSD monitora.
Gwarancja
Wszystkie monitory Eizo objęte są 5-letnią gwarancją realizowaną w systemie door-to-door.